Jak poprawić motywację treningową?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak poprawić motywację treningową?
Mam problem z motywacją podczas ćwiczeń siłowych, niejednokrotnie opuszczam treningi, często ćwiczę bez przyjemności, wręcz z bólem na twarzy. Moje pytanie: „jak motywować się do wysiłku fizycznego, czego unikać, a na czym skupiać uwagę, by zwiększyć własne zaangażowanie w czasie trwania treningu? Co może poprawia motywację na siłowni?”

Ćwiczenia na siłowni bez odpowiednio wysokiego poziomu motywacji szybko mogą stać się nudne i monotonne, co w konsekwencji może spowodować zniechęcenie się do wysiłku fizycznego oraz odstąpienie od zalecanego aktywnego i zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu. Motywacja – źródło wzmacniające ludzkie działania, jest nieodłącznym elementem treningu sportowego, ponieważ wpływa na zaangażowanie i końcowy sukces w postaci czy to lepszej kondycji i siły mięśniowej, czy wyglądu zewnętrznego. Jak zwiększać chęci do ćwiczeń? Otóż najlepszym i stosunkowo prostym sposobem na znaczącą poprawę zaangażowania w czasie treningu jest otaczanie się podczas owego trenowania odpowiednimi motywatorami, czyli czynnikami wpływającymi na podniesienie motywacji w obszarze aktywności ruchowej. Druga istotna rzecz to unikanie przeciwieństw - demotywatorów, czyli czynników zmniejszających chęci do wysiłki siłowego. Motywatoty i demotywatoty to wszystkie elementy, sytuacje i zdarzenia, które albo denerwują (wyzwalają negatywne emocje) albo działają kojąco na psychikę (wyzwalają pozytywne emocje). Pomiędzy motywatorami i demotywatorami istnieje delikatna granica, którą często przekracza się mimowolnie. Ten sam czynnik może wpływać na jedną osobę motywująco, natomiast na drugą wręcz odwrotnie. Czynniki, które mogą wpływać na motywację do ćwiczeń, uporządkowano poniżej w tabeli. Naturalnie zostały wymienione tylko niektóre elementy wpływające na psychikę ćwiczącego.

LP

CZYNNIKI:

MOTYWATORY:

DEMOTYWATORY:

1.

Wyznaczenie celu ćwiczeń:

Cel w zasięgu ręki

Cel nieosiągalny lub niesatysfakcjonujący

2.

Plan treningowy:

Dobry plan treningowy lub wiara w skuteczność planu

Zły plan treningowy lub brak wiary w skuteczność planu

3.

Różnorodność ćwiczeń

Duża

Niewielka, monotonna

4.

Postępy motoryczne w okresie trenowania:

Odczuwalne wzmocnienie cech motorycznych lub wiedza na temat czasu wystąpienia wzmocnienia

Brak odczuwalnego wzmocnienie cech motorycznych lub brak wiedzy na temat czasu wystąpienia wzmocnienia

5.

Postępy wizualne w okresie trenowania:

Widoczna poprawa budowy ciała lub wiedza na temat czasu wystąpienia poprawy

Brak widocznej poprawy budowy ciała lub brak wiedzy na temat wystąpienia poprawy

6.

Stosunek do ćwiczeń:

Pozytywny lub obojętny

Negatywny

7.

Miejsce ćwiczeń:

Akceptowane, w pełni spełniające oczekiwania sprzętowe

Nieakceptowane, niespełniające oczekiwań sprzętowych

8.

Społeczność w miejscu ćwiczeń:

Otwarta na ludzi, sympatyczna, komunikatywna, pomocna i zarażająca chęcią do ćwiczeń

Agresywna, zamknięta, niewchodząca w głębsze relację międzyludzkie

Ilość czynników motywujących i demotywujących jest o wiele dłuższa, na każdego wpływa co innego. Jednak większość z powyższych czynników da się sprowadzić do wiedzy na temat ćwiczeń siłowych. Dlaczego? To WIEDZA jest odpowiedzialna za przekraczanie wspomnianej wyżej cienkiej granicy pomiędzy motywatorami i demotywatorami, to WIEDZA pozwala wybrać cel ćwiczeń zgodnie z możliwościami, to WIEDZA pozwala stworzyć dobry i skuteczny trening, to WIEDZA dostarcza informację o przewidywalnym czasie wystąpienia poprawy wyglądu. Jasny płynie z tego wniosek, aby zwiększyć motywację do ćwiczeń należy systematycznie pogłębiać wiedzę o ćwiczeniach siłowych, aerobowych, zasadach i metodach treningowych oraz własnym organizmie. Tylko to warunkuję przetrawianie w chwilach słabości i czerpanie radości z ruchu.


