Z czego składa się pot?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Z czego składa się pot?
Lato znowu dało o sobie znać i uraczyło nas bardzo wysokimi temperaturami. Wszelka aktywność fizyczna wykonywana w tym czasie na świeżym powietrzu wiąże się ze znacznym spoceniem się. Dotyczy to przede wszystkim ćwiczeń wytrzymałościowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co wchodzi w skład potu?

Dlaczego właściwie człowiek się poci? Większość osób z pewnością odpowie, że z powodu wysokiej temperatury. I słusznie, gdyż jedną z głównych przyczyn pocenia się jest wysoka temperatura. Wydzielanie potu stanowi reakcję obronną ludzkiego organizmu na panującą w jego wnętrzu temperaturę. W tym miejscu należy podkreślić, iż zaledwie 20–25 procent energii wytwarzanej przez komórki wykorzystywana jest do wykonywania ruchów oraz utrzymywania podstawowych procesów życiowych. Co się dzieje z resztą wytwarzanej w komórkach energii. Na drodze przemian biochemicznych jest ona zamieniana w ciepło.

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się stanowi jedną z naturalnych form obrony ludzkiego organizmu przed przegrzaniem. Warto pamiętać, że tylko niewielka część wytwarzanej energii wykorzystywana jest do poruszania się. Pozostała energia zamieniana jest w ciepło, którego większość organizm musi usunąć. Dochodzi do tego na drodze konwekcji oraz promieniowania. Niestety, powyższe mechanizmu usuwania nadmiaru ciepła sprawdzają się jedynie przy niskich temperaturach otoczenia oraz w sytuacji, gdy ruch powietrza wokół ciała jest duży. W czasie upałów ciepło nie tylko nie jest usuwane z organizmu, ale wręcz pobierane do niego z otoczenia. Stąd też latem, gdy panuje wysoka temperatura, jedyną skuteczną metodą walki z nadmierną ciepłotą ciała jest parowanie wody z jego powierzchni, czyli pocenie się.

Ile potu w czasie maratonu?

Ilość potu wydzielonego w czasie maratony zostanie podana dla mężczyzny, który waży 70kg. W spoczynku wytwarza on około 60–70W energii na godzinę. Jeśli jednak ten sam mężczyzna przebiegnie maraton w ciągu dwóch i pół godziny, to ilość wytworzonego w tym czasie ciepła wyniesie około 1100W. Wyparowanie jednego litra wody pozwala usunąć z ustroju 2,4MJ (580 kcal) ciepła. Stąd też nasz przykładowy maratończyk w czasie dwu i półgodzinnego biegu wypoci około pięciu litrów wody.

Z czego składa się pot?

Podstawowym składnikiem potu jest woda. Stanowi ona około 99 procent jego zawartości. Pozostałymi komponentami potu jest między innymi: mocznik, kwas mlekowy, tłuszcze, węglowodany, a także związku mineralne. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: sód, chlor, potas, żelazo oraz magnez. Warto jednak podkreślić, iż skład potu zależy od wielu czynników. Wśród zmiennych, które wpływają na skład potu wymienia się między innymi: dietę, przebyte i aktualne choroby, gospodarkę hormonalną organizmu, a także panujące warunki klimatyczne. Niektóre badania naukowe sugerują, że pod wpływem systematycznych treningów może dojść do zmiany składu potu.

Nawodnij się i uzupełnij elektrolity!

Ze względu na niezwykle istotną rolę, którą w ludzkim organizmie pełni woda, bardzo ważne jest jej uzupełnienie po i w czasie treningu. Nie należy również zapominać o związkach mineralnych, przede wszystkim sodzie, który zapewnia prawidłowe działanie pompy sodowo-potasowej.

Zdjęcie