Sprawdź, czy dzięki A6W pozbędziesz się zbędnego tłuszczu?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Sprawdź, czy dzięki A6W pozbędziesz się zbędnego tłuszczu?
A6W osobom, które mają styczność z aktywnością fizyczną kojarzy się przede wszystkim z programem ćwiczeń bodźcujących mięśnie brzucha. Wiele osób, zwłaszcza tych, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z systematycznymi treningami lub chcą schudnąć, wykorzystuje A6W do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, przede wszystkim z brzucha. Czy słusznie?

A6W jest to akronim utworzony z pełnej nazwy, która brzmi Aerobiczna Szóstka Weidera. Czym ona jest? Jest to program ćwiczeń angażujące mięśnie brzucha. Wymyśliła go legenda kulturystyki, a mianowicie Josef E. Weider. A6W składa się z sześciu różnych ćwiczeń bodźcujących głównie mięśnie brzucha. Cały program trwa sześć tygodni (dokładnie 42 dni). Cechą charakterystyczną A6W jest to, że wraz z postępem w programie dochodzi do zwiększenia objętości wykonywanych ćwiczeń (ilości powtórzeń i serii).

Jak ‘spalić’ zbędną tkankę tłuszczową?

Tłuszcze w ludzkim organizmie ‘spalane’ są w warunkach tlenowych (aerobowych). Jest to taki stan, w którym ilość dostarczanego do organizmu tlenu w pełni pokrywa lub przekracza jego zapotrzebowanie na ten życiodajny pierwiastek. Proces utleniania tłuszczów można podzielić na trzy podstawowe etapy. Rozpoczyna się on od tak zwanej β-oksydacji. Po niej następuje cykl Krebsa, a cały proces kończy się fosforylacją oksydacyjną. Wszystkie etapy ‘spalania’ tłuszczów zachodzą w obrębie mitochondriów. Stąd też warto zaznaczyć, iż najwięcej mitochondriów znajduje się w mięśniach. Należy również mieć na uwadze to, iż w rzeczywistości proces utleniania tłuszczów jest dużo bardziej skomplikowany i powyższy opis stanowi jedynie krótki schemat. Warunki tlenowe, a więc takie, w których dochodzi do ‘spalania’ zbędnej tkanki tłuszczowej, występują przede wszystkim w czasie i po ćwiczeniach wytrzymałościowych (kardio).

Czy A6W ‘spala’ tłuszcz?

Aerobiczna Szóstka Weidera składa się jedynie z ćwiczeń siłowych. Z tego też względu nie przyczynia się ona w bezpośredni sposób do utleniania zbędnej tkanki tłuszczowej. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ćwiczenia siłowe zalicza się do beztlenowej (anaerobowej) aktywności fizycznej. Stąd też, ich realizowanie nie prowadzi do ‘spalania’ tłuszczów. Wykonywanie tylko i wyłącznie A6W nie doprowadzi do spadku masy ciała. Z tego też względu, jeśli naszym głównym celem treningowym jest redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, to w treningach powinny dominować przede wszystkim ćwiczenia wytrzymałościowe (kardio).

Czy warto realizować A6W?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od naszego celu treningowego. Jeśli jest nim budowanie masy mięśniowej, to z pewnością znajdą się ćwiczenia angażujące mięsnie brzucha, które w większym stopniu przyczynią się do jego realizacji. A6W sprawdzi się z pewnością u osób, którym zależy przede wszystkim na poprawie definicji (rzeźby) mięśni brzucha. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Aerobiczną Szóstkę Weidera wykonywały osoby, których głównym celem treningowym jest redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej. Muszą jednak one pamiętać o tym, że A6W może stanowić jedynie dodatek do ćwiczeń wytrzymałościowych (kardio), a nie główny program treningowy. Wynika to z tego, iż nawet najlepiej rozwinięte mięśnie brzucha nie zrobią na nikim wrażenia, jeśli będzie przykrywała je warstwa zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zdjęcie