Interwał urozmaici Twój trening

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Interwał urozmaici Twój trening
Ćwiczenia kardio stanowią podstawowe narzędzie treningowe do walki ze zbędną tkanką tłuszczową. Wie o tym każdy bardziej doświadczony sportowiec amator. Aby „spalać” zbędną tkankę tłuszczową należy wykonywać ćwiczenia kardio z umiarkowaną intensywnością przez ponad 20-25 minut. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy na samą myśl o spokojnym bieganiu przez 45 minut zbiera nam się na mdłości? W takiej sytuacji może nam pomóc metoda interwałowa, która z pewnością urozmaici nasze treningi kardio.

Metoda interwałowa wykonywania treningów kardio na pierwszy rzut oka wydaje się być skomplikowana. Jednak nie należy się tym przejmować, gdyż są to tylko pozory. Charakteryzuje się ona przede wszystkim zmienną intensywnością wysiłku fizycznego – ćwiczenie jest realizowane na przemian szybko i wolno. Po każdej fazie szybkiej następuje faza wolna, nazywana także czynnym wypoczynkiem. Mimo, że w jej nazwie występuje słowo wypoczynek, to ćwiczenie nie jest przerywane – jest cały czas kontynuowane, ale z dużo mniejszą intensywnością. Z racji tego, że czas trwania faz wolnych jest zbyt krótki, aby zapewnić pełny wypoczynek, to każda kolejna faza szybka jest wykonywana z narastającym zmęczeniem.

Interwały a spalanie tkanki tłuszczowej

Treningi kardio wykonywane metodą interwałową zalicza się do anaerobowej aktywności fizycznej. Z tego też względu do utleniania zbędnej tkanki tłuszczowej dochodzi nie w trakcie ich trwania, a po ich zakończeniu. Spalanie tłuszczów po treningu realizowanym sposobem interwałowymjest możliwe dzięki występowaniu tak zwanego długu tlenowego. Jest to zjawisko fizjologiczne przejawiające się nadmiernym (ponad wartość spoczynkową) poborem tlenu. Zwiększone pochłanianie tlenu, a co za tym idzie panujące warunki (tlenowe) oraz konieczność odbudowania zapasów energii(ATP), przyczyniają się do utleniania tłuszczów. Warto podkreślić, że dług tlenowy występujący po bardzo intensywnym treningu interwałowym może trwać nawet kilka godzin.

Rodzaje treningu interwałowego

Wyróżniamy dwa rodzaje treningu interwałowego:

Interwał intensywny
      – charakteryzuje się bardzo wysoką intensywnością, przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej objętości (czasu trwania). Odcinki szybkie trwają krócej i są wykonywane z maksymalną i submaksymalną intensywnością. Z kolei odcinki wolne są dłuższe, jednak nie pozwalają na pełny wypoczynek.
Interwał ekstensywny
    – wyróżnia się długim czasem trwania odcinków szybkich wykonywanych z mniejszą niż w interwale intensywnym intensywnością. Czas trwania aktywnych przerw bardzo często jest krótszy niż odcinków szybkich lub stosunek ten wynosi 1:1. Ten rodzaj treningu interwałowego charakteryzuje się wysoką objętością (czasem trwania).

Do czego wykorzystać interwały?

Treningi kardio wykonywane metodą interwałową jak najbardziej można wykorzystać w procesie redukcji masy ciała – „spalania” zbędnej tkanki tłuszczowej. Ponadto przyczyniają się one również do poprawy wytrzymałości beztlenowej (anaerobowej). Wzrost wytrzymałości beztlenowej jest następstwem zmian adaptacyjnych, do których dochodzi w obrębie układu krwionośnego i oddechowego, a także lepszego wykorzystania substratów energetycznych przez pracujące mięśnie.

Dla kogo trening interwałowy?

Jak każda aktywność fizyczna, tak i trening kardio wykonywany metodą interwałową posiada przeciwwskazania do jego stosowania. Treningu interwałowego, ze względu na jego bardzo wysoką intensywność, nie powinny wykonywać osoby, które dopiero co rozpoczęły swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną. Nie zaleca się go również osobom, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia dotyczące układu krwionośnego i oddechowego.


Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj