Nieudany seks przyczyną rozwodu?

 • |
 • |
 • Związki
 • Głosów: 0
 • |
 • |
 • Oddaj głos:
Nieudany seks przyczyną rozwodu?
W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o rozwodach, nawet po bardzo krótkim okresie trwania małżeństwa. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2000 roku w naszym kraju doszło do 43 tysięcy rozwodów, z kolei w ubiegłym roku liczba ta przekroczyła 61 tysięcy par. Dodatkowo, okazuje się, że ponad 25% rozwodników stanowią pary o bardzo krótkim małżeńskim stażu. Istnieje wiele przyczyn rozstań, zalicza się do nich także niedopasowanie seksualne partnerów.

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o rozwodach, nawet po bardzo krótkim okresie trwania małżeństwa. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2000 roku w naszym kraju doszło do 43 tysięcy rozwodów, z kolei w ubiegłym roku liczba ta przekroczyła 61 tysięcy par.

Dodatkowo, okazuje się, że ponad 25% rozwodników stanowią pary o bardzo krótkim małżeńskim stażu. Istnieje wiele przyczyn rozstań, zalicza się do nich także niedopasowanie seksualne partnerów.

Przyczyny rozwodów w Polsce

Statystki wskazują na nieustanny wzrost liczby rozwodów. Co zatem jest przyczyną tego zjawiska? Dane z Rocznika Demograficznego wydanego w 2008 roku przedstawiają następujące najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce:

 • niezgodność charakterów (33,3%);
 • niedochowanie wierności (25,3%);
 • nadużywanie alkoholu (21,7%);
 • nieporozumienia na tle finansowym (7,1%);
 • naganny stosunek do członków rodziny (6%);
 • dłuższa nieobecność (2,5%);
 • trudności mieszkaniowe (1,1%);
 • niedobór seksualny (0,4%);
 • różnice światopoglądowe (0,4%);
 • inne, bliżej nieokreślone powody (2,1%).

Podane przyczyny są jednak bardzo ogólne, warto więc zastanowić się, co tak naprawdę kryją za sobą oraz jakie czynniki mają wpływ na ich pojawienie się.

Dlaczego liczba rozwodów rośnie?

Skoro liczba rozwodów rośnie na przestrzeni lat, prawdopodobnie skorelowana jest ona ze zmianami jakie zachodzą w społeczeństwie. Okazuje się, że współcześnie propagowany styl życia, przejawiający się pogonią za pracą i karierą, które wiążą się z ciągłym pośpiechem, nie sprzyjają przetrwaniu szczęśliwego małżeństwa. Stres, który spowodowany jest takim trybem, niezaprzeczalnie wpływa na życie osobiste, zwłaszcza sferę seksualną. Stan taki może powodować oziębłość seksualną oraz rutynę, a także obniżać libido, co nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia liczby kontaktów seksualnych. Oczywiście, nie oznacza to, że należy rezygnować z życia zawodowego by utrzymać związek. Możliwa jest bowiem taka organizacja życia, aby zaplanować pewną ilość czasu, który będziemy spędzać z bliską osobą, by nie dopuścić do oddalenia od siebie, zwiększającego prawdopodobieństwo rozstania.

Niedopasowanie seksualne

W powyżej podanych statystykach dotyczących przyczyn rozwodów, powody związane z życiem seksualnym znalazły się tylko w kategorii „niedobór seksualny”. Mimo, że przyznało się do tego jedynie 0,4% ankietowanych, okazuje się, że według badań przeprowadzonych przez CBOS 52% kobiet oraz 64% mężczyzn deklaruje niezadowolenie z pewnych aspektów swojego życia seksualnego. Można zatem wysnuć wniosek, że pod kategoriami takimi jak „niedopasowanie charakterów” oraz „zdrada” także prawdopodobnie znajdują się powody związane z niedopasowaniem seksualnym. Pojęcia te wiążą się ściślepreferencjami seksualnymi, które polski seksuolog Z. Lew – Starowicz definiuje jako skłonności i upodobania seksualne. Przekładają się one na różnice temperamentów, a także odmienne preferencje bodźców dających partnerom satysfakcję seksualną. Gdy dwie osoby różnią się pod tymi względami a nie inicjują szczerej rozmowy na ten temat może to doprowadzić do kryzysu w związku.

