O skurczach mięśniowych...

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
O skurczach mięśniowych...
Zmuszanie organizmu do budowy mięśni może odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą wywoływania skurczów mięśniowych. Regularny skurcz mięśnia inicjuje tworzenie nowych komórek mięśniowych, które produkowane są w celu dostosowania ciała do otoczenia i zmieniających się warunków. Do podstawowych rodzajów skurczów mięśniowych zalicza się skurcze pojedyncze i tężcowe.
Ludzkie ciało potrafi wykonać niezliczoną ilość ruchów i czynności począwszy od chodzenia, biegania, skakania kończąc na podnoszeniu wielkich ciężarów, robieniu na drutach oraz obcinaniu paznokci. Nie licząc funkcji życiowych, każda czynność wymaga zaangażowania ludzkiej woli, która zamieniona na impuls nerwowy porusza odpowiednią grupy mięśniowej. Skutek: wykonanie konkretnego ruchu. Angażowanie mięśni to nic innego jak świadome lub nieświadome wykorzystanie procesu fizjologicznego polegającego na skracanie lub napinanie włókien mięśniowych. Można więc stwierdzić, że to właśnie skurcz mięśniowy jest ojcem, bez którego nasze czyny nie miałyby miejsca. Co to jest skurcz mięśniowy? Skurcz mięśnia definiuje się jako zmianę długości lub napięcia mięśnia pod wpływem mechanicznej siły. Zmiana długości mięśnia to wszelaki ruch np. uginanie ręki w stawie łokciowym, natomiast zmiana napięcia mięśniowego to np. trzymanie nieruchomo ręki z boku prostopadle do tułowia. Każdego dnia ciało ludzkie wykonuje setki tysięcy skurczów i rozkurczów, które pozwalają nam ludziom egzystować na ziemi. Jednak skurcz skurczowi nie równy. Występuję kilka rodzajów skurczów mięśni. Należą do nich: Skurcze pojedyncze (pojedynczy bodziec wywołuje pojedynczy krótkotrwały skurcz, po czym mięsień wraca do stanu wyjściowego):
  • izotoniczny: następuję zmiana długości mięśnia przy stałym poziomie napięcia mięśniowego,
  • izometryczny: następuję zmiana poziomu napięcia mięśniowego przy stałej długości mięśnia,
  • auksotoniczny: następuję zarówno zmiana długości mięśnia jak i poziomu napięcia mięśniowego.
Skurcze tężcowe (seria impulsów pobudza mięsień, gdzie przerwa między bodźcami jest krótsza niż cały czas skurczu)
  • tężcowy zupełny: powstaję w momencie pobudzenie mięśnia zanim zacznie się rozkurczać, występuje kiedy bodźce pobudzają mięsień w odstępach czasu krótszych niż trwa skurcz pojedynczy,
  • tężcowy niezupełny: rozpoczyna się od pobudzenia mięśnia w okresie rozkurczu, do którego nie dochodzi i znowu jest skurcz.
Duża liczba skurczów wywołuję zmiany ilościowe w strukturze mięśni. Bez odpowiedniej ilości skurczów nie jesteśmy w stanie pobudzić ciała do rozmnażania włókien mięśniowych. Aby doszło do skurczu mięsień musi otrzymać odpowiednie polecenie, które spowoduję wykonanie konkretnego ruchu, czy konkretnej czynności. Droga do wywołania skurczu może być dwojaka. Skurcz może nastąpić poprzez:
  • przesłanie impulsu nerwowego z mózgu do zakończeń nerwowych znajdujących się we wgłębieniach każdego włókna mięśniowego. Impuls nerwowy jest dla mięśni niczym innym jak rozkazem z natychmiastowym skutkiem wykonania. Skurcz mięśnia powstaje w momencie odebrania wiadomości przez końcówkę nerwu ruchowego i przekazania go mięśniom.
  • przesłanie impulsu elektrycznego z otoczenia zewnętrznego. Proces pobudzania mięśni za pomocą impulsowego prądu elektrycznego nosi nazwę elektrostymulacji. Taki impuls wywołuje kontrolowany skurcz mięśnia z pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz w prawidłowych warunkach.
Efektem impulsu nerwowego (wewnętrznego) i elektrycznego (zewnętrznego) jest pożądany skurcz. Im więcej kontrolowanych skurczów, tym większe i silniejsze mięśnie. Jedno jest ważne, że to człowiek w większości przypadków jest panem skurczów i on decyduję kiedy, jak i gdzie!!!

bardzo dobry artykul. Napewno sie przyda.

daje do myślenia

Wiadomo, podstawy są ważne :)

to świeta prawda

A dla mnie art. jest mało ciekawy i niepraktyczny. "Stasiuldz" ciekawy jestem do czego Ci się przyda ta wiedza ?

