Zażywasz – przegrywasz

 • Głosów: 2
 • |
 • |
 • Oddaj głos:
Zażywasz – przegrywasz
Wielokrotnie w telewizji i Internecie natknąłem się na wiadomości informujące o tym, iż osoby zażywające sterydy anaboliczne dopuściły się czynów karalnych – zabójstw, pobić, itp.. W jednym z wywiadów udzielonym przez oficera policji padło stwierdzenie, że bardzo częstą przyczyną agresji u młodych ludzi będących „stałymi bywalcami” siłowni są zażywane przez nich sterydy anaboliczne. Czy prawdą jest, że przyjmowanie sterydów anabolicznych może doprowadzić do tak dużych zmian w ludzkiej psychice?

Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym właściwe są sterydy anaboliczne i w jaki sposób oddziałują na ludzki organizm. Sterydy anaboliczne zalicza się do grupy steroidów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Mają one bardzo silne działanie anaboliczne – w znacznym stopniu przyśpieszają dzielenie się komórek wchodzących w skład poszczególnych tkanek ludzkiego organizmu. Większość dostępnych aktualnie sterydów anabolicznych jest pochodną testosteronu oraz 19-nortestosteronu. W ciele człowieka sterydy anaboliczne poprzez pobudzenie syntezy białka i wapnia stymulują do wzrostu mięśnie, a w niektórych przypadkach również kości.

Wpływ sterydów anabolicznych na ciało

Sterydy anaboliczne zostały opracowane jako leki już w latach czterdziestych XX wieku. Ich zastosowanie w leczeniu wielu chorób powodowało dużo efektów ubocznych, które w większości przypadków były gorsze od leczonej choroby. W związku z tym zaprzestano stosowania sterydów jako leków. Wyjątek stanowi testosteron, który bardzo rzadko wykorzystywany jest w leczeniu niektórych chorób. Do negatywnych skutków stosowania sterydów anabolicznych zalicza się:

 • trądzik,
 • ginekomastie,
 • uszkodzenie wątroby,
 • spadek libido u mężczyzn,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • przyśpieszenie starzenia się kości,
 • zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej,
 • u kobiet wystąpienie męskich cech płciowych,
 • zwiększoną podatność na infekcje i inne choroby,
 • zaburzenie funkcjonowania układu krwionośnego,
 • zaburzenie funkcjonowania układu hormonalnego.

Wpływ sterydów anabolicznych na psychikę

Stosowanie sterydów anabolicznych nie wpływa tylko i wyłącznie na ciało. Długotrwałe zażywanie sterydów prowadzi również do ciężko odwracalnych zmian w ludzkiej psychice. Negatywne działanie testosteronu na ludzką psychikę jest doskonale znane od wielu lat i występuje u ponad 80% zażywających steroidy anaboliczno-androgenne. U osób systematycznie zażywających sterydy zaobserwowano bezsenność spowodowaną zaburzeniami snu, znaczny wzrost agresywności, rozdrażnienie, podejrzliwość, zmienność nastroju, nerwowość, skłonność do awantur przejawiającą się wybuchami złości oraz zwiększenie pewności siebie. W grupie kulturystów stosujących steroidy zdiagnozowano również zmniejszenie samokrytycyzmu, poczucia winy, a także nieuznawanie norm etycznych i naruszanie zasad współżycia społecznego.

Długotrwałe zmiany

Mogłoby się wydawać, że negatywne efekty zażywania sterydów anabolicznych występują jedynie w trakcie ich stosowania. Nic bardziej mylnego. Na podstawie przeprowadzonych badań zaobserwowano, iż zmiany zachodzące w ludzkiej psychice pod wpływem „kuracji” sterydami anabolicznymi utrzymują się od 3 do nawet 9 miesięcy od zaprzestania ich stosowania. Oczywiście charakteryzują się one mniejszym natężeniem niż „świeże” następstwa zażywania steroidów. Niektóre osoby stosujące sterydy anaboliczne przez długi okres czasu wymagały długotrwałego leczenia psychiatrycznego.

Śmiertelne uzależnienie

Wyniki zrealizowanych badań jednoznacznie świadczą o tym, iż istnieje psychiczne uzależnienie od sterydów anabolicznych. Ich odstawienie bardzo często prowadzi do sytuacji, które utrwalają przekonanie o swojej niewielkiej wartości (psychicznej i fizycznej) oraz własnym niedołęstwie. W efekcie taka osoba nie potrafi poradzić sobie w trudnych chwilach życia codziennego. Poczucie klęski, bezradność wobec sytuacji stresowych, ciągły brak nadziej i stałe uczucie zagrożenia prowadzi do stanów głębokiej depresji. Bardzo często jedynym rozwiązaniem dla takich osób jest samobójstwo. Wśród osób, które zażywają lub zażywały sterydy anaboliczne zaobserwowano znacznie większy odsetek samobójstw w stosunku do średniej populacji.


śmieszne jest jakie podejścia mają CI uczeni (niby) do tego tematu.zastanówmy się czemu sterydami leczy się alergię? czemu na niedobór białka zalecamy sterydy? wyniszczenie organizmu? uszkodzenia mięśni (atrofia), czemu w kosmetyce podaje się podskórnie sterydy i to legalnie> zaś ćwiczący biorą nielegalnie. Zamiast potępiać i tkwić w 60-tach lepiej iść na przód i mieć trochę oleju w łowie by takie artykuły pisać. Sterydy są szkodliwe tak jak i aspiryna, ketonal, paracetamol ale.dawka fizjologiczna testosteronu to 6-7mg na dobę, a "durnych magików sportu" dawka dobowa sięga ponad 100mg. weźmy sobie paracetamol w dawce 10x większej niż normalnie (czyli np 10 saszetek ferveksu) i co się stanie? zapewne szpital lub zgon. A sterydy zażywają w dawkach x10, x 20 i żyją pomyślcie czasem co piszecie i nie rozwijajcie głupot bez podstaw.

Osobiście nie jestem zwolennikiem dopingu- w myśl przysłowia "tylko słabi gracze biorą dopalacze" lecz zgadzam się też z użytkownikiem Mistrzo. Wszystko jest dla ludzi, jeśli tylko będzie to używane z głową, a tego głównie brakuje większości "koksów" idących, powiedzmy sobie szczerze, na skróty choć wiadomo, iż są przypadki gdy to jedyna droga do wysoko postawionego celu.