Zbuduj formę na basenie

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Zbuduj formę na basenie
Za oknami jesienna plucha – pada deszcz i panują coraz niższe temperatury. Nie należy się więc dziwić, że liczne grono osób rezygnuje z trening wykonywanego ‘w terenie’ i przenosi się pod dach. Taką ‘wewnętrzną’ formą aktywności fizycznej jest między innymi pływanie.

Nie każdy preferuje bieganie, czy też jazdę na rowerze mając na sobie kilka warstw ubrania. Co więcej niewiele osób lubi moknąć, a jeszcze mniej marznąć. Stąd też nie należy się dziwić amatorom aktywności fizycznej, którzy w okresie jesienno-zimowym rezygnują z ćwiczeń fizycznych wykonywanych na świeżym powietrzu i przenoszą swoje treningi do pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że takie treningi wcale nie są gorsze od tych wykonywanych ‘w terenie’. Jedną z form aktywności fizycznej, którą można skutecznie realizować pod dachem jest pływanie.

Warto pływać

Pływanie to doskonałe ćwiczenie angażujące praktycznie całe ciało. W czasie jego trwania pracuje nie tylko aparat ruchu, ale również układ krwionośnych i oddechowy. Co więcej, dzięki różnym stylom pływackim możliwe jest modyfikowanie nacisku, który jest wywierany na poszczególne części ciała (grupy mięśniowe). Pozwala to dostosować treningi pływackie do swojego celu treningowego. Nie należy również zapominać o środowisku wodnym, które ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm – między innymi „odciąża” ciało.

Pływanie – ćwiczenie kardio

Pływanie to przede wszystkim ćwiczenie kardio (wytrzymałościowe). Za jego pośrednictwem w doskonały sposób można rozwijać wytrzymałość ogólną organizmu. Ten rodzaj treningu kardio można realizować zarówno metodą ciągłą, jak i interwałową. Owszem, w przypadku tej drugiej metody utrudnione może być kontrolowanie czasu trwania odcinków szybkich i wolnych, jednak nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Intensywność pływania można modyfikować nie tylko zwiększając szybkość płynięcia, ale również zmieniając styl pływacki.

Nie tylko wytrzymałość ogólna

Za pomocą pływania można poprawić nie tylko wytrzymałość ogólną organizmu, ale również wytrzymałość siłową. Stosując w treningu pływackim odpowiedni sprzęt możemy przesunąć jego oddziaływanie w kierunku zwiększenia wytrzymałości siłowej. Takimi przyrządami są między innymi: płetwy, klapki, różnego rodzaju konstrukcje zwiększające opór stawiany przez ciało pływaka w wodzie, a nawet zwykły t-shirt. Należy przy tym pamiętać, że trening pływacki ukierunkowany na poprawę wytrzymałości siłowej będzie się różnił swoimi parametrami od „tradycyjnego” (mającego na celu zwiększenie wytrzymałości ogólnej organizmu) pływania.

Pamiętaj o…

Pływanie to bardzo skuteczny i uniwersalny zamiennik (również uzupełnienie) ćwiczeń wytrzymałościowych wykonywanych na świeżym powietrzu. Niestety posiada ono również swoje wady. Najważniejszą z nich jest to, że ze względu na specyfikę i uwarunkowania miejsc, gdzie takie ćwiczenia się wykonuje – w większości przypadków są to publiczne pływalnie, niewiele osób poprzedza je rozgrzewką. Jest to błędem, gdyż jej pominięcie w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Dlatego też zanim wejdziesz do wody wykonaj rozgrzewkę, a Twój trening będzie nie tylko skuteczniejszy, ale również bezpieczniejszy!

Zdjęcie


nic dodać nic ująć, pływanie jest super i polecam każdemu :)

pływanie, najlepiej!