Paliwo dla Twoich mięśni

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Paliwo dla Twoich mięśni
Niedawno kupiłem karnet na siłownię i rozpocząłem systematyczne treningi. Wiem, że mięśnie do wykonywania swojej pracy potrzebują energię. Zastanawiam się z jakich substancji mięśnie w trakcie wykonywania ćwiczeń czerpią energię? Gdzie organizm je magazynuje? Czy wielkość mięśnia ma wpływ na ilość znajdujących się w nim substancji energetycznych? Czy staż treningowy warunkuje zawartość składników energetycznych w mięśniu?

Mięśnie syntetyzują energię ze wszystkich dostępnych w ludzkim organizmie źródeł energetycznych. Zalicza się do nich zasoby adenozynotrifosforanu (ATP), fosfokreatynę, glikogen (mięśniowy i wątrobowy), glukozę oraz tłuszcze. Rodzaj substratów energetycznych wykorzystywanych przez pracujące mięśnie do wytwarzania energii zależy między innymi od rodzaju wysiłku fizycznego (tlenowy/beztlenowy), czasu jego trwania, intensywności, a także ilości zaangażowanych w wykonywanie danego ruchu mięśni. Ze względu na specyfikę ćwiczeń siłowych, zalicza się je do grupy wysiłków anaerobowych, pracujące mięśnie w trakcie ich trwania syntetyzują energię z adenozynotrifosforanu, fosfokreatyny oraz glikogenu. Tłuszcze do wytwarzania energii wykorzystywane są głównie w trakcie ćwiczeń aerobowych (tlenowych).

Co, gdzie, kiedy?

Energia, którą mięśnie wykorzystują do wykonywania swojej pracy mięśniowej jest syntetyzowana w mięśniach z różnych substancji energetycznych. Na udział poszczególnych substratów w wytwarzaniu energii wpływa wiele czynników. Większość z nich została już wymieniona w pierwszym akapicie. Natomiast w tym chciałbym się skupić szczególnie na jednym z nich, a mianowicie na wpływie rodzaju wykonywanego wysiłku fizycznego na udział w syntetyzowaniu energii wybranych składników energetycznych. Z pierwszego akapitu można by wnioskować, iż poszczególne substraty energetyczne wykorzystywane są jedynie w przypadku konkretnego rodzaju wysiłku fizycznego - na przykład glikogen jedynie w ćwiczeniach siłowych, a tłuszcze w treningu aerobowym. Nic bardziej mylnego. W czasie ćwiczeń anaerobowych energia czerpana jest zarówno z glikogenu, jak i tłuszczy. Należy jednak podkreślić, iż w tym przypadku zdecydowana większość energii powstała na drodze przemian beztlenowych glikogenu, a nie tłuszczy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku treningu aerobowego – większość energii wytwarzana jest z przemian tłuszczy, a tylko część z glikogenu.

Adenozynotrifosforan (ATP)

Do pozyskiwania energii w czasie ćwiczeń siłowych ludzki organizm wykorzystuje przede wszystkim przemiany metaboliczne beztlenowe. Do substratów, które biorą udział w takich przemianach zalicza się przede wszystkim adenozynotrifosforan (ATP). Jest on bogaty w wysokoenergetyczne wiązania fosforanowe. W ustroju znajduje się zaledwie około 80-100 gram adenozynotrifosforanu. Wystarcza to raptem na kilka sekund maksymalnego wysiłku fizycznego. Adenozynotrifosforan jest resyntetyzowany w organizmie z węglowodanów, tłuszczy oraz fosfokreatyny (PC).

Fosfokreatyna (PC)

To właśnie fosfokreatyna stanowi podstawowy substrat do resyntezy adenozynotrifosforanu (ATP). Jej stężenie w organizmie waha się od 320 do nawet 600 gram (4-6 razy więcej niż ATP). Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, iż spoczynkowa zawartość fosfokreatyny (PC) we włóknach mięśniowych typu II (szybkościowo–siłowych) jest o około 5-15% wyższa niż we włóknach typu I (wytrzymałościowych). Również tempo zachodzących przemian energetycznych jest wyższe we włóknach szybkościowo–siłowych.

Glikogen

Podstawowym substratem zasilającym w energię pracujące mięśnie jest glikogen. Występuję on w ludzkim organizmie w dwóch miejscach, w wątrobie oraz w mięśniach. Ilość glikogenu znajdującego się w ludzkim organizmie zależy od wielu czynników. Zalicza się do nich między innymi: rodzaj, intensywność oraz czas trwania wysiłku fizycznego, stopień wytrenowania zawodnika, a także ilość i rodzaj spożytych węglowodanów. Wyniki przeprowadzonych badań pozwoliły określić, iż w ciele dorosłego mężczyzny o masie ciała wynoszącej 70 kilogramów znajduje się około 70 gram glikogenu wątrobowego oraz 450 gram glikogenu mięśniowego. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń siłowych oraz stosowanie diety bogatej w węglowodany pozwala zwiększyć pokłady glikogenu wątrobowego do 135 gram, a mięśniowego do 900 gram.


Dzięki za garść konkretnych informacji. Rozjaśniło mi się trochę w głowie, wcześniej uważałem, że w resyntezie ATP bierze udział tylko PC i węglowodany. Jak się okazuje tłuszcze też mają tutaj swoje znaczenie. Podział na rodzaj ćwiczeń i potrzebne paliwo najbardziej obrazuje przemiany energetyczne w mięśniach. Pozdrawiam

spoć się,poczuj słodkość potu w swoich najskrytszych zakamarkach,wywal jęzor na brodę...poczuj tano ,że Cie wszystko boli to będziesz wiedział ,że żyjesz i jest to zdrowe zmęczenie ,które nie zastąpi Ci żadnymi specyfikami,nie jedz nic sztucznego,żadnych gówien ,bo nie dożyjesz moich lat...a jak dzięki Bogu jakoś dasz radę do tych moich lat to będziesz się trawy trzymał....trenuj i odżywiaj się zdrowo...dużo sałatek,ciemny chleb,mięso...woda...i forma będzie rosłą...bądż zdrów !

fajnie wiedzieć