Jak szybko zbudować dobrą formę

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 3
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak szybko zbudować dobrą formę
Ładnie umięśniona i pozbawiona tkanki tłuszczowej sylwetka jest marzeniem każdego z nas. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak wielkiego nakładu pracy ten proces wymaga. Osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie jest sprawą łatwą i prostą. Nie da się też tego osiągnąć z dnia na dzień. Istnieje jednak kilka sposobów jak ten proces przyspieszyć. Ten artykuł przybliży Wam kilka z nich.

1. Zbuduj siłę zwiększając objętość i intensywność treningu w tym samym czasie

Siła jest jedną z najważniejszych zdolności naszego organizmu, dzięki której możemy uzyskiwać najlepsze rezultaty w sporcie oraz na bazie, której możemy budować sylwetkę. Istnieje kilka rodzajów siły:

  • Siła maksymalna, która pozwala nam na uniesienie jednorazowo bardzo dużego obciążenia.
  • Siła dynamiczna, którą często wykorzystuje się w sportach walki.
  • Siła statyczna, którą wykorzystujemy głównie podczas treningu siłowego.

Warto więc rozwijać każdy z tych rodzajów. Najlepszym sposobem na to jest jednoczesne zwiększenie objętości oraz intensywności treningowej. Przede wszystkim pozwoli to na skrócenie czasu sesji oraz na większe zużycie energii. Wiąże się to z przyspieszeniem metabolizmu i pozbyciem zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zwiększenie objętości treningowej może nastąpić poprzez dodanie ilości sesji treningu w ciągu tygodnia. Skrócenie czasu przerw zwiększy natomiast intensywność. Najlepiej także trenować z ciężarem około 80% ciężaru maksymalnego. Po około 2 tygodniach można zwiększać obciążenie, jednak pamiętajcie że najważniejsze jest zachowanie prawidłowości techniki i pełnego zakresu ruchu. To właśnie ona jest ważniejsza od wielkości ciężaru.

Racjonalny trening i wszechstronne bodźce umożliwią szybsze efekty. Siła pozwala także na zwiększenie mocy i prędkości, które można wykorzystać w każdym rodzaju sportu.

2. Popraw siłę eksplozywną zwiększając intensywność

Siła eksplozywna jest bardzo istotna z punktu widzenia, np. sztuk walki. Idealnym treningiem pozwalającym na jej rozwój, są treningi z wykorzystaniem odważników kulowych kettlebell. Ćwiczenia takie jak swing, clean oraz snatch są idealne do budowania siły eksplozywnej. Pozwalają także na osiągnięcie bardzo dużej intensywności treningu, dzięki czemu będziesz w stanie szybciej spalić tkankę tłuszczową. Możesz również wykorzystać inne metody, takie jak: rwania, zarzuty i treningi z kompleksami sztangowymi. Idealnie w ten cel wpisują się także zajęcia crossfit, które mają za zadanie sprawić, abyśmy ten sam trening wykonywali coraz szybciej i mocniej. Przełożenie siły maksymalnej w dynamiczną jest stosunkowo proste, jeśli będzie zwiększana intensywność treningu z tygodnia na tydzień.

3. Wykonuj sprinty, aby zbudować atletyczną sylwetkę

Sprinterzy są bardzo umięśnionymi ludźmi, którzy nie mają na sobie zbyt wiele tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to charakterystyką ich wysiłku. Zależy im, aby wykonywać swoje biegi coraz szybciej. Ich zadaniem jest pokonać dystans w jak najkrótszym czasie. Powoduje to, że ich organizm jest zmuszany do generowania maksymalnej siły i spalania olbrzymich ilości energii. Sprinty wykonywane jako część treningu pozwalają na uwolnienie olbrzymich ilości hormonów anabolicznych. Te ilości są zbliżone do tych, jakie pojawiają się po intensywnym treningu siłowym. Dlatego wykonywanie tego typu biegów sprzyja budowaniu muskulatury. Sprinty są także w stanie podnieść metabolizm nawet na 72 godziny po treningu. Oznacza, to że spalamy kalorie jeszcze długo po skończonym wysiłku. Te powody są chyba wystarczające, aby rozpocząć treningi uwzględniające sprinty.

4. Odżywiaj się prawidłowo, aby szybciej zbudować mięśnie

Dieta to 70% naszego wyglądu oraz zdrowia. Im lepiej się odżywiasz, tym lepsze efekty treningu jesteś w stanie uzyskać. Odpowiedni i zbilansowany program żywieniowy pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Racjonalna suplementacja również przyczyni się do szybszych efektów. Najlepszą odżywką, która wspomaga wzrost siły, wytrzymałości oraz masy mięśniowej jest kreatyna. Na jej temat powstało już setki badań, które jednoznacznie wskazują, że jest to najlepszy suplement dla sportowców i nie tylko.

Oprócz kreatyny warto sięgnąć także po beta-alaninę i kofeinę. Kofeina sprzyja niwelowaniu zmęczenia. Daje nam to więcej energii na trening i pozwala na mocniejszą pracę. Beta-alanina także pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia, a jej skuteczność została potwierdzona badaniami.

Ostatnim suplementem, który pomoże ci szybciej spalić tkankę tłuszczową jest l-karnityna. Jej optymalna dawka to 3 g przed wysiłkiem. Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy jej niedobory w organizmie, to nie zostanie ona wykorzystana do spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego warto dać sobie chwilę czasu, żeby nasycić nią nasze ciało.

Jak szybko zbudować formę - podsumowanie

Podsumowując, proces budowania wymarzonej sylwetki nie jest łatwy. To naprawdę ciężka i żmudna praca, której nie wykonuje się na lato, a na lata. Natomiast stosowanie się do powyższych podpowiedzi pozwoli na uzyskanie szybszych efektów, które zachęcą każdego do wytrwałej pracy nad sobą.