Zadbaj o prawidłową regenerację potreningową

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Zadbaj o prawidłową regenerację potreningową
Właśnie doszliśmy do końca ciężkiego treningu! Czujemy zmęczenie organizmu, robimy się powoli głodni, do tego bardzo często śpieszymy się, ponieważ musimy coś ważnego załatwić lub zwyczajnie iść do pracy. Wtedy robimy szybko coś do jedzenia lub, co gorsze odkładamy posiłek na później. Z jednej strony jesteśmy zadowoleni, ponieważ wykonaliśmy kawał dobrej roboty na treningu, jednak z drugiej strony często zapominamy jak ważna jest odpowiednia regeneracja potreningowa. To właśnie ona jest czynnikiem warunkującym rozwój naszych mięśni.

W tym artykule postaram się przybliżyć to zagadnienie i określić, co należy robić, aby dobrze wykorzystać anabolizm potreningowy i zregenerować mięśnie.

Rozciągnij mięśnie

Po pierwsze pod koniec każdego treningu nie zapomnij o rozciągnięciu mięśni. Wiem, że większość z was często o tym zapomina lub po prostu wydaje się to być rzeczą zbyteczną. Jednak samo wykonanie dobrego treningu nie wystarczy. Stosownie regularnego rozciągania wpłynie na większą elastyczność ścięgien, poprawi wydolność naszych mięśni, a także będzie zapobiegać przykurczom mięśniowym oraz niechcianym skurczom mięśni. Właściwe rozciąganie po treningu powoduje również zmniejszenie ilości kwasu mlekowego powstałego na skutek bardzo intensywnego treningu. Rozciągnięte mięśnie mają o wiele lepszy przepływ krwi, co wpływa na lepsze odprowadzenie kwasu mlekowego.

Odpowiednie żywienie potreningowe

W naszym posiłku po treningu powinniśmy uwzględnić również odpowiedni dobór makroskładników, takich jak białko czy węglowodany. W zależności od tego, jaki jest nasz cel treningowy, te makroskładniki powinny być zawsze dobrane w odpowiednich proporcjach zarówno po treningu, jak i w trakcie całego dnia. Musimy również pamiętać o tym, że każdy posiłek to kalorie, więc dobrze rozplanujmy kaloryczność swojej diety i zaopatrzmy się w nie po treningu.

Kąpiel

Po ciężkim treningu bardzo dobrym sposobem na obolałe mięśnie jest kąpiel w gorącej wodzie. Około 20 minutowa kąpiel może być również wzbogacona w automasaż. W tym wypadku staramy się masować mięśnie, głaskając je oraz uciskając, pamiętając przy tym, by wszystkie ruchy wykonywać zawsze w kierunku serca. Masaż ma za zadanie odprowadzić zbędne produkty przemiany materii i zwiększyć szybkość krążenia krwi. Dodatkowo, po wyjściu z wody możemy zastosować maści tonizujące, które miedzy innymi wpływają na rozluźnienie i regenerację mięśni po treningu. Wszystkie te zabiegi pozwalają na szybsze odzyskanie świeżości i zrelaksowanie się.

Odpowiednia ilość snu

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na dobrą regenerację potreningową i nasze samopoczucie jest odpowiednia ilość snu. Nasz organizm do pełnej regeneracji potrzebuje średnio około 7-8 godzin snu, jednak jest to kwestia indywidualna. Niewątpliwie osoby systematycznie wykonujące intensywne treningi, zwłaszcza realizujące ciężkie treningi na siłowni, powinny zadbać o prawidłową ilość godzin snu. Pamiętaj również, aby pomieszczenie, w którym spisz miało dostęp do świeżego powietrza.

Uwzględniając powyższe czynniki wpływające na prawidłową regenerację potreningową, możesz być pewny, że efekty treningów, w które włożyłeś dużo pracy nie pójdą na marne. Praca nad własną sylwetka jest bardzo żmudnym i długotrwałym procesem, jednak myślę, że jeśli będziesz zwracał uwagę na niektóre czynniki opisane w tym artykule, to efekty Twojego treningu będą o wiele lepsze.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj


Zawsze mam wątpliwości co do jedzenia po treningu, Po mocnym wysiłku jestem bardzo głodna, zwłaszcza jeśli trening jest wieczorem. Mam jednak wyrzuty sumienia że robię źle jeśli coś zjem po wysiłku i do tego na noc.

Jedzenie (dobra micha) a szczególnie jedzenie na noc to bardzo waźny aspekt regeneracji + dobry sen. 50% to kuchnia, 30% to regeneracja a 20% to trening - wszystko to jest bardzo proste i logiczne...