Sauna – fiński relaks

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Sauna – fiński relaks
Saunę można znaleźć już praktycznie w każdym klubie fitness, czy też siłowni. Jednak czy warto z niej korzystać? W jaki sposób oddziałuje ona na ludzki organizm?

Sauna jest to najczęściej i najchętniej stosowany zabieg w odnowie biologicznej. Zalicza się ją do fizykalnych zabiegów ciepłoleczniczych. Polega na przebywaniu w odpowiednio dostosowanym do tego celu pomieszczeniu, w którym znajduje się bardzo ciepłe powietrze. Zabieg ten polega nie tylko na ogrzewaniu ciała, ale również na jego gwałtownym ochładzaniu, na przykład w specjalnie do tego celu skonstruowanych basenikach, w których znajduje się bardzo zimna woda. W czasie pobytu w saunie, poza temperaturą i jej zmianami, na ludzki organizm oddziałują również zmiany wilgotności powietrza, zmiany natężenia pola elektrycznego, a także zmniejszone ciśnienie parcjalne tlenu.

Reakcja organizmu na ciepło

Pobyt w saunie w istotnym stopniu obciąża mechanizmy organizmu odpowiedzialne za termoregulację człowieka. Wysoka temperatura panująca w czasie tego zabiegu przyśpiesza przemianę materii o około 11 procent. Przebywanie w saunie przyczynia się również do wzrostu temperatury wnętrza ciała do około 39 stopni Celsjusza, a temperatury skóry do nawet 42 stopni Celsjusza. W czasie pobytu w saunie zwiększa się ilość oddechów na minutę do 24–26, a także pojemność życiowa i minutowa płuc. Przyczynia się to do powstania hiperwentylacji, która prowadzi do obniżenia we krwi ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla, a zwiększenia ciśnienia parcjalnego tlenu. Ponadto, pobyt w saunie poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych ułatwia oddychanie oraz działa rozluźniająco, a także uspokajająco.

Reakcja układu krwionośnego na ciepło

Przebywanie w saunie prowadzi do rozszerzenia obwodowych naczyń krwionośnych, przy jednoczesnym zwężeniu się naczyń krwionośnych zlokalizowanych wewnątrz ciała. Skutkuje to zwiększeniem ilości czerwonych ciałek krwi (erytrocytów), wzrostu liczby czynnych naczyń włosowatych w mięśniach i narządach wewnętrznych, a także usprawnieniem gospodarki tlenowej organizmu. Warunki panujące w saunie przyczyniają się również do wzrostu tętna do nawet 100–120 uderzeń serca na minutę. Prowadzi to do zwiększenia pojemności minutowej serca oraz prędkości przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Z kolei zmniejszeniu ulegają opory obwodowe krążenia. Powyższe zmiany umożliwiają dostarczenie do mięśni dużo większej, niż w „warunkach standardowych”, ilości substancji odżywczych oraz tlenu. Nasilają się również procesy odpowiedzialne za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki temu mięśnie szybciej się regenerują i odbudowują.

Reakcja układu mięśniowego na ciepło

Wysoka temperatura panująca w saunie prowadzi do rozluźnienia mięśni. Między innymi dzięki temu zwiększa się zakres ruchomości w stawach. Z kolei wzmożony przepływ krwi przez mięśnie pozwala dostarczyć do nich więcej składników odżywczych niezbędnych do rozbudowy tkanki mięśniowej. Jednakże to nie jest jedyna zaleta stosowania sauny po treningu siłowym. Pobyt w saunie przyczynia się również do wzmożonego wydzielania hormonu wzrostu oraz testosteronu, a więc hormonów odpowiedzialnych za rozbudowę mięśni – nasilających działanie anaboliczne.

Zdjęcie