5 sposobów, jak nabrać suchej masy mięśniowej i spalić tłuszcz

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
5 sposobów, jak nabrać suchej masy mięśniowej i spalić tłuszcz
Budowa suchej masy mięśniowej jest głównym celem, który należy osiągnąć podczas okresu masy. W końcu nie jest to czas, kiedy powinniśmy zalać się tłuszczem żmudnie spalanym na redukcji. Sztuka masowania to zbudowanie solidnego fundamentu do dalszej pracy, a nie wysoki stopień „zalania”. Wypróbuj 5 sposobów jak nabrać suchej masy mięśniowej i spalić tłuszcz!

1.Cardio na masie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów na masie, jest pomijanie treningu cardio. W większości wypadków ma to związek z obawą o utratę cennej energii, a także ewentualne wystąpienie katabolizmu charakterystycznego dla długiego, intensywnego wysiłku. Tymczasem rozważnie stosowane cardio pozwoli na spalanie tkanki tłuszczowej, która przy dodatnim bilansie kalorycznym zawsze będzie się w mniejszym bądź większym stopniu odkładała.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie interwałów jako rozgrzewki. Pół godziny biegania o zmiennej intensywności, zagwarantuje przyśpieszenie metabolizmu i pozwoli ćwiczyć włókna szybkokurczliwe. Jeśli na masie zaobserwujesz tendencję do tycia – włącz do treningu jeden bądź dwa dni przeznaczone na godzinne cardio i rozciąganie.

2.Redukuj stres

Podczas treningu często obawiasz się o tkankę tłuszczową i katabolizm. Tymczasem to stres może okazać się przyczyną powstawania dużych ilości kortyzolu, a co za tym idzie niszczenia komórek oraz gromadzenia kalorii w postaci tkanki tłuszczowej – zwłaszcza w okolicy brzucha.

3.Zwiększ częstotliwość jedzenia

W Twoim naturalnym jadłospisie powinno pojawić się około czterech posiłków plus dwa w porze okołotreningowej. Spalanie tłuszczu i nabywanie suchej masy mięśniowej będzie możliwe tylko wtedy, gdy organizm będzie systematycznie dostawał energię do rozbudowy. Z tego względu, bardzo szkodliwe mogą okazać się działania takie jak:
- rzadkie spożywanie dużych ilości jedzenia- objadanie się na noc
- utrzymywanie między posiłkami przerw dłuższych niż 4 h
- jedzenie częściej niż co 2 – 3 h.
Jak widzisz, znaczenie ma nie tylko rozkład makroskładników i ilość spożywanych kalorii. To harmonogram jedzenia w znacznej części przyczyni się do tego, czy Twoje ciało uzna, że konieczne jest gromadzenie energii, czy też, że dostaje jej na tyle, by na bieżąco ją wykorzystywać.

4.Trening z ciężarami

Żeby mięsień rósł, potrzebuje nowych bodźców. Na masie nie wystarczy więc stosować się do diety bogatej w węglowodany i białka, konieczna jest zmiana treningu. Nie możesz kolejny miesiąc, niezależnie od celu treningowego, stosować tego samego planu, z tymi samymi ciężarami, o tej samej częstotliwości. W treningu na masę, zaleca się stosowanie treningu z ciężarami 3 do 6 razy w tygodniu (w zależności od przeszłości treningowej i własnych możliwości).
Progres powinieneś obserwować około co tydzień. Oczywiście, nie będą to spektakularne, widoczne gołym okiem przyrosty, a niewielkie zmiany, które dadzą coś wielkiego. Tu jednak będzie trzeba popracować – powinniśmy obserwować wzrost ciężaru o około 0,5 – 1 kg na tydzień. Przy dalszych treningach może to być więcej powtórzeń bądź zmniejszenie odpoczynku pomiędzy seriami.

5.Aminokwasy rozgałęzione BCAA i glutamina

Suplementy te nie zostały połączone przypadkowo. BCAA, które zostanie dostarczone wraz z posiłkiem przedtreningowym zapobiegną katabolizmowi mięśni, a co więcej zapewnią dodatkowe źródło energii podczas ćwiczeń. Kiedy będziesz już zmęczony, a kwas mlekowy w normalnych warunkach zacząłby utrudniać pracę – zadziała glutamina, redukująca jego ilość.
Stosując BCAA i glutaminę, masz pewność, że trening zostanie wykonany na sto procent możliwości, wyciśniesz z niego wszystko, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla mięśni, zapobieganiu ich niszczeniu, a co więcej – przyśpieszeniu regeneracji.