Jak ćwiczyć na urlopie?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak ćwiczyć na urlopie?
Zbliża się lato, pora roku, której nieodłącznym elementem są urlopy i związane z nimi wyjazdy na wakacje. Niestety nie w każdym miejscu wakacyjnego wypoczynku znajdziemy dobrze wyposażoną siłownię, a zabranie ze sobą choćby hantli nie zawsze jest możliwe. Co robić więc w takiej sytuacji? Czy jedynym rozwiązaniem jest całkowite zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, z nadzieją na to, że spadek formy będzie na tyle mały, że szybko ją odbudujemy? Dowiedz się, jak ćwiczyć na urlopie!

Jak ćwiczyć na urlopie? - wprowadzenie

Każdy amator ćwiczeń fizycznych wie, jak ważne jest systematyczne wykonywanie treningów. To właśnie w regularności tkwi połowa sukcesu. Nawet najlepsze treningi nie przyczynią się do osiągnięcia wyznaczonego celu, jeśli będą wykonywane nieregularnie, od czasu do czasu. W myśl tej zasady wiele osób na myśl o przerwie w treningach spowodowanej wyjazdem na wakacje dostaje gęsiej skórki. Z jednej strony miło jest odpocząć od dnia codziennego, jednak z drugiej, ciężko jest się pogodzić ze stratą już wypracowanych efektów.

Skutki braku aktywności fizycznej

Brak systematycznego wykonywania treningów jest bardzo szybko zauważalny. Już tylko kilkudniowa przerwa od ćwiczeń siłowych prowadzi do zmniejszenia obwodów mięśni. Niewykonywanie ćwiczeń fizycznych sprawia, iż mięśnie stają się mniej wrażliwe na insulinę. W efekcie zmniejsza się ilość glukozy wychwytywanej przez nie z krwi, co skutkuje zwiększeniem się w organizmie zawartości tkanki tłuszczowej. Pod wpływem braku regularnych treningów siłowych, obniżeniu ulega również ilość mitochondriów znajdujących się w mięśniach, a także generowana przez nie siła. Ponadto nasze mięśnie szybciej się męczą i potrzebują więcej czasu na regenerację.

Nie tylko mięśnie

Negatywne zmiany, do których dochodzi pod wpływem braku systematycznej aktywności fizycznej, nie dotyczą tylko i wyłącznie układu mięśniowego. Pogorszeniu ulega również między innymi maksymalna zdolność pobierania tlenu przez organizm (VO2 max), co skutkuje tym, iż szybciej się męczymy. Do niepożądanych zmian, do których dochodzi pod wpływem braku systematycznych treningów, należy zaliczyć również takie, których nie widać „gołym okiem”. Wśród nich można wyróżnić między innymi wzrost spoczynkowego tętna oraz objętości wyrzutowej serca.

Wykorzystaj naturę

Wiele osób wychodzi z założenia, że tylko na dobrze wyposażonej siłowni można przeprowadzić skuteczny trening. Jest to poniekąd prawdą, gdyż tylko stosując duże i bardzo duże obciążenie zewnętrzne (np. hantle, sztangę, itp.) jesteśmy w stanie zbudować imponującą muskulaturę. Jednakże podczas wakacyjnego wyjazdu, doskonałą alternatywą dla typowego treningu siłowego jest wykorzystanie własnego ciała jako obciążenia. Warto pamiętać o tym, że na nasze całe ciało, jak i jego poszczególne części, działa siła grawitacji, która niejako przyciąga je w kierunku ziemi. Pokonywanie tej siły może stać się jednym z elementów wakacyjnego treningu. Należy również podkreślić to, iż siła z jaką dane ciało lub też jego część jest przyciągane przez Ziemię zależy od jego masy (im jest ona większa tym z większa siłą jest przyciągane).

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbujurlop = wakacje = okres letni = wysoka temperatura, czasem jest ciężko i np mi odbiera chęci do ćwiczeń

Dlatego klimatyzowane siłownie są milusie i najlepsze na lato :P

Zgodzę się z MICHALPN1991 , związku z tym że jeśli jest okres letni to są również wysokie temperatury , chociaż nie zawsze:D (w Polsce wszystko możliwe :D ) to właśnie ta pogoda odbiera ochotę ćwiczenia , to samo jest jak jest bardzo brzydka pogoda , w tym momencie odechciewa nam się kompletnie wszystkiego . !

Jestem zdania, że cyklu treningowego nie należy przerywać, a jeśli już chcemy gdzieś się udać na urlop, wakacje, niekiedy to 2 tygodnie, warto codziennie chociażby wykonywać drobne ćwiczenia. Pompki, brzuszki, jakieś skromne bieganie z rana. Dziwnym by było zabierać się z hantlami na lotnisko :) Sprawdzone suplementy też się zdecydowanie przydadzą, które uzupełnią witaminy. Moim zdaniem mógłbyś sprawdzić coś w tym sklepie, przed kilkoma minutami się natknąłem na niego. -- LINK USUNIĘTY --