Skutki uboczne zażywania sterydów anabolicznych

 • |
 • |
 • Trening
 • Głosów: 3
 • |
 • |
 • Oddaj głos:
Skutki uboczne zażywania sterydów anabolicznych
Stosowanie środków anabolicznych, czyli pochodnych hormonów ludzkich prowadzi zawsze do zaburzeń w funkcjonowaniu ciała ludzkiego. Do negatywnych skutków zażywania sterydów zalicza się choroby układu hormonalnego, układu krwionośnego, oraz rozstrojenie systemu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w organizmie. Oprócz tego anaboliki oddziałują na zmianę osobowości, która skutkuję dysfunkcjonalnością w życiu codziennym.
Zażywanie sterydów należy rozpatrywać zawsze na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to płaszczyzna medyczna, która wykorzystuję omawiany specyfik do celów leczniczo – rehabilitacyjnych. To jedyna pozytywna strona zażywania środków anabolicznych, które pod ścisłym nadzorem lekarzy wspomagają procesy lecznicze. Drugą płaszczyznę można nazwać ala sportową - zawsze negatywną. Wiążę się ona z wykorzystywaniem sterydów wyłącznie do stymulacji wzrostu mięśni oraz do poprawy wyników sportowych. Większość osób, które zażywają anaboliki kierując się tylko chęcią zdobycia mięśni i siły, nie mają bladego pojęcia o pochodzeniu tych środków, składzie chemicznym, prawidłowej dziennej dawce spożycia oraz, co najważniejsze, o skutkach. Czym są sterydy? Sterydy to związki chemiczne uzyskane w sposób syntetyczny. Są związane ściśle z hormonami ludzkimi, a najczęściej z męskim hormonem: testosteronem. Zażywanie tych specyfików doprowadza do wzrostu masy mięśniowej, wytrzymałości oraz siły. Jednak nie jest to jedyne oddziaływanie sterydów na organizm. Znacznie dłuższa jest lista negatywnych (niepożądanych) skutków przyjmowania sterydów. Są to:
 • Zaburzenie układu hormonalnego: przyjmowanie sterydów powoduje prawie zawsze spowolnienie lub zahamowanie wewnętrznego wydzielania testosteronu poprzez impuls wewnętrzny pochodzący z organizmu. Organizm samoczynnie reguluję poziom hormonów w obiegu ciała. Im większy poziom testosteronu, tym mniejsza produkcja. Efektem takiego stanu jest trwałe uszkodzenia mechanizmu wydzielniczego, co może doprowadzić do impotencji, zaniku jąder. Do zaburzeń układu hormonalnego zalicza się także ginekomastia, czyli proces powstawania w ciele mężczyzny kobiecych piersi wraz gruczołami poprzez wytwarzanie się z organizmie większej ilości estrogenu (żeńskiego hormonu). Wszystkie zaburzenia układu hormonalnego powstają na skutek androgenicznego działania substancji anabolicznych. Działanie androgeniczne wpływają na cechy płciowe, do których zalicza się owłosienie, barwa głosu funkcjonowanie gruczołów oraz narządów krwionośnych i płciowych.
 • Zaburzenia układu krwionośnego (naczyniowego): pod wpływem substancji anabolicznych organizm podatny jest na wszelakie choroby układu krążenia m.in. zmniejszenie zdolności krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, nieprawidłowe rozszerzenia mięśnia sercowego Do chorób układu naczyniowego wywołanych przez sterydy zalicza się: żółtaczkę, choroby wątroby, niewydolność nerek, rak. Przyczyną tego stanu jest zewnętrzna ingerencja hormonalna, czyli przyjmowanie hormonów.
 • Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie: często występuję wada polegająca na zatrzymaniu wody i sodu w naczyniach i tkankach, co doprowadza do powstawianie obrzęków hiperwolemicznych. Proces ten nosi nazwę retencji wody i sodu, a jednym z objawów jest efekt spuchniętej twarzy i stawów
 • Zaburzenia psychiczne: udowodniono, że anaboliki zwiększają ogólną agresję, która doprowadza do utraty kontaktu z otoczeniem. Człowiek przestaje kontrolować swoje zachowanie, traci przyjaciół, staję się jednostką aspołeczną. Do zaburzeń psychiki należą równość stany depresyjne, lękowe oraz bezsenność.
 • Inne: do innych skutków ubocznych podczas przyjmowania sterydów należą: trądzik(pobudzenie gruczołów łojowych), bóle głowy, brzucha i rozstępy.
Wszystkie powyższe skutki uboczne są ze sobą powiązane i występują częściej niż się może wydawać Niemedyczne stosowanie sterydów jest wielce ryzykowne dla zdrowia. Niektóre z zaburzeń są nieodwracalne i mogą zmienić człowieka w kalekę.

