Triathlon – zostań człowiekiem z żelaza!

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Triathlon – zostań człowiekiem z żelaza!
Na przestrzeni ostatnich 10-15 lat nastąpił w Polsce gwałtowny wzrost popularności aktywności fizycznej. Zaczęło się od biegania, które jeszcze kilkanaście lat temu dla przeciętnego Polaka było czymś abstrakcyjnym i kojarzyło się jedynie z najnudniejszymi lekcjami wychowania fizycznego. Później było pływanie, a od kilku lat Polacy systematycznie pogłębiają swoją miłość do rowerów. Aktualnie na topie jest połączenie wszystkich tych dyscyplin sportu w jedną, a mianowicie triathlon.

Triathlonistów nazywa się ludźmi z żelaza. Dlaczego akurat tak? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej poszukać samemu biorąc udział w triathlonie. Ten, kto nigdy tego nie doświadczył nie będzie w stanie nawet wyobrazić sobie jak męczącą i wymagającą dyscypliną sportu jest triathlon. Mimo tego z roku na rok zwiększa się ilość osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Co więcej organizowanych jest również coraz więcej zawodów triathlonowych.

Czym jest triathlon?

Triathlon tak naprawdę stanowi połączenie pływania, jazdy na rowerze oraz biegania w jedną konkurencję. Pomiędzy jej poszczególnymi elementami nie występują żadne przerwy – bezpośrednio po skończonym pływaniu rozpoczyna się jazdę na rowerze, a po niej bieganie. Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza ukończy wszystkie etapy składające się na triathlon. Warto również podkreślić, iż na końcowy wynika składa się również czas poświęcony na zmianę stroju sportowego.

Jaka jest kolejność?

Triathlon rozpoczyna się od pływania. Po wyjściu z wody należy jak najszybciej udać się do strefy zmian, gdzie następuje przesiadka na rower. Zakończenie jazdy na rowerze następuje również w strefie zmian. Końcowym etapem triathlonu jest bieganie, które rozpoczyna się bezpośrednio po „zdaniu” roweru we wspomnianej już strefie zmian.

Jaki dystans?

Zawody triathlonowe rozgrywane są na bardzo różnych dystansach. Wiele zależy od organizatora danej imprezy. Jednakże istnieją również oficjalne dystanse. Najbardziej popularny jest dystans olimpijski, na który składa się 1,5 kilometra pływania, 40 kilometrów jazdy na rowerze oraz 10 kilometrów biegu. Bardzo znany jest również tak zwany „Ironman”. Triathlon składający się z 3,8 kilometra pływania, 180 kilometrów jazdy na rowerze, a także biegu na dystansie maratońskim (nieco ponad 42 kilometry). Oczywiście nie są to wszystkie odmiany triathlonu.

Dla kogo?

Triathlon może uprawiać każdy, kto nie posiada żadnych przeciwwskazań do uprawiania którejś z dyscyplin sportu wchodzącej w jego skład. Jednak zanim rozpoczniesz przygodę z tą konkurencją, warto udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnych badań. W zawodach triathlonowych mogą brać udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Co więcej bardzo często wśród tych drugich występują kategorie wiekowe.

Na co wpływa?

Treningi triathlonowe wpływają przede wszystkim na zwiększenie wytrzymałości (kondycji) organizmu. Poprawie ulega nie tylko wytrzymałość ogólna, ale również wytrzymałość siłowa. Zmiana ta dotyczy praktycznie wszystkich części ciała – nie tylko nóg, ale również mięśni zlokalizowanych w obrębie rąk, klatki piersiowej, brzucha oraz pleców. Ukończenie triathlonu, a także treningi do niego przygotowujące wymagają również silnej woli oraz samozaparcia – wpływają na kształtowanie i rozwój cech wolicjonalnych.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj