Twoja pierwsza odżywka

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Twoja pierwsza odżywka
Rozpocząłeś chodzić na siłownię, bo przyświecał Ci cel, aby rozbudować masę mięśniową i zbudować siłę. Z początku każdy trening był dla Ciebie dużym poświęceniem, ale nie poddawałeś się. Zacząłeś widzieć pierwsze rezultaty i wkręciłeś się na dobre. Czas, aby rozważyć różnorodne możliwości suplementacyjne obecne na rynku suplementów. Przekonaj się jaka będzie Twoja pierwsza odżywka?

Białko serwatkowe

Najpopularniejsza, najczęściej stosowana odżywka to białko serwatkowe. Różnorodność form pozwala na wykorzystywanie niemalże przez każdego bywalca siłowni. Co daje i jak działa? Białko serwatkowe jest niczym innym, jak wyizolowanym białkiem zwierzęcym, które pozwoli nam skutecznie i szybko zaspokoić zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Charakteryzuje się łatwym i szybkim przyrządzeniem, możliwością dodawania do dań, a przede wszystkim dobrym przyswajaniem przy jednoczesnym braku obciążania układu pokarmowego. To z tego względu polecane jest w okresie okołotreningowym. Białko możesz zacząć stosować wtedy, gdy nie uzupełniasz zapotrzebowania na białko wraz z dietą. Możesz je włączyć także przed i po treningu – tu musisz uwzględnić spożytą ilość w dziennym bilansie. Działanie białka zaobserwujemy przy skróceniu czasu regeneracji, łatwiejszym spalaniu tkanki tłuszczowej (do jego rozłożenia wykorzystywane jest więcej energii, a także przy pobudzaniu procesów anabolicznych. Na sklepowych półkach znajdziesz produkty takie jak:
WPI – izolat białka serwatkowego – o lepszej przyswajalności, często zredukowanej ilości laktozy, zawartości białka około 90%
WPH – hydrolizat białka serwatkowego, zawierający niemal 100%, bez zbędnych tłuszczy i węglowodanów, co przekłada się na mniej atrakcyjny smak

Kwasy Omega – 3

Kawy Omega – 3 to odżywka, która powinna wystąpić w diecie każdego, nie tylko sportowca. Z uwagi na naszą dietę, nie dostarczamy sobie wystarczającej ich ilości. Niesłusznie. Tłuszcze pochodzące min. z tłustych ryb morskich, wysokiej jakości jaj kurzych, pozytywnie wpływają na regenerację mięśni, syntezę hormonów anabolicznych, ochronę tkanki mięśniowej i stawów oraz wspomagają spalanie tłuszczu. Jeśli nie posiadasz ich wystarczającej ilości w jadłospisie – zastosuj suplementację olejem z ryb.

Glutamina

Glutamina użyta jako pierwsza jest w pełni bezpieczna. Na co dzień wytwarzamy ją w ciele, jednak intensywny wysiłek powoduje znaczny spadek jej ilości. Stąd zalecenia suplementacji glutaminą z zewnątrz. Przyjmowanie jej w ramach swojej diety pozwoli Ci na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, obniżenie jej ciśnienia, a co najważniejsze – pozwoli na intensywniejszy i skuteczniejszy trening. Wszystko za sprawą przyśpieszonej odbudowy glikogenu po zakończonym treningu oraz dostarczenia azotu do budowania nowych białek. Z glutaminą możesz mieć pewność, że katabolizm nie zniszczy Twojej pracy.

Kreatyna

Kreatyna jest jedną z najpopularniejszych odżywek, które wspomagają rozrost masy mięśniowej oraz poprawę wytrzymałości. W czasie treningu pozwala na przyśpieszone odbudowanie ATP, co przekłada się na możliwość utrzymania stałego tempa pracy i jej wydajności, zaś po treningu wpływa na rozbudowę włókien mięśniowych. Kreatyna zwiększa nawodnienie komórki, a więc sprawia, że trafia do niej więcej związków odżywczych odpowiedzialnych za regenerację i rozbudowę.Z powodu szerokiego działania, kreatyna rekomendowana jest osobom, które na siłowni trenują od minimum roku. Na początku budowy sylwetki nie jest konieczna – rozbudowa przebiega sprawnie na podstawie dostarczonych podczas treningu bodźców.

HMB

HMB to odżywka kierowana do osób niezbyt zaawansowanych i powracających do treningów. Jest krótkim łańcuchem tłuszczowym powstałym z leucyny. Działanie HMB obserwujemy przede wszystkim przy zmianach metabolicznych. Suplement wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, jednocześnie chroniąc mięśnie i zwiększając ich siłę. Badania wykazały, że stosowanie HMB wraz z kreatyną, poprawia działanie suplementów.

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i samych mięśni. W diecie często brakuje warzyw i owoców, toteż warto rozważyć suplementację witaminami z grupy B, biotyną oraz witaminami A, D, E i C. Ważne dla sportowca są też: magnez, potas i sód, które biorą udział w działaniu pompy – sodowo potasowej, a co za tym idzie, umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych.
Zdecydowałeś jaka będzie Twoja pierwsza odżywka?