Noworoczny cel treningowy

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Noworoczny cel treningowy
Początek nowego roku, to czas, w którym bardzo często podejmujemy decyzję o tym, co chcielibyśmy zmienić w rozpoczynającym się roku. Noworoczne postanowienia najczęściej dotyczą stanu zdrowia – zwłaszcza jego poprawy. Jak najłatwiej i najskuteczniej zadbać o swoje zdrowie? Najprostszym i bardzo efektywnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do swojego życia systematycznej aktywności fizycznej. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wybrać optymalny i możliwy do zrealizowana cel treningowy, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Serdecznie zachęcamy do dalszej lektury.

Dobór celu treningowego jest niezwykle istotny. To właśnie od niego zależy rodzaj i parametry ćwiczeń pojawiających się w planie treningowym. Nie mniej istotne znaczenie ma również to, iż przybliżenie się do niego, czy też zrealizowanie celu treningowego, niezwykle motywująco wpływa na zaangażowanie się w dalsze treningi. Warto podkreślić, że działa to także w drugą stronę – niemożność osiągnięcia, czy też widocznego przybliżenia się do wyznaczonego celu treningowego działa bardzo zniechęcająco. Właśnie z tego względu wybór optymalnego celu treningowego jest niezwykle istotny.

Dla kogo cel treningowy?

Swój cel treningowy powinien wybrać każdy, kto planuje systematycznie ćwiczyć. Dotyczy to zarówno osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną, jak i osób, które regularnie ćwiczą od lat. Warto podkreślić, że główny cel treningowy może być taki sam zarówno u osoby dopiero co wprowadzającej do swojego życia systematyczne treningi, jak i u osoby ze znacznym stażem treningowym.

Czym się kierować?

Przy wyborze celu treningowego należy kierować się przede wszystkim tym, co chcemy osiągnąć dzięki treningom. Celem treningowym, zwłaszcza osób ćwiczących „dla siebie”, może być na przykład chęć zwiększenia masy mięśniowej, poprawy definicji (rzeźby) mięśni, czy też bardzo popularne ostatnio schudnięcie. Generalnie u takich osób dominują przede wszystkim cele treningowe, które prowadzą do widocznych „gołym okiem” zmian w organizmie. Z kolei osoby zajmujące się sportem bardziej profesjonalnie za cel treningowy częściej będą wybierały, między innymi poprawę wytrzymałości, zwiększenie siły mięśniowej, a także udoskonalenie techniki. W ich przypadku osiągnięcie wyznaczonego celu treningowego nie musi prowadzić do widocznych na pierwszy rzut oka zmian w wyglądzie ciała.

Uściślij swój cel treningowy

Jeśli mamy już wybrany główny cel treningowy, to bardzo ważne jest, by go uściślić – ustalić szczegółowy cel treningowy. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż, jeśli mamy sporą nadwagę i naszym głównym celem treningowym jest redukcja masy ciała, to jeśli w przeciągu roku schudniemy dwa kilogramy, to czy będzie oznaczało to, że zrealizowaliśmy swój cel treningowy? Co prawda zmniejszyliśmy masę ciała, a więc teoretycznie cel treningowy został osiągnięty, jednakże pewien niedosyt pozostaje. Ustalenie szczegółowego celu treningowego pozwala określić, w jakim stopniu cel treningowy został wykonany, jak przebiega jego realizacja, a także, czy wykonywane treningi przybliżają do jego osiągnięcia.

Jaki powinien być cel treningowy?

Cel treningowy powinien być przede wszystkim możliwy do osiągnięcia. Jeśli ustalony cel treningowy będzie nierealny do osiągnięcia, to z pewnością szybko się zniechęcimy do systematycznych treningów i bardzo szybko je porzucimy. Z drugiej strony zbyt prosty cel treningowy również może się przyczynić do zaprzestania regularnego wykonywania ćwiczeń – skoro mogę go tak szybko i łatwo osiągnąć, to po co mam trenować kilka razy w tygodniu, jak mogę rzadziej, a i tak go zrealizuję. Równie istotne jest to, by cel treningowy nie kolidował z naszym zdrowiem. Dla przykładu: cel treningowy mający na celu schudnięcie, w sytuacji, gdy masa ciała jest prawidłowa, z pewnością nie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia, a wręcz przeciwnie – wykonywanie treningów ukierunkowanych na realizację takiego celu treningowego może tylko przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj