Kreatyna – 6 powodów, przez które Twoja kreatyna może nie działać

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Kreatyna – 6 powodów, przez które Twoja kreatyna może nie działać
Kreatyna zyskała swoją popularność lata temu. Obecnie stosowana jest zarówno przez amatorów, jak i zawodowych sportowców. Bez wątpienia jest to najskuteczniejszy, szeroko dostępny i w pełni bezpieczny środek, wspomagający rozwój siły i rozbudowę masy mięśniowej. Niektórzy jednak nie widzą efektów stosowania kreatyny. Dlaczego? Dowiedz się, dlaczego kreatyna nie działa!

1.Źle ćwiczysz

Niektórym wydaje się, że zażycie kreatyny spowoduje niebotyczną pompę mięśniową, a sam proszek zwiększy ich siłę i masę mięśniową. Kreatyna nie jest jednak żadnym magicznym pyłkiem, który pozwoli Ci odpuścić na siłowni i nadal notować efekty. Kluczem do sukcesu jest umożliwienie pracy kreatynie i wykorzystanie jej potencjału. W tym celu musimy stosować opracowaną dietę oraz trening ukierunkowany na stały progres obciążeń i zwiększanie intensywności. W tym celu warto skorzystać z metod, t.j.:
- wymuszone powtórzenia
- negatywne powtórzenia
- przerwy w trakcie serii
- zastosowanie ostatniej serii z wykorzystaniem wielu powtórzeń z mniejszym obciążeniem, by krew napłynęła do mięśni

2.Przedtreningówka nie załatwia sprawy

W suplementach przedtreningowych, bardzo często pojawia się kreatyna. Są to jednak znikome ilości rzędu 1 – 2 g. Taka dawka nie jest skuteczna i nie uzupełni zapotrzebowania na kreatynę. Stosując jedynie suplement z dodatkiem kreatyny, nie możemy liczyć na jej działanie, bo zwyczajnie jest jej zbyt mało i stanowi tylko punkcik w składzie produktu. Jeśli naprawdę chcesz korzystać z tego, co może dać Ci kreatyna – musisz postawić na osobny suplement.

3.Kreatyna – dawkowanie

Optymalizacja przyjmowanej dawki kreatyny oraz pory, w której pojawia się w naszym jadłospisie, jest kluczowa dla jej skuteczności. Na rynku spotkamy wiele form kreatyny – od najpopularniejszego monohydratu, przez jabłczan oraz bardziej zaawansowane produkty. Wraz ze wzrostem zaawansowania technologicznego, wzrasta stabilność kreatyny w środowisku żołądka. Wiąże się to z możliwością przyjmowania mniejszych dawek niż w przypadku monohydratu. Tu standardowo stosujemy dawkę 1 g kreatyny na 10 kg masy ciała. Najskuteczniej będzie przyjmować wyznaczoną dla siebie porcję tuż po treningu siłowym.

4.Czas przyjmowania kreatyny

Jak w przypadku większości suplementów, w przypadku kreatyny także istnieją dwa różniące się od siebie obozy, które obstają przy swojej formie przyjmowania kreatyny. Mamy do dyspozycji:
- cykliczne przyjmowanie kreatyny, polegające na 6 – 8 tygodniach, podczas których przyjmujemy większą dawkę kreatyny, by następnie przez 1 – 2 znacznie ją zmniejszyć. Cykle kreatynowe mają zmaksymalizować działanie suplementu i zapewnić największe wzrosty.
- stałe przyjmowanie kreatyny, czyli szkoła mówiąca o ciągłym przyjmowaniu zrównoważonej dawki kreatyny. Coraz więcej publikacji skłania się właśnie ku temu sposobowi, dokumentując skuteczność badaniami, jednak wciąż ma on wielu przeciwników. Przy przyjmowaniu kreatyny, warto stosować przez długi czas wybraną przez nas formę kreatyny. Zbyt częste zmiany suplementu mogą negatywnie wpłynąć na jego działanie.

5.Kreatyna – skutki uboczne

Skutkiem ubocznym, jaki możemy zaobserwować jest zatrzymywanie się wody w organizmie, co pojawia się u osób stosujących monohydrat, które mają skłonność do odkładania wody. Nie odnotowano innych, znaczących skutków ubocznych stosowania kreatyny, toteż uważana jest ona za bezpieczną. W przypadku zatrzymywania wody, warto wybrać bardziej zaawansowaną formę suplementu, co zniweluje problem.

6.Nieodpowiednia dieta podczas stosowania kreatyny

Samo wyliczenie stosunku makroskładników oraz kalorii w posiłkach każdego dnia jest bardzo ważnym elementem, o którym nie wolno zapomnieć. Podczas budowania masy mięśniowej, niezbędne jest dostarczenie włóknom budulca. Nie jest to jednak jedyne, na co musimy zwrócić uwagę. Bardzo ważną kwestią jest dostarczenie witamin i minerałów, które będą regulowały gospodarkę naszego organizmu. To one odpowiadają za przewodnictwo w układzie nerwowym, a także szereg innych procesów, których zaburzenie pokrzyżuje nasze plany. Niezwykle istotne jest także stałe uzupełnianie wody, bowiem działanie kreatyny w znacznej części oparte jest właśnie na niej. Ponadto, woda stanowi środowisko reakcyjne zdecydowanej większości reakcji, a także pozwala na sprawne usuwanie metabolitów przez nerki (w tym tych, które powstały przy stosowaniu kreatyny).