Genetyka w sportach siłowych (część II)

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Genetyka w sportach siłowych (część II)
Artykuł ten stanowi drugą część serii opisującej wpływ, jaki genetyka wywiera na możliwości siłowe ludzkiego organizmu. W poprzedniej części poruszone zostały zagadnienia dotyczące między innymi: dźwigni mięśniowej, rodzaju włókien mięśniowych występujących w ludzkim organizmie, a także ogólnej charakterystyki predyspozycji genetycznych. Z kolei ten artykuł skupia się na wpływie genetyki na gęstość oraz siłę skurczy mięśni. Poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące jednostek motorycznych. Serdecznie zapraszam do lektury.

Gęstość mięśni

Gęstość z definicji oznacza skupienie w niewielkim rozmiarze dużej ilości włókien mięśniowych, które tworzą proporcjonalny dobrze zarysowany kształt mięśnia. Gęstość mięśnia charakteryzuje się ponadto brakiem tkanki tłuszczowej oraz bardzo małą ilością wody lub jej brakiem. W środowisku sportowym często słychać opinie, że dobrą definicję mięśnia można uzyskać tylko dzięki litrom potu wylanym na siłowni, ale jest jeszcze druga strona medalu – indywidualne uwarunkowania genetyczne.

Genetyka a gęstość mięśni

Osoba szczupła o budowie ektomorficznej może uzyskać o wiele lepszą gęstość mięśnia, ze względu na zlokalizowanie większej ilości włókien mięśniowych w mięśniu, niż osoba z atletyczną budową, typową dla mezomorfika, która posiada mniejsza liczbę włókien, nawet przy większym obwodzie mięśnia.

Siła skurczu mięśniowego

Analizę siły skurczu mięśniowego powinniśmy rozpocząć od poznania definicji jednostki motorycznej. Mianowicie jest to grupa włókien mięśniowych pobudzana jednocześnie do skurczu o odpowiedniej intensywności w odpowiedzi na sygnał przekraczający granicę czułości. Szybkość aktywacji jednostek motorycznych wpływa na szybkość pracy włókien mięśniowych. Im większa praca jest wykonywana, tym więcej wywoływanych jest mikrouszkodzeń, które przyczyniają się do wzrostu mięśni. Osoby na poziomie zaawansowanym, aby móc aktywować maksymalną liczbę jednostek motorycznych możliwych do pobudzenia, powinny stosować treningi o bardzo wysokiej intensywności i obciążeniu. Z kolei osobom o niższym poziomie wytrenowania przychodzi to znacznie łatwiej, już przy zastosowaniu niższej intensywności.

Rodzaje jednostek motorycznych

Jednostki motoryczne możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy typ – jednostki toniczne, wywołują skurcz toniczny, czyli powolny i długotrwały. Drugim typem są jednostki fazowe wywołujące skurcz fazowy, czyli szybki i krótkotrwały. Występowanie obu jednostek jest uzależnione od określonej grupy mięśniowej. Jednostki toniczne występują w mięśniach o przewadze włókien czerwonych cechujących się skurczami długotrwałymi i powolnymi. Możemy do nich zaliczyć między innymi mięśnie posturalne odpowiedzialnie za utrzymywanie pionowej postawy ciała. Jednostki fazowe występują natomiast w mięśniach o przewadze włókien białych charakteryzujących się szybkim i krótkim skurczem. Ten rodzaj mięśni występuje przede wszystkim w obrębie kończyn.

Znajdź w sobie genetycznego siłacza

Zadaj sobie pytanie:

  • czy może już na początku przygody ze sportami siłowymi cechowała Cię większa siła niż Twoich rówieśników?
  • a może mając szczupły typ budowy potrafiłeś podnosić duże ciężary?
  • czy może genetycznie jesteś szczupły, a masz kształtne i twarde muskuły?
Jeżeli widzisz w sobie jakieś predyspozycje genetyczne, to jesteś na dobrej drodze. Jeżeli jednak nie, to wiedz, że to nie predyspozycje genetyczne czynią z kogoś „mistrza świata”, a charakter i wytrwałość w dążeniu do celu.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbujpatrząc na siebie genów kulturysty nie mam :)

Czy geny mają wpływ na budowanie masy i siły mięśniowej? Zobaczcie, jak to wszystko się zazębia: -- LINK USUNIĘTY --

Wychodzi na to, że jestem raczej typem stworzonym do podnoszenia ciężarów. Zawsze byłem silny i masywny, nie trenując i to przy masie 114kg i zaledwie wzroście 171cm, byłem wstanie zrobić 18 pompek na pierwszym treningu. Minęły dwa miesiące, i straciłem 12kg wagi i mięśnie stały się bardzo zarysowane, aż w szoku jestem, że w dwa miesiące można mieć takie efekty i do bez regoryrystycznej diety. Nie wiem ile podnoszę np na klatkę, bo ćwiczę w domu obecnie zaledwie z hantlami.