Seks w czasie miesiączki – naturalne czy odpychające?

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Seks w czasie miesiączki – naturalne czy odpychające?
Jestem od niedawna w związku z dziewczyną. Chciałbym się z nią kochać, jak najczęściej jest to możliwe. Wiem, że i ona tego chce. Podczas, gdy ona ma okres unikamy seksu, jednak takie powstrzymywanie się jest trudne. Zastanawiam się czy konieczna jest ta przerwa.

Uprawianie seksu w „te dni” u niektórych budzi obrzydzenie, dla innych jest zupełnie naturalną sprawą. Choć miesiączka jest całkowicie fizjologicznym stanem dla kobiet to seks w czasie jej trwania jest kontrowersyjny. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele.

Jedną z najbardziej pierwotnych jest fakt, że w wielu kulturach czy religiach kobieta podczas okresu uważana jest za nieczystą. Już w czasach prehistorycznych ludzie obawiali się miesiączkujących kobiet, uważali, że to dzieło diabła i należy unikać kontaktu z kobietami w trakcie trwania okresu. Grecki filozof Arystoteles sądził, że spojrzenie miesiączkującej kobiety w lustro powoduje znikanie jego blasku, może też stępić ostre narzędzia. Uważał także, że miesiączka świadczy o podległości kobiet w stosunku do mężczyzn. Przez niektórych krew miesiączkowa uważana była za truciznę czy symbol grzechu.Zarówno w chrześcijaństwie, islamie, jak i judaizmie niemal do czasów współczesnych przetrwało przekonanie, że krwawiąca kobieta jest nieczysta.

Te czy inne historyczne i religijne przekonania pozostawiły ślad w postaci traktowania menstruacji, jako tabu. Zarówno dla mężczyzn i dla kobiet krwawienie może stanowić przeszkodę do kontaktu intymnego. Na szczęście jednak współczesne czasy umożliwiają nam wybór tego, czy chcemy w trakcie okresy współżyć czy nie. Jest to kwestia wyboru a nie narzuconych norm.

Z punktu widzenia fizjologii nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu podczas menstruacji. Jest natomiast kilka znaczących plusów kochania się w tym czasie. Wiele kobiet ma bowiem większe libido, co sprzyja miłosnym igraszkom. Dodatkowo seks powoduje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia (m.in. endorfin), które to są sprzymierzeńcami w walce z napięciem i bólem miesiączkowym. Jedyną zatem przeszkodą może być indywidualne nastawienie do krwawienia z miejsc intymnych. Decydując się na seks w trakcie okresu ważne jest jednak to, aby stosować się do kilku zasad, dzięki którym taki kontakt nie będzie dla żadnej ze stron krępujący.

Należy pamiętać, że podczas miesiączki powinny być zachowane najwyższe zasady higieny. W tym czasie bowiem ryzyko zakażenia jest wyższe. Krew bowiem to idealna pożywka dla bakterii czy wirusów. Ponad to w trakcie jej trwania odporność organizmu znacznie spada więc podatność na wszelkiego rodzaju infekcje wzrasta. Podczas okresu płodność kobiety, choć niższa, może być zachowana. Ze względu na możliwość zakażenia a także, aby uchronić się przed niechcianą ciążą, konieczne jest zatem używanie prezerwatywy. Aby zniwelować dyskomfort spowodowany brudzeniem pościeli krwią warto położyć ręcznik w ciemnym kolorze. Zaraz po stosunku natomiast dobrze jest skorzystać z kąpieli.

Należy pamiętać także o tym, że nie dla każdej kobiety współżycie podczas okresu będzie komfortowe. Dla niektórych jest to zupełnie nie do przyjęcia i po prostu nie wyobrażają sobie seksu podczas miesiączki. Konieczne jest uszanowanie takiej postawy. Zresztą chwila wstrzemięźliwości może działać bardzo pobudzająco dla obu stron. Seks natomiast po kilkudniowej przerwie smakuje lepiej.


Bardzo lubię współżyć podczas okresu, bo doznania są silniejsze :) Można to zrobić w sposób higieniczny jeśli kogoś to odpycha. Ja używam tamponów beppy. Są miękkie, można w nich współżyć. Fajny wynalazek. Nie ma mowy o wszechobecnej krwi i otarciach :)