O której ćwiczyć?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
O której ćwiczyć?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat w znacznym stopniu wzrosła świadomość społeczeństwa na temat pozytywnego wpływu systematycznej aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Z roku na rok zwiększa się ilość regularnie ćwiczących osób. Wiele osób zastanawiam się w takiej sytuacji również nad najlepszą porą na wykonywanie treningów.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że godzina lub godziny, o których wykonywane są treningi mają wpływ na ich efektywność. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, iż wiele parametrów organizmu, między innymi stężenie hormonów, które mają bardzo duży wpływ na, na przykład budowanie masy mięśniowej, waha się w ciągu doby. Równie istotny jest stan układu nerwowego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w ciągu dnia męczą się nie tylko mięśnie, ale również nerwy. Warto o tym pamiętać, gdyż to właśnie one przenoszą impulsy niezbędne do pobudzenia mięśni do skurczów. O której godzinie należy więc wykonywać treningi, aby były one jak najbardziej efektywne?

Najlepiej do południa

Treningi najlepiej jest wykonywać między godziną 9 a 12 rano. Wynika to z tego, iż to właśnie w tym czasie ludzki organizm przejawia największą aktywność psychomotoryczną. O tej porze warto nie tylko ćwiczyć, ale również wykonywać wszelkie czynności wymagające skupienia się, czy też intensywnego myślenia – na przykład uczyć się. Jednak co, jeśli ze względu na wykonywaną pracę, czy innej obowiązki nie mamy możliwości wykonywania treningów o tej porze?

Systematyczność pomoże

W takiej sytuacji pomoże nam jedna z cech ludzkiego organizmu, a mianowicie zdolność do adaptacji – przystosowywania się do zmieniających się warunków. Jeśli treningi będą wykonywane systematycznie, o stałej porze dnia, to organizm zmieni porę swojej największej aktywności. Aby jednak do tego doszło musi być spełniony jeden niezwykle istotny warunek. Przede wszystkim treningi muszą być wykonywane systematycznie, o stałej porze dnia. Zastosowanie tej zdolności w praktyce można zaobserwować u osób pracujących na nocną zmianę, czy też u sportowców przygotowujących się do ważnych zawodów odbywających się w innej strefie czasowej.

Wieczorny trening

Ze względu na codzienne obowiązki zdecydowana większość osób realizuje swoje treningi wieczorem lub późnym wieczorem. Mimo że organizm może przestawić porę swojej największej aktywności, to nie do końca jest to optymalne rozwiązanie. Dlaczego? Otóż trzeba pamiętać, że po każdym treningu (niezależnie od realizowanego przez niego celu) należy spożyć posiłek. Ma on za zadanie zahamować procesy kataboliczne oraz uzupełnić substraty energetyczne wykorzystane w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych. W sytuacji, gdy trening będzie realizowany bezpośrednio przed pójściem spać, do łóżka położymy się z pełnym żołądkiem. O ile w przypadku planów treningowych ukierunkowanych na budowanie masy mięśniowej nie będzie to wykroczeniem, o tyle u osób wspomagających ćwiczeniami fizycznymi proces redukcji masy ciała zdecydowanie nie będzie to dobrym rozwiązaniem.


Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj