Podstawowe błędy popełniane na treningu

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Podstawowe błędy popełniane na treningu
Chciałbym popracować nad swoja sylwetką, ponieważ jestem szczupły, a zależałoby mi na zwiększeniu masy mięśniowej. Najpierw jednak chciałbym się dowiedzieć, na co powinienem zwrócić uwagę, aby nie popełniać podstawowych błędów, a wykonany trening był bardziej efektywny.

Wszyscy lubimy być dumni, jeżeli robimy coś dobrze i we właściwy sposób. Chciałbym Cię zapewnić, że nawet najbardziej zaawansowani bywalcy siłowni, posiadający dużą wiedzę i doświadczenie, popełniają błędy. Oni też korzystają z porad trenerów, rozpisanych planów treningowych i starają się skrupulatnie wykonywać zaplanowane ćwiczenia. Poniżej przedstawię Tobie kilka zasad treningowych, na które powinieneś zwrócić uwagę zaczynając swoja przygodę z treningiem siłowym.

Cel treningowy

Klasycznym błędem popełnianym na treningu jest brak postawionego sobie celu. Niezależnie od tego, czy zaczynamy od zera, czy też wracamy po dłuższej przerwie, zawsze powinniśmy postawić sobie cel treningowy. Najprostszą metodą jest założenie sobie dziennika treningowego, w którym będziesz mógł zapisywać po każdym treningu wszystkie wyniki, między innymi założone obciążenie, ilość wykonanych serii oraz powtórzeń. Pozwoli to Tobie łatwiej ułożyć następny plan treningu. Łatwiej również realizować plan, jak masz wszystko jasno rozpisane i widzisz, że posuwasz się do przodu.

Prawidłowa technika

Jeżeli mamy już cel, to powinniśmy skupić się na jakości naszego treningu. Zanim zaczniemy wykonywać wiele powtórzeń, zastanówmy się, czy robimy je dobrze technicznie. Jeżeli jesteś niezadowolony ze swojej techniki, to postaraj się zmniejszyć liczbę powtórzeń i tym samym maksymalnie skupić swoją siłę i energię na prawidłowym technicznie wykonywaniu danego ćwiczenia. Określona w planie treningowym liczba powtórzeń nie zagwarantuje nam progresji, jeśli poszczególne ćwiczenia będziemy wykonywali źle technicznie. Przykładem może być podciąganie na drążku. Myśląc o zwiększeniu ilości podciągnięć, zakładamy sobie, że będziemy zwiększać liczbę podciągnięć z każdym kolejnym treningiem. Jest to dość niepewna taktyka, ponieważ nie skupiając się na technice, nigdy nie osiągniemy określonego celu. Lepszą alternatywą jest zmniejszenie ilość podciągnięć o 1 lub 2. W ten sposób będziesz bardziej skoncentrowany i pozwolisz na lepszą pracę naczyń włosowatych, które mają niesamowity wpływ na rozbudowę i siłę mięśni. Myśląc o zachowaniu prawidłowej techniki, dajemy naszemu organizmowi możliwość lepszego zapamiętania ruchu i wykorzystania naszego potencjału.

Uważaj na ból

Trzecim dość istotnym błędem jest trenowanie w bólu. Jest on sygnałem dla Twojego ciała że prawdopodobnie popełniłeś jakiś błąd. Odczuwanie bólu już w trakcie rozgrzewki należy potraktować bardzo poważnie, nawet jeśli zanika on w czasie treningu, gdyż ćwicząc w ten sposób możesz uszkodzić swoje ciał, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Kiedy podczas treningu nagle poczujesz bolesne szarpnięcie w jakiejś części ciała, przestań natychmiast wykonywać ćwiczenie i przyłóż w to miejsce lód. Jeśli ból nie przejdzie w ciągu kilku najbliższych dni, to skontaktuj się z lekarzem. Osoby trenujące są szczególnie podatne na obrażenia w sytuacji, gdy ich trening staje się coraz bardziej zaawansowany.

Modyfikuj plan treningowy

Zadbaj o urozmaicenie swojego treningu. Tak jak nie ma najlepszego ćwiczenia na określoną grupę mięśniową, posiłku, który by zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, tak i nie ma jednego idealnego planu treningowego. Twój plan treningowy będzie o wiele efektywniejszy, jeżeli będziesz go zmieniał i modyfikował. Dzieje się tak, ponieważ nasze mięśnie powtarzając cały czas ten sam schemat treningowy przyzwyczajają się do danego ruchu i ćwiczenia. Zmiana w tym momencie bodźca (ćwiczenia) wywołuje dezorientacje mięśniową, co bardzo dobrze wpływa na efektywność treningową. Nawet najlepszy plan treningowy może mieć negatywne skutki, niezależnie od tego, jak bardzo dokładnie jest on przygotowany. Zbyt wiele czasu poświęconego na jeden program treningowy może przynieść więcej strat niż pozytywnych rezultatów.

Na przykład:

Jeśli wykonujesz wyciskanie sztangi każdego tygodnia, możesz wywołać zachwianie między przednim a tylnym aktonem mięśnia naramiennego. Nie przyczyni się to do zwiększenia siły oraz rozwoju mięśnia.

Myślę, że nie dopuszczanie do tych kilku błędów, o których pisałem w tym artykule, pomoże poprawić efektywność Twojego treningu. Każdy z nas, wraz z upływem czasu spędzonego na siłowni, wyrabia sobie pewne nawyki, jednak nawet one mogę mieć jakieś skutki uboczne. Zatem upewnij się, czy Twój trening ma cel i czy znasz poprawną technikę wykonywania ćwiczeń, a także wprowadzaj do swojego planu treningowego urozmaicenia, aby nie przyzwyczajać mięśni do pracy na 80 procent.



Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj


kilka razy mnie coś bolało - bagatelizowałem to - od dziś inaczej na to spojrzę