Temat bardzo istotny jednak wg mnie jakość artykułu kiepska.. Brak podstawowych motywacji jak: muzyka, koleżeńska rywalizacja czy lustra :) Właśnie to wpływa pozytywnie na mnie, a na was co działa najlepiej ?

Muza podczas porannego biegania jest dla mnie sprawą najważniejszą dodaje mi więcej powera niż cokolwiek innego. Suplementy też strasznie mnie motywują :) a dzięki połączeniu tych obu rzeczy ćwiczę już ponad 4 miechy i nie zamierzam przestać :)))

zgadzam sie muzyka jest jednym z najlepszych motywatorow lustra tak samo pomagaja ;) artykul sredni

Fakt, artykuł średni, choć zaznaczone zostało, że "Ilość czynników motywujących i demotywujących jest o wiele dłuższa, na każdego wpływa co innego". Myślę, że najważniejsze jest stawianie sobie realistycznych celów, a później stopniowe zwiększanie wymagań. Najgorszy jest słomiany zapał i brak konsekwencji. Lustra tylko wtedy, gdy już widać efekty... :-)

na mnie chyba najlepiej działa muza :)

odżywki he he ;d

Jeszcze zapomniałem o najważniejszym, na pewno dla wszystkich! Gdy spotykam się z kumplem którego dość długo nie widziałem a on mówi "no widzę że ładnie rośniesz". To jest prawdziwy kolega który Cie podbuduje..

Każdy ma inną motywację. Wygląd, sila, odstresowanie się po ciężkim dniu, zazdrość (ktoś jest lepszy). Moim zdaniem muzyka w czasie ćwiczeń to nie motywator a taki niewinny dopalacz:) Choć z niektórych doniesień medialnych wynika, że lepsze efekty przynosi skupianie się na danym ćwiczeniu a nie na muzyce.

Żeby osiągnąć sukces musisz lubić to co robisz !!!

motyvatory to vazna rzecz a do nich można zaliczyć też motyvacje od dzievczyny heh

na mnie najlepiej działają lustra, muzyka i dziewczyny na siłowni :P

Dziewczyny na siłowni o tak dobra opcja :D

tak jak poprzednicy-lustra,widok siebie napompowanego heh muza u mnie bardzo wazna, jak mam swoja agresywna to zaraz wiecej energii;)no i wlasnie jasne cele na dany okres ,cierpliwosc,nie lamanie sie porazkami nieraz

Oczywiście,że muzyka ! ale również odżywki heh ;p,lustra ,rywalizacja koleżeńska.To są główne czynniki.Nie podbijam powyższego artykułu.

Oczywiście,że muzyka ! ale również odżywki heh ;p,lustra ,rywalizacja koleżeńska.To są główne czynniki.Nie podbijam powyższego artykułu.

Ja nie mam luster, radia też nie, i ćwiczę sam:( Ale motywacja się zawsze znajdzie Hehe:-D

mozna sie chocby zmotywowac tym co osiagniemy po cwiczeniach. Lub konkurujac z innymi osobami zarejstowanymi na tym portalu;P Moja motywacja jest moja dziewczyna;))))

A dla mnie motywacją jest zdrówko, no i oczywiście lustereczko !!!

Ja się nie muszę motywować wysiłek fizyczny to już mój styl życia

a ja polecam no-xplode :)

lustra, muzyka i chęc odreagowania.

tak jak większość, którzy pisali przede mną. ale, w odróżnieniu od niektórych, wolę ćwiczyć sam, bez zbędnej widowni, bo ćwiczę dla siebie, a nie dla innych

Dla mnie również zdecydowanie miejsce gdzie mogę spotkać parę osób na których mogę się wzorować, fajna, muza, dookoła lustra i oczywiście wyznaczony jakiś konkrety cel.

Jak dla mnie musi być tam muzyka, zachęcająca do dalszych ćwiczeń - energetyzująca, oraz mili ludzie

najważniejsze są chęci, jak się chce to się uda ;) oczywiście motywację można czerpać ze słuchania muzyki, przeglądania się w lustrze ale myślę, że rywalizacja z kolegami w osiąganiu celów jest chyba najlepszym sposobem na to aby się zaangażować w treningi - no chyba, że ktoś jest indywidualistą to pozostaje silna wola ;)

Najlepsza motywacja kiedy się widzi efekty!!

trzeba miec partnera treningowego o podobnej sile i celach aby chciec go doscignac lub dorownac mu forma

pizzola0426-zgadzam sie w 100%,trenowałem kiedys z mezomorfikiem,moje długie miesiace treningów dogonił w 3 miesiace i zostałem daleko w tyle,to mnie motywowało bardzo,i efekty treningu były super bo chciałem za wszelka cene go ogonic.

