Zadbaj o swój sukces

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Zadbaj o swój sukces
W procesie treningowym każdego kulturysty amatora przychodzi taki moment, w którym osiągnięty zostaje wyznaczony przed przystąpieniem do systematycznych treningów cel. Najczęściej jest nim polepszenie wyglądu ciała – zwiększenie obwodów i poprawa definicji mięśni lub zwiększenie siły maksymalnej generowanej przez wybrane partie ciała. W takiej sytuacji zdecydowana większość osób wyznacza sobie nowy cel, do którego dąży poprzez kontynuowanie systematycznych treningów. Zadbaj o swój sukces!

Zadbaj o swój sukces - wprowadzenie

Człowiek musi dążyć do jakiegoś celu. Dotyczy to nie tylko treningów, ale również pozostałych aspektów życia. Jasno sprecyzowany i konkretny cel sprawia, iż nasze działania charakteryzują się większą skutecznością. Brak celu prowadzi do sytuacji, w której człowiek jest niejako „zawieszony w próżni” – robi coś dla samego działania, a nie dla idei (realizacji wyznaczonego zadania). W zdecydowanej większości przypadków takie działania charakteryzują się mniejszą skutecznością oraz, co jest niezwykle istotne w aspekcie procesu treningowego, mniejszym zaangażowaniem w ich wykonywanie. Właśnie z tego względu niezwykle istotne jest wyznaczenie bezpośrednio po zrealizowaniu celu treningowego nowego zadania.

„Standardowe” cele treningowe

Najczęściej wybieranymi celami, których realizacja jest możliwa dzięki zastosowaniu systematycznych treningów, jest zwiększenie obwodów i siły mięśniowej, poprawa definicji (rzeźby) mięśni oraz spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej (spadek masy ciała). W zdecydowanej większości przypadków osoby, które osiągnęły swój cel realizowały wszystkie rodzaje planów treningowych, a więc plan ukierunkowany na spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, plan, którego celem było zbudowanie masy mięśniowej oraz plan nastawiony na poprawę definicji mięśni. Skuteczność tych planów oraz stopień realizacji założonego celu łatwo zweryfikować przy pomocy podstawowych narzędzi pomiarowych, na przykład wagi lub centymetra.

Wyznacz swój nowy cel treningowy

Jednak, do czego dążyć, gdy jesteśmy już w pełni zadowolenia z wyglądu swojego ciała i siły maksymalnej generowanej przez nasze mięśnie? Otóż doskonałym celem treningowym jest utrzymanie już osiągniętych rezultatów. Nieprawdą jest, że plan treningowy musi przynosić widoczne rezultaty przejawiające się we wzroście lub spadku centymetrów i kilogramów. Gdy naszym celem jest utrzymanie już osiągniętych rezultatów, to właśnie stagnacja obwodów poszczególnych części ciała oraz masy ciała będzie świadczyła o jego realizacji. Warto również pamiętać o tym, iż celem treningowym może być także utrzymanie lub poprawa stanu zdrowia.

Jaki plan?

Plan treningowy ukierunkowany na utrzymanie już uzyskanych rezultatów powinien zawierać elementy planów, których stosowanie pozwoliło osiągnąć sukces. W związku z tym, powinny się w nim znaleźć ćwiczenia siłowe ukierunkowane na poprawę definicji mięśni, ćwiczenia siłowe odpowiedzialne za przyrost masy i siły mięśniowej, a także ćwiczenia cardio. Taki układ treningów pozwala wszechstronnie bodźcować cały organizm.

Co trenować?

Pamiętając o tym, że przyrost masy mięśniowej jest wynikiem adaptacji organizmu do zastosowanego w ćwiczeniach siłowych obciążenia, plan treningowy ukierunkowany na utrzymanie już osiągniętych rezultatów należy rozpocząć układać właśnie od ćwiczeń siłowych odpowiedzialnych za budowanie masy mięśniowej oraz zwiększanie siły maksymalnej mięśni. Pozostałe komponenty – ćwiczenia siłowe mające na celu poprawę definicji mięśni, a także ćwiczenia cardio stanowiące podstawowe narzędzie treningowe do walki ze zbędną tkanką tłuszczową, powinny stanowić łącznie mniej niż około 50% objętości wszystkich treningów.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj


zgadzam się że ćwiczenia siłowe należy łączyć z ćwiczeniami cardio