czasami lepiej żyć krótko i szczęśliwie, niż długo z kompleksami

Mylisz się . Wolę być taki jaki jestem , wyglądać jak wyglądam i starać się zadbać bardziej o siebie niż sięgnąć po doping i na stare lata męczyć się z tym .

to ja wolałbym z tymi kompleksami, sterydy robią krzywdę

ja tego syfu nie wezmę.... bo po co niszczyć sobie zdrowie? do tego żyłbym z poczuciem tego że osiągnąłem swój cel w tym sporcie przez niedozwolone śrdki, a tak bez sterydów mogę dojść do wymarzonej sylwetki poprzez sumienny trening, dietę i suplementy:) ramzses zastanów się

Ramzes, Piramidy zbudowaly tysiące chudych a nie dwunastu koksów :) Myslisz, że mieli kompleksy?

jesli nie jestes kulturysta uczestniczącym w zawodach to daj spokój nie warto

nie ma to jak natural i nikt ci nie zarzuci ze wdupiasz :)

jak sie juz zdecydujesz to wiedz co wogóle bierzesz

krótsz droga wcale nie zawsze jest lepsza a może na niej być dużo g....a ja g... nie ruszam bo śmierdzi

poza tym będę bardziej szczęśliwy jak do czegoś dojdę bez używania takich shitów

Trening czyni mistrza ale chemia czyni cuda !!!!!!!!

wg mnie nie została odkryta w artykule

-- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY --://-- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY --

Syf totalny, nigdy tego nie brałem i nie zamierzam, okropne są skutki tego ... Nie radzę nikomu tego zażywać, chyba że nie spełna rozumu, bo po co się truć za własną kasę???

Krotko zwiezle i na temat

Nie warto ;) Bo kto chciałby mieć serce do wymiany ? ;>

jak kto bierze sterydziochy to puste ma majciochy heh (jak kto nie kuma to znaczy że ma się małego fajfusa:] )

Jesli sie już decydujesz na doping to wiedz co bierzesz jakie dawki jakie skutki i czy jest sens. Odżywki też mają moc..

syf nie opłaca sie brac przestaniesz trenowac i szybkie duze spadki

Co do małych "jaj" One wcale nie maleja.Kurcza sie jedynie podczas cyklu, po odblokowaniu wracaja do normy.Fakt odzywki tez daja moc,tyle ze cykl na odzywkach za 300 zeta daje moze 5-7 kilo sily na np klacie a za ta sama cene koks 10-15 kilo.Ktos kto twierdzi ze po koksie szybko spada ma racje, ale jezeli ktos jest juz tego swiadom to nie jest tak głupi zeby przestac cwiczyc.Rozstepy mozna miec nawet i bez koksu xD co za idiota twierdzi ze tylko po koksie xD Zamiast krytykowac ludzi bioracych pomyslcie dwa razy:)

Wszystko ok, jeśli ktoś chce brać sterydy - jego wybór. Ja osobiście nigdy w życiu bym po nie, nie sięgnął.

wkońcu artykuł dla mnie. :))) Poczytałem, poczytałem. I powiem że całkiem dobry. Kulturyści biorą po 20 lat i nadal mają sie dobrze... tego nigdy chyba nie pojmę.

tylko ludzie leniwi i naiwni siegaja po sterydy

JA tam nie mam zamiaru sięgać po sterydy jak ktoś che jego sprawa

Dobry artykuł przyda się !

Syf

sterydziarze- debile;/

dobry artykuł

ciekawy artykuł

dobry artykuł

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

Kulturyście biora po 20 lat i dobrze się trzymają... tak... ale oni biorą to z głową... a jak już się coś zaczyna z nimi dziac to przeważnie jest jedna oznaka... śmierc ;]

jedno jest pewne ten art. m sie nie przyda nie biore nie bralem i nie bede bral :)

Precz ze sterydami

o tych skutkach powinno się wszędzie trąbić, nawet w szkołach by się przydały prelekcje i warsztaty, bo robi się problem tylko troichę lżejszy od prochów i alkoholu

i precz z przysłowiami typu: dwie tabletki metki dla dobrej sylwetki!

nigdy sterydy!!

Ciekawy art. Mam pytanie czy po kreatynie sa takie same skutki uboczne?

bardzo pouczający artykuł

"Ciekawy art. Mam pytanie czy po kreatynie sa takie same skutki uboczne?" Nie! Kreatyna nie zalicza się do sterydów. Poza tym jest legalnym i nieszkodliwym specyfikiem który był wielokrotnie badany.

NIEZLE

To stare informacje wyciągnięte z jakiejś starej książki. Wszystko zależne od dawki a zazwyczaj wszyscy biorą mega dawki. Stężenie fizjologiczne w organizmie to 6-7mg na dobę a ludzie biorą po 400-600mg na tydzień. Stąd dawka przekroczona parę razy. Weście jaką kol wiek witaminę. substancję- a choćby bcaa i weźcie ja w dawce 5-10 x większej niż norma i co będzie???????????? szpital! więc głupot nie piszcie