Biegi narciarskie dla każdego

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Biegi narciarskie dla każdego
Biegi narciarskie zdecydowanej większości osób kojarzą się z postacią naszej wielokrotnej medalistki Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata Justyną Kowalczyk. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dyscyplina sportu, którą może uprawiać praktycznie każdy. Oczywiście nie każdy, kto wepnie się w narty osiągnie poziom naszej mistrzyni, jednak nawet rekreacyjne bieganie na nartach z pewnością może przynieść sporo satysfakcji.

By uprawiać narciarstwo biegowe, w przeciwieństwie do wielu innych zimowych dyscyplin sportu, wcale nie trzeba mieszkać w górach. Oczywiście bez śniegu się nie obejdzie, jednak Polska leży w takiej strefie klimatycznej, w której na opady śniegu na terenie całego kraju zazwyczaj nie musimy narzekać. Z roku na rok zwiększa się również dostępność sprzętu niezbędnego do uprawiania narciarstwa biegowego. Niezbędny sprzęt, to jest narty buty oraz kijki, można już kupić nie tylko w sklepach sportowych, ale również w zwykłych marketach nie specjalizujących się w sprzedaży przyrządów sportowych. Coraz bardziej popularne są również wypożyczalnie, w których za niewielką opłatą można wypożyczyć cały sprzęt niezbędny do uprawiania narciarstwa biegowego.

Różne style

W narciarstwie biegowym wyróżniamy dwie techniki – klasyczną oraz łyżwową. Styl klasyczny przypomina naturalny ruch człowieka, jakim jest chodzenie i bieganie. Narty poruszają się równolegle wobec siebie i w kierunku, w którym przemieszcza się zawodnik. Ponadto, znacznie upraszczając, w stylu klasycznym dominuje naprzemianstronna praca rąk (odbicia się kijkami) w stosunku do pracy nóg (odbicia się nartami). Z kolei technika łyżwowa jest młodszym sposobem poruszania się na nartach biegowych. Charakteryzuje się ona ułożeniem nart pod kątem w stosunku do kierunku poruszania się. Ponadto w porównaniu do techniki klasycznej w technice łyżwowej występuje symetryczna praca rąk (odbicia się kijkami).

Różny sprzęt

Każda z technik poruszania się na nartach biegowych wymaga zastosowania odmiennego sprzętu treningowego. Oczywiste jest to, że niezależnie od wybranego stylu, niezbędne jest zastosowanie nart oraz kijków. Kijki wykorzystywane w technice łyżwowej są dłuższe od tych, które stosuje się w technice klasycznej. Z kolei narty do styl klasycznego są dłuższe od tych wykorzystywanych w stylu łyżwowym. Warto podkreślić, iż różnią się one nie tylko długością, ale również kształtem (łukiem, noskami, talkowaniem) oraz rodzajem zastosowanego materiału (warunkuje on sztywność i odporność na skręcanie). Istnieją również narty uniwersalne, które mogą być wykorzystywane zarówno w technice klasycznej, jak i łyżwowej.

Różne smarowanie

Dobór sprzętu pod konkretną technikę poruszania się warunkuje również sposób smarowania nart. Narty do stylu łyżwowego na całej długości smaruje się „na poślizg”. Z kolei narty wykorzystywane w stylu klasycznym pod stopą narciarza smaruje się na tak zwane „odbicie” (smar ma na celu uzyskać wysokie wartości tarcia, co pozwali na skuteczne odbicie się od podłoża). Pozostała część narty smarowana jest na „poślizg”.

Wykorzystanie biegów narciarskich w treningu

Systematyczne bieganie na nartach z pewnością przyczyni się do poprawy wytrzymałości Twojego organizmu. Ponadto ten rodzaj aktywności fizycznej może być z powodzeniem wykorzystywany w planach treningowych osób, których głównym celem treningowym jest redukcja masy ciała. Specyfika narciarstwa biegowego – angażowanie mięśni zlokalizowanych w obrębie nie tylko nóg, ale również rąk i obręczy barkowej, sprzyja spalaniu kalorii pochodzących z utleniania tłuszczów. Właśnie z tego względu bieganie na nartach może stać się Twoim ćwiczeniem kardio.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj