Niezbędna rozgrzewka

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Niezbędna rozgrzewka
Deficyt czasu dotyka również aktywność fizyczną, która jak wiadomo jest niezwykle istotna dla zachowania optymalnego stanu naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Najczęstszą ofiarą „cięć” wynikających z braku czasu zostaje rozgrzewka. Warto jednak pamiętać, że stanowi ona niezwykle istotną część każdego prawidłowo przeprowadzonego treningu.

Każdy trening, w teorii sportu nazywany jednostką treningową, musi składać się z trzech części – rozgrzewki, części właściwej oraz rozciągania. Niestety wiele osób, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu, a które nie chcą całkowicie rezygnować z systematycznej aktywności fizycznej, pomija w swoich treningach rozgrzewkę. Z czego to może wynikać? Przyczyny należy upatrywać przede wszystkim w tym, iż niewiele osób jest świadomych tego, w jak dużym stopniu rozgrzewka wpływa na pozostałe części treningu. Większość ćwiczących woli zrezygnować z ćwiczeń kształtujących znajdujących się w rozgrzewce, które w ich mniemaniu nie przynoszą żadnych efektów, niż zredukować ilość ćwiczeń siłowych, czy też skrócić czas trwania ćwiczeń kardio z części właściwej treningu.

Po co mi rozgrzewka?

Jaki jest właściwe cel rozgrzewki? Najważniejszym zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie organizmu do dalszej (właściwej) części treningu. Warto podkreśli, że pojęcie przygotowanie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do fizycznego „rozgrzania” aparatu ruchu oraz poszczególnych układów organizmu. Równie istotny jest aspekt psychicznego przygotowania organizmu do części głównej (właściwej) jednostki treningowej. Niestety powyższe założenie jest bardzo często deprecjonowane i pomijane. Z punktu widzenia teorii sportu jest to poważnym błędem, gdyż gdyż treningi, szczególnie te wykonywane systematycznie i z dużą intensywnością, stanowią spore obciążenie dla całego ludzkiego organizmu, w tym również dla psychiki.

Zadania rozgrzewki

Większości systematycznie ćwiczących osób rozgrzewka kojarzy się jedynie z prawidłowym przygotowaniem mięśni oraz stawów (aparatu ruchu) do części właściwej treningu. Powyższe stwierdzenie, mimo, że jest zgodne z prawdą, to jednak nie do końca dokładnie przedstawia zadania stawiane przed rozgrzewką. Jak już wiemy z poprzedniego akapitu, celem rozgrzewki jest przygotowanie organizmu do dalszej (właściwej) części treningu. Warto zwrócić uwagę na to, iż wymieniony został organizm jako całość, a nie tylko aparat ruchu. Dlaczego?

Nie tylko mięśni

Aparat ruchu, to nie jedyny układ ludzkiego organizmu, który pracuje w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Owszem, to właśnie jego działanie widać najbardziej, między innymi poprzez podniesione obciążenie, czy też uzyskaną prędkość biegu, warto jednak pamiętać, iż możliwe jest to tylko i wyłącznie dzięki współpracy wszystkich układów ludzkiego organizmu. Właśnie z tego względu ćwiczenia znajdujące się w rozgrzewce powinny angażować wszystkie układy ludzkiego organizmu.

Skład rozgrzewki

Z racji tego, że rozgrzewka ma na celu przygotowanie do części właściwej całego organizmu, to w jej skład powinny wchodzić zróżnicowane ćwiczenia bodźcujące wszystkie układy ludzkiego organizmu. Za „rozgrzanie” aparatu ruchu odpowiadają przede wszystkim ćwiczenia kształtujące (między innymi krążenia ramion, bioder, czy też skłony tułowia), a także ćwiczenia rozciągając. Przygotowaniem układu krwionośnego oraz oddechowego „zajmują się” ćwiczenia kardio, na przykład bieg lub marsz. Układ nerwowy pobudzają praktycznie wszystkie ćwiczenia, ze szczególnym naciskiem na ćwiczenia kształtujące i rozciągające.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj