5 sposobów, jak kofeina poprawi Twój trening

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
5 sposobów, jak kofeina poprawi Twój trening
Kofeina zawarta w kawie jest najpopularniejszym wspomagaczem, który działa na wielu płaszczyznach. Pozytywne działanie kofeiny na człowieka przed treningiem zostało dowiedzione nie tylko w laboratoriach, ale przede wszystkim potwierdzone przez stosujących ją sportowców. Sprawdź 5 sposobów, jak kofeina poprawi Twój trening!

1.Kofeina w redukcji tkanki tłuszczowej

Nie bez przyczyny, jednym ze składników popularnych spalaczy tłuszczu, jest kofeina. To ona warunkuje przyśpieszenie metabolizmu, co może utrzymywać się nawet do 24 h po jej spożyciu. Istotnym elementem w dyskusji na temat skuteczności kofeiny podczas odchudzania, jest wzrost termogenezy ciała. Wiąże się to z nieznacznie podniesioną temperaturą ciała, zwiększoną potliwością. W trakcie samego treningu powoduje szybsze wyczerpanie się zapasów energii zgromadzonych w mięśniach, a co za tym idzie – konieczność zużywania tkanki tłuszczowej jako źródła paliwa dla trenujących mięśni. Na redukcji zaleca się suplementację kofeiną przed treningiem. Specyfik możemy zastąpić też filiżanką espresso bez żadnych dodatków.

2.Kofeina złagodzi ból

Bezpośredni wpływ kofeiny na trening obserwujemy, gdy ból spowodowany zmęczeniem mięśni, dźwigających którąś serię z rzędu, pojawia się później niż zazwyczaj. Od lat wiadomo, że kofeina wpływa na układ nerwowy, nie została jednak dokładnie zbadana pod kątem bólu. Doświadczenia empiryczne każą zauważyć pewną prawidłowość, a mianowicie: osoby, które zdecydowały się na spożycie kofeiny przed treningiem, później odczuwają dolegliwości bólowe. To z kolei przekłada się na zwiększenie chęci i motywacji do prowadzenia dalszego wysiłku fizycznego.

3.Kofeina pomoże utrzymać skupienie

Nie bez przyczyny, po wielogodzinnej pracy przed komputerem, filiżanka kawy może okazać się zbawienna. To kofeina w niej zawarta przywraca nam skupienie, poprawia koncentrację, a co więcej – pobudza i pozwala na wychwytywanie drobniejszych, wcześniej niezauważonych zmian. Ten sam proces wykorzystujemy podczas ćwiczeń na siłowni. Gdy decydujemy się na dynamiczne ruchy – szybki czas reakcji jest niezbędny. Gdy obserwujemy zwiększenie koncentracji i skupienia, redukując tym samym rozkojarzenie – minimalizujemy ryzyko wystąpienia kontuzji spowodowanej niedokładnymi, nieprawidłowymi ruchami. Niejednokrotnie to umiejętność stałego utrzymywania pracy organizmu na wysokim poziomie warunkuje skuteczność ćwiczeń.

4.Kofeina wyciśnie z Ciebie więcej

Nie raz i nie dwa myślałeś sobie, że kilka powtórzeń więcej byłoby idealnym zwieńczeniem treningu. Niestety zmęczenie robiło swoje i decydowałeś się pójść do szatni. Z kofeiną zrealizujesz swoje założenia! Działając na układ nerwowy, blokuje receptory adenozynowe, w czego efekcie adenozyna nie przyłącza się. To właśnie to przyłączenie jest informacją o zwiększonym zużyciu energii i tym, że powinniśmy się męczyć. A skoro jej nie ma, możemy dać z siebie nieco więcej niż zazwyczaj. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że pozostałe przekaźniki, dające nam zapał i możliwość dalszej pracy, wydzielane są bez zmian. Ćwiczymy więc tak jak na początku, nie odczuwając standardowego dla planu treningowego zmęczenia.

5.Szybsza regeneracja z użyciem kofeiny

Podczas ćwiczeń mięśnie wykorzystują zgromadzony w mięśniach i wątrobie glikogen. To cukier w tej postaci stanowi źródło energii, która przekłada się na możliwość wykonywania powtórzeń. Każdy z nas wie, że uzupełnienie glikogenu wraz z odpowiednio skomponowanym posiłkiem potreningowym jest kluczowe dla poprawnej regeneracji i rozbudowy mięśni. Niewielu jednak wie, że kofeina może przyśpieszyć proces odbudowy glikogenu. Zazwyczaj skupiamy się na działaniu kofeiny podczas samego wysiłku, tymczasem jej spożycie podniesie poziom insuliny. Hormon ten będzie szybciej i sprawniej wyłapywał dostarczone po treningu cukry i magazynował je w postaci glikogenu, przez co usprawnimy regenerowanie tkanki mięśniowej.