Jesli kocha sie ten sport nic innego nie potrzeba. Kazdy kolejny trening to wyzwanie chec przezwyciezenia siebie i swoich slabosci. Jesli ktos potrzebuje dodatkowej motywacji niech idzie grac w szachy. Trzeba kochac ten bol w trakcie i po treningu - i tylko czekac kiedy miesnie sie zregeneruja i bedzie mozna katowac je na nowo - I O TO WLASNIE CHADZIA:)

Właśnie kolega ma rację najlepsza motywacja jest wtedy kiedy widzi się efekty:)

postawić sobie cel - i z wytrwałością do niego dążyć ;) najlepsza motywacją są małe sukcesy które osiągmy na drodze do celu - powodzenia w ćwiczeniach

fajne warto sie do tego zastosowac i ostro jechac...:)

dobra muza, ziomki, ogólnie atmosfera, gdzie można się spokojnie odstresować po wyczerpującym dniu.

stawianie sobie realnych celow na kazdy dzien treningowy

był tu kiedys na forum link do dobrego filmiku z youtube gdzie była w tle muzyka drownin pool " let the bodies hit the floor" szukam tego filmiku i nie moge znalezc wklejcie link raz jeszcze

był tu kiedys na forum link do dobrego filmiku z youtube gdzie była w tle muzyka drownin pool " let the bodies hit the floor" szukam tego filmiku i nie moge znalezc wklejcie link raz jeszcze

chodzi oczywiscie o filmik w ktorym pokazane sa rozne zajawki z siłowni i nie tylko

gdy mnie opuszcza chęć do ćwiczeń wtedy zapuszczam odpowiednią dla mnie muzę i od razu mam energię którą trzeba jakoś rozładować

Jak napisał Skatman dobra muza, luz, chwila spokoju :)

Skatman - mam dokładnie to samo, towarzystwo, muzyka i rozwijanie siebie.

mi tam motywacji nie brakuje

dobry artykuł

Ciekawy artykuł :)

motywacja to jest to

motywacja jest najwazniejsza

a artykuł słaby

mi sie ten artykuł podobra nawet bardzo bedzie mi przydatny

Może i artykuł średni, ale daje dużo do myślenia, szczególnie jeśli ktoś ma problem z motywowaniem samego siebie. Ja np lubię sie męczyć (w sensie zmęczenia fizycznego), bo w tedy nie chce mi sie palić, mój mózg i całe ciało jest zajęte czym innym. Drugim czynnikiem na mnie wpływającym jest moja dziewczyna - chce dla niej wyglądać jak najlepiej. Ale najważniejsze dla mnie jest to, że chce to robić dla siebie :)

ja zawsze wyznaczam sobie cel i za wszelka cene staram sie go osiagnac :) poniewaz motywacja jest najwazniejsza :)

ciekawy artykul:)

ale motywacji mi nie brakuje

motywacja najwazniejsza

ciekawy art

zawalisty artykuł

dobry artykuł

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

Przyda się bo motywacja lekko się obniżyła :P

Najlepiej dobrze się wyspac przed treningiem... na mnie to działa..;]

jak sie czlowiek wku**** to i motywacja do cwiczenia jest :D

Generalne staram się odnajdywać motywacje we wszystkim co mnie otacza, ale przed każdym treningiem słucham kilka razy eye of the tiger z rockego:D

Dobry art.

a jeśli ktoś się uzależni, to już nie potrzebuje motyować się do ćwiczeń, a przeciwnie;)

zalezy to chyba od czlowieka albo chce albo nie?

ciekawy art.

Łatwo powiedzieć trudniej znaleźć motywację...

Jestem właśnie na drodze poszukiwania dawnej motywacji do treningów, mam nadzieje, że art w tym pomoże :-)

Sztuka nie jest łatwa. Często brakuje nam motywacji do ćwiczeń, ale nic straconego. Należy odnaleźć w sobie to coś co poskutkuje. 7.06 odbędzie się darmowa konferencja dotycząca motywacji i chętnie wezmę w niej udział -- LINK USUNIĘTY --