Chwyć za wiosło i popraw swoją rzeźbę

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Chwyć za wiosło i popraw swoją rzeźbę
Lato to pora roku, w której bardzo często próbujemy swoich sił w nowych dyscyplinach sportu. Jedną z bardziej popularnych letnich aktywności fizycznych jest kajakarstwo. Pozwala ono nie tylko miło, i co najważniejsze aktywnie spędzić czas na łonie natury, ale również, dzięki środowisku wodnemu, zmniejsza odczucie wysokiej temperatury i związane z nią niedogodności. Ale kajakarstwo, to nie tylko ucieczka przed panującymi latem upałami i kontakt z naturą. Poprzez pływanie na kajaku można w doskonały sposób poprawić wygląd swojego ciała, na przykład rzeźbę mięśni, a także rozwinąć wytrzymałość.

Kajakarstwo - wprowadzenie

Kajakarstwo jest sportem technicznym. Oznacza to, że do jego uprawiania nie wystarcza tylko sama siła mięśni, niezbędny jest również specjalistyczny sprzęt treningowy – kajak oraz wiosło. W dużym uproszczeniu kajakarstwo można podzielić na kajakarstwo sportowe oraz kajakarstwo turystyczne. O ile pierwszy rodzaj kajakarstwa, między innymi ze względu na zaawansowany (bardzo wywrotny) sprzęt treningowy, wymaga systematycznych treningów już od najmłodszych lat, o tyle kajakarstwo turystyczne może uprawiać każdy, nawet osoba, która nigdy nie miała do czynienia ze sportami wodnymi. Co więcej, podstawy wiosłowania na kajaku turystycznym można opanować w przeciągu kilku godzin spędzonych „na wodzie”.

Na co wpływa kajakarstwo?

Kajakarstwo sportowe jest dyscypliną wytrzymałościowo-szybkościową. Warto jednak zaznaczyć, że udział poszczególnych zdolności motorycznych zmienia się wraz z przepływanym dystansem – im jest on dłuższy, tym większy udział wytrzymałości. Z kolei na krótkich dystansach pożądane są takie zdolności motoryczne jak siła oraz wytrzymałość szybkościowa. Ze względu na swoją specyfikę, kajakarstwo turystyczne jest aktywnością fizyczną poprawiającą przede wszystkim wytrzymałość. Ponadto z racji tego, iż kajak jest niestabilnym sprzętem treningowym, to pływanie na nim rozwija również równowagę oraz koordynacje ruchową.

Pracujące mięśnie

Wbrew panującej opinii, podczas pływania na kajaku nie pracują tylko i wyłącznie mięśnie znajdujące się w obrębie kończyn górnych. Wręcz przeciwnie, najbardziej zaangażowanymi w wykonywane ruchy mięśniami są mięśnie pleców – zwłaszcza najszersze grzbietu. Ponadto, z racji tego, iż ręce niejako pchają wiosło w przód, to w znacznym stopniu bodźcowane są również mięśnie znajdujące się w obrębie klaki piersiowej – mięśnie piersiowe większe i mniejsze. Warto również podkreślić pracę mięśni brzucha, biorących udział w czynnym oddychaniu, a także razem z mięśniami znajdującymi się w obrębie pleców, odpowiadających za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Należy jednak zaznaczyć, iż wyżej wymienione mięśnie pracują jedynie wtedy, gdy zachowania jest prawidłowa technika wiosłowania.

„Turystyczne” rzeźbienie

Wiosłowanie na kajaku składa się z cyklicznie wykonywanych ruchów angażujących dużą ilość mięśni. To właśnie powtarzalność oraz pokonywanie umiarkowanego oporu sprawia, że pływanie na kajaku stanowi doskonałe narzędzie treningowe, dzięki któremu można poprawić definicję (rzeźbę) mięśni. Co więcej, możemy tego dokonać na łonie przyrody bez korzystania ze sztang i innego „żelastwa”.

Kajakarstwo – skuteczny spalacz tłuszczu

Kajakarstwo turystyczne zalicza się do aerobowej (tlenowej) aktywności fizycznej. Ponadto, wycieczki, czy też różnego rodzaju spływy kajakowe trwają przeważnie od kilku do nawet kilkunastu godzin. Obie wymienione wyżej zmienne – czas trwania oraz intensywność, przyczyniają się do tego, iż turystyczne pływanie na kajaku stanowi doskonałe narzędzie do walki ze zbędną tkanką tłuszczową. Warto podkreślić to, iż poprzez kajakarstwo można nie tylko wyrzeźbić mięśnie, ale również odsłonić je spod warstwy zbędnej tkanki tłuszczowej.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj


raz próbowałem więc ciężko jest mi się odnieść do własnych doświadczeń , natomiast słyszałem żę to naprawdę działa