No potwierdzam że artykuł ciekawy lecz tak na prawdę wszyscy chyba wiedzą na czym polega skurcz :)

Przyda się do zdobycia dodatkowego punktu za komentarz :p

nie wiem czemu to ma sluzyc?mogly by sie pojawic jakies ciekawsze artykuly.

Ta wiedza może przydać się do obcinania paznokci xD bo nie wszyscy może wiedzą, które mięśnie trzeba napiąć żeby obciąć paznokcia:D:D:D

dzis będa skurcze ale brzucha

skurcz jednego miesnia powoduje rozkurcz drugiego:)

gdybym miesnie by mi sie nie kurczyly to bym nie mial przyrostow.poza tym kazdy wie po co trzeba je kurczyc;P

Spoko info

artykuł dobry ale bardziej z naukowego podejścia. ale może ktoś z tego wyniesie dla siebie pożytecznego :)

Niezbyt ciekawe

takie tam info które mnie skurczyło:]

Przydatne

myślę że trening wymaga też teoretycznych podstaw na temat budowy naszego ciała i procesów zachodzących w nim podczas treningu także artykuł jak najbardziej na plus:)

Czy stymulacja prądem elektrycznym jest bezpieczna dla naszego organizmu???

...myślę że tak. :D

po przeczytaniu tego tematu wiem wiecej o skurczach:) co pomaga w cwiczeniach:)...

to podstawa

Szczerze mówiąc to nic ciekawego tu nie napisali, przydało by się podać np. jaki powinien być czas trwania takiego skurczu żeby był skuteczny lub coś w tym rodzaju.

Niezbyt ciekawe info. Pewnie każdy z nas dokładnie wie o co chodzi ze skurczami i nie było to potrzebne...

Czas trwania jak i specyfika skurczu działa na różne aspekty fizyczne mięśnia, czy to siła, szybkość , wytrzymałość. Szybkie wykonywanie ćwiczeń poprawia moc (szybkość), więcej powtórzeń wytrzymałość, "rzeźbę", Skurze izometryczne czy ekscentryczne (metoda negatywnych powtórzeń) wpływa najlepiej na siłę i masę mięśnia. Jeżeli chodzi o siłę zależy ona też od długości działania dźwignij ( im dalej jest ciężar to ciężej jest nam go podnieść) jak i kąta (w określonej długości mm. - nie pamiętam jaki to procent długości mm. - mięsień może wygenerować największą siłę). Są prowadzone badania na temat danych ćwiczeń i ich efektywności.

Jest. I jest stosowana, szczególnie w rehabilitacji. Chociaż można ją stosować u osób zdrowych.

Czy w dzisiejszych czasach ludzie chodzą z podręcznymi defibrylatorami w torbach?

dobrze opisane.

dobrze wiedzieć to i owo co się dzieje z mięśniem;P

Niewiele się dowiedziałem z tego artykułu...

ale niestety nie dowiedzialem sie czego brakuje w organizmie podczas tych NIE chcianych, nie spodziewanych skurczy ktore bywaja uciazliwe w miejscach publicznych...

jakiś czas temu złapał mnie skurcz w nocy gdy spałem ale to przez to że gdy brałem kreatyne to za mało wypiłem wodu hehe

Mnie ostatnio strasznie łapią skurcze :( Ponoc jest to niedobor Magnezu.. Co Wy o tym sadzicie? czego "mi brak"?:)

nic sie nie dowiedzialem zbytnio.poczytam jeszcze raz

Fajny artykuł może dlatego że interesuje się anatomią i fizjologią ciała. A na skurcze najlepszy jest magnez +B6. Sam biorę codziennie.

nic nie kumam,prosciej trza

Przydałby się artykuł o zapobieganiu niechcianym skurczom.

Ciekawy artykuł :)

dobre

Praktyczna wiedza może się przydać

artykuł godny uwagi

magnez:D ciekawy art

dobry artykul

dobry artykuł

dobry artykuł

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

A co z niechcianymi skurczami:D?

Praktyczna wiedza może się przydać

wg mnie najlepsze efekty daje połączenie pracy mięśniowej izometrycznej i izotonicznej;)

zawsze cos nowego:)

Warto wiedzieć

konkret w pigułce, ważne

ciekawy artykuł

z dobrą rozgrzewką nie ma problemu

bardzo ciekawy art.

niezly art