Zdrada jako przyczyna rozwodu

Zdrada i niedopasowanie seksualne jako przyczyny rozwodów są ze sobą ściśle powiązane. Warto zauważyć, że w początkowym etapie związku jesteśmy zafascynowani druga osobą, idealizujemy ją i bagatelizujemy niedopasowania, które pojawiają się w życiu seksualnym. Kiedy jednak faza ta mija i bardziej realistycznie spoglądamy na partnera, zaczynamy zauważać aspekty, które nie są zgodne z naszymi wyimaginowanymi ideałami. Jest to moment, w którym szczera rozmowa dotycząca naszych potrzeb i pragnień jest niezbędna. Może ona doprowadzić do wypracowania modelu związku, który będzie satysfakcjonujący dla obojga. Z kolei brak otwartości oraz ukrywanie swoich potrzeb może prowadzić do frustracji, kumulowania się napięći odwróceniu się od partnera, co naraża na ryzyko zdrady. Problemy związane z niedopasowaniem seksualnym są zatem możliwe do pokonania, jeśli nie własnymi siłami, to z pewnością z pomocą specjalisty – seksuologa. Powody rozwodów wskazujące na niedopasowanie seksualne można zatem traktować jako symptom, wskazujący, iż druga osoba nie chce włożyć wysiłku by dbać o związek, który stworzyła.

Opinie naszych użytkowniczek:

Zapytaliśmy nasze użytkowniczki o ich punkt widzenia w tym temacie?

[fot2] fotografa2

Materiał jest bardzo ciekawy. Niestety nikt nie prowadzi statystyk ile małżenstw rozpada sie z powodu przymuszonych ślubów... A raczej takich, które wypadałoby wziąć. Wyobraźmy sobie kobietę w ciąży i faceta, którzy biorą ślub zaraz po tym, jak dowiedzieli się że będą rodzicami. Nie każdy wytrzyma napięcie i obowiązki. Często takie małżeństwa się rozpadają. Przykre jest to, iż coraz częściej młodzi ludzie biorą ślub i w przeciągu 1-3 lat postanawiają się rozstać. Coś jest nie tak z naszym narodem.

[fot3] gdanszczanka

Myślę, że to nie tylko z naszym narodem tak jest. Jest zwyczajnie taka tendencja. Ludzie są mniej odpowiedzialni. Rozwód jest w miarę prosto dostać. Jak nie ma wielkich sporów to chyba w 3 miesiące max sprawa jest załatwiona. Podejście do seksu wielu młodych ludzi jest bardzo nieodpowiedzialne. Nie myślą o ewentualnych konsekwencjach. Bo każdy twierdzi, że: "mi wpadka nie grozi". Prowadzenie życia seksualnego to branie odpowiedzialności za drugą osobę. Jednak sporo ludzi przyjemność przysłania bycie odpowiedzialnym. Tyle w temacie.

Chcesz poznać kobiecy punkt widzenia? Napisz - jako tytuł podaj "Zapytaj kobietę"


Otóż to! Coraz częściej mówi się o niedopasowaniu seksualnym. Kiedyś był to temat tabu!! Piszą też o tym na -- LINK USUNIĘTY --

ja wynegocjowałem sobie minimum sex 2 razy w tygodniu co przez partnerkę jest spisywane. Staram się być lojalny bo spełnia minimum, ale czasem chciałbym dostać coś wiecej porostu mogła by coś dołożyć od serca. Wówczas słyszę ze minimum zostało spełnione i że to i tak bardzo dużo. jeśli chodzi o jakość to jest zadowaljąca