7 sposobów, jak zmusić mięśnie do rozrostu

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
7 sposobów, jak zmusić mięśnie do rozrostu
Każdy, nawet najlepszy trening, jeśli stosowany jest ciągle, przestaje działać. Organizm przyzwyczaja się do zakresu aktywności w jakiej pracujemy, a mięśnie przestają rosnąć i nie jest to nic nadzwyczajnego. Każdorazowo, gdy zauważysz, że trening nie przynosi pożądanych rezultatów, pomyśl o nowych wyzwaniach dla ciała, dla których będzie musiało się rozbudować. Poznaj 7 sposobów na przyrost masy mięśniowej!

Zmieniaj ćwiczenia

Pamiętaj o zmianie ćwiczeń! Do dyspozycji mamy naprawdę szeroką gamę ćwiczeń na poszczególne partie. Możemy także korzystać z ćwiczeń wielostawowych, które skutecznie i solidnie urozmaicą naszą rutynę treningową. Każdorazowo, gdy decydujesz się na inne ćwiczenie, masz pewność, że mięsień pracuje w nieco innym zakresie, nieco inaczej jest napinany, a większą pracę wykonuje inna jego część. Dzięki temu będzie on stale dostawał nowe bodźce do wzrostu, a Ty uzyskasz pewność, że ciało rozwija się równomiernie.

Zminimalizowanie przerwy między ćwiczeniami

Po prostu – odpoczywaj krócej pomiędzy seriami bądź poszczególnymi ćwiczeniami. Dzięki takiemu zabiegowi, zwiększysz intensywność swojego treningu, a ciało poczuje jakbyś zwiększył ilość powtórzeń bądź ciężar. Już kilkanaście sekund potrafi zrobić różnicę.

Progres ciężaru na siłowni

Pilnuj, aby zwiększać ciężar na siłowni. Każdorazowo, gdy wykonujesz ćwiczenia z obciążeniem, powinieneś notować swoje poczynania. Dzięki prowadzeniu dziennika treningowego, szczegółowo zaobserwujesz zachowanie własnego organizmu i nauczysz się jego działania. Zasada jest dość prosta. Jeśli wykonujesz ten sam trening, gdy rezultatów zaczyna brakować, powinieneś zwiększyć ciężar. Oczywiście powinna być to liczba kilogramów, z którą zrobisz techniczne powtórzenia. Już przyrost o kilogram bądź dwa będzie znaczną zmianą w odniesieniu do całego treningu. W końcu wykonujesz wiele powtórzeń i zwiększasz swoją objętość treningową w ten sposób.

Różnicuj szybkość powtórzeń

Jeśli nie jesteś jeszcze na etapie, na którym konieczne jest wprowadzenie znacznych zmian w planie treningowym, warto wykorzystać różnicowanie szybkości na treningu. Zasada jest prosta – jednego dnia wykonujesz ćwiczenia szybciej, innego bardzo powoli, skupiając się na pracy każdego z mięśni. Dzięki temu organizm uzyska zupełnie inny wysiłek, a Ty popracujesz nieco nad wydolnością mięśni oraz techniką wykonywania ćwiczeń. Przypominamy, że powolna praca z ciężarem przysporzy więcej kłopotów i będzie stanowiła solidną podstawę do dalszej rozbudowy mięśnia.Uwaga! Szybsze wykonywanie powtórzeń nie jest równoznaczne z niechlujstwem. Każdorazowo, gdy zwiększasz szybkość pracy, zwróć uwagę na to, czy nie cierpi na tym technika. Źle wykonane ćwiczenie może więcej zaszkodzić niż pomóc.

Większy zakres ruchu w ćwiczeniu

Ćwiczenia wykonywane z hantlami, wyciągami oraz innego rodzaju ciężarem, zawsze powinny być wykonywane w pełnym zakresie ruchu, bowiem prowadzi to do równomiernego rozrostu mięśnia. Pominięcie tej części może skutkować wszelkiego rodzaju przykurczami, kontuzjami i nieestetycznym wyglądem. Są jednak ćwiczenia, gdzie manipulacja zakresem ruchu jest wskazana. Do tych możemy zaliczyć pompki. W sieci znajdziemy całą masę ich wariantów – z wychyleniem w przód, przenoszeniem ciężaru ciała na boki, propozycje do wykonania na piłkach, czy jednej ręce. Każda z tego typu zmian będzie aktywowała dodatkowy obszar i stymulowała do rozrostu włókien mięśniowych.

Progres częstotliwości

Gdy zaczynasz przygodę z ćwiczeniami na siłowni, ciało długo się regeneruje. Z czasem potrzebuje coraz mniej czasu, a Ty możesz minimalizować swój odpoczynek, biorąc pod uwagę niezbędną ilość czasu na rozbudowę i odpoczynek każdej z właściwych dla Twojego treningu grup mięśniowych. Częstotliwością możesz manipulować także w obrębie treningu, gdzie pojawi się więcej powtórzeń w serii lub więcej serii.

Manipulacja objętością ćwiczeń

Jest to metoda dla osób zaawansowanych, świadomych swojego ciała, w której mamy do wyboru kilka wariantów.- więcej serii z mniejszym ciężarem- więcej powtórzeń w każdej serii z mniejszym ciężarem- więcej serii przy mniejszej ilości powtórzeń w każdej serii, ze stałym ciężarem- więcej ćwiczeń na daną partię mięśniową przy jednoczesnym zmniejszeniu ciężaru i liczby powtórzeń w seriiSposoby na rozrost mięśni leżą w zasięgu Twojej dłoni. Jeśli progres przychodzi coraz ciężej – nie martw się! To dobry znak, że Twoje ciało już jest przygotowane na dostarczany wysiłek i czas rzucić nowe wyzwanie.