Jak się mierzyć?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 6
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak się mierzyć?
Każda systematycznie ćwicząca osoba, niezależnie od tego, czy przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Polski, czy też trenuje „dla siebie”, powinna kontrolować efekty wykonywanych przez siebie treningów. Najbardziej popularnym narzędziem pomiarowym, zwłaszcza w przypadku osób chcących schudnąć, jest waga. Warto jednak pamiętać, że wyniki na niej uzyskane nie zawsze odzwierciedlają stan faktyczny. Dlatego też, warto uzupełnić je pomiarami obwodów poszczególnych części ciała.

W procesie redukcji masy ciała najważniejszy jest oczywiście spadek zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób, które do tej pory nie ćwiczyły systematycznie, każda aktywność fizyczna, a zwłaszcza ćwiczenia siłowe, będzie prowadziła do przyrostu mięśni. Będzie on oczywiście uzależniony od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, ich intensywności oraz zastosowanego obciążenia zewnętrznego. Tkanka mięśniowa jest cięższa od tkanki tłuszczowej. Stąd też nie zawsze pomiar masy ciała będzie w wymierny sposób informował o poczynionych postępach, mimo że efekty treningów będą widoczne „gołym okiem”. Właśnie z tego względu kontrolę efektywności procesu treningowego warto uzupełnić o pomiar obwodów poszczególnych części ciała.

Centymetr pomoże wadze

Do kontrolowania obwodów poszczególnych części ciała najlepiej jest wykorzystać taśmę krawiecką popularnie nazywaną centymetrem. Przy jej wykorzystaniu w bardzo prosty sposób można weryfikować zmiany zachodzące w ciele. Centymetr pozwala między innymi sprawdzić, czy w przypadku zastoju w spadku masy ciała, wykonywane treningi przynoszą oczekiwane rezultaty – przyczyniają się do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeśli tak, to mimo utrzymania masy ciała na stałym poziomie powinno dojść do zmniejszenia się obwodów poszczególnych części ciała. Dzięki temu możliwe jest zweryfikowanie skuteczności realizowanego planu treningowego. Opis sposobów mierzenia obwodów poszczególnych części ciała znajduje się poniżej.

Obwód klatki piersiowej (pachowy)

Taśmę centymetrową należy ułożyć poziomo (równolegle do podłoża) przy ramionach nieznacznie uniesionych w bok. W momencie pomiaru ramiona należy opuścić swobodnie wzdłuż tułowia. Taśma musi być ułożona jak najwyżej pod pachami, przy czym nie może naruszać naturalnego konturu przejścia ramion w tułów. Pomiaru należy dokonać w bezdechu.

Obwód brzucha

Taśmę centymetrową należy ułożyć poziomo (równolegle do podłoża), tak by przebiegała przez środek pępka. Pomiaru należy dokonać w bezdechu.

Obwód talii

Taśmę centymetrową należy ułożyć poziomo (równolegle do podłoża), tak by przebiegała przez najgłębiej położone miejsce profilu bocznego ciała – największe wcięcie w talii. Pomiaru należy dokonać w bezdechu.

Obwód bioder

Taśmę centymetrową należy ułożyć poziomo (równolegle do podłoża), tak by przebiegała przez największą wypukłość mięśni pośladkowych – punkty najbardziej wysunięte ku tyłowi.

Obwód ramienia (największy)

Taśmę centymetrową należy ułożyć w najgrubszym miejscu ramienia prostopadle do jego osi długiej. W trakcie pomiaru kończyna powinna być swobodnie opuszczona w dół, a mięśnie rozluźnione.

Obwód przedramienia (największy)

Taśmę centymetrową należy ułożyć w najgrubszym miejscu przedramienia. Najczęściej występuje ono nieco poniżej stawu łokciowego. Taśma centymetrowa musi być ułożona prostopadle do osi długiej przedramienia. W czasie pomiaru kończyna powinna być opuszczona swobodnie w dół, a mięśnie rozluźnione.

Obwód uda (największy)

Taśmę centymetrową należy ułożyć tuż poniżej pośladków i pachwiny, poziomo (równolegle do podłoża) na całym jej obwodzie.

Obwód podudzia (największy)

Taśmę centymetrową należy ułożyć w najgrubszym miejscu podudzia, poziomo (równolegle do podłoża) na całym jej obwodzie.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj