Związek na całe życie?

  • |
  • |
  • Związki
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Związek na całe życie?
Wiele osób zastanawia się czy stworzenie związku na całe życie z jedną osobą nie jest jedynie mitem. Zdania na ten temat są podzielone, jednak większość osób chce wierzyć, że jest to możliwe do zrealizowania. Jako, że dużo czasu poświęcamy na znalezienie idealnej partnerki chcemy by nasze wysiłki się opłaciły.

Czym jest miłość?

Według Sternberga, znanego psychologa, miłość to połączenie trzech składników: namiętności, intymności i zaangażowania. Pierwszy z nich to pojęcie wiążące się z silnymi uczuciami jakie żywimy wobec partnerki. Chodzi tu o doznania zarówno pozytywne jak i negatywne, czyli: radość na jej widok, pożądanie a także zazdrość czy tęsknota. Z kolei intymność oznacza odczuwane szczęście w obecności ukochanej osoby, przejawianie pozytywnych uczuć wobec niej, dbanie o partnerkę itp. Trzeci składnik, zaangażowanie, oznacza chęć nawiązania trwałego związku, wiąże się podjęciem świadomej decyzji o byciu razem. Jak widać więc, nie tylko emocje ale i rozum decydują o tym jak potoczy się historia naszej miłości.

Związek niejedno ma imię

Polski psycholog B. Wojciszke zauważył, że związek partnerski posiada swoją dynamikę, co oznacza, że nasilenie trzech wspomnianych komponentów miłości zmienia się wraz z upływem czasu jego trwania. Pierwsza faza relacji to etap zakochania, w którym największą rolę odgrywa namiętność. Po jakimś czasie następuje kolejne stadium: romantyczne początki, kiedy to odczuwamy troskę o dobro partnera, rozumiemy się bardzo dobrze, czyli jednym słowem wzrasta poziom intymności. Trzecia faza, to tzw. związek kompletny, w którym wszystkie trzy składniki miłości znajdują się na wysokim poziomie. Jest to czas, kiedy podejmujemy decyzję o zalegalizowaniu związku bądź o wspólnym zamieszkaniu. Kolejny etap to związek przyjacielski. W tym momencie zmniejsza się natężenie odczuwanej namiętności, aczkolwiek intymność oraz zaangażowanie pozostają niezmienne. To właśnie ten ostatni element utrzymuje związek przy życiu. Kiedy pozostaje jedynie zaangażowanie przechodzimy do fazy związku pustego, po którym najczęściej ma miejsce rozpad związku.

Widać zatem, że możliwe jest stworzenie związku na całe życie, jednak należy liczyć się z tym, że miłość to uczucie, które ma swą zmienną dynamikę, nie jest stałe przez cały okres trwania relacji. Dodatkowo, wysiłek wkładany w utrzymanie relacji, czyli tzw. „dbanie o związek” też jest kluczowe.

Opinie naszych użytkowniczek:

Czy zdaniem kobiet możliwy jest związek na całe życie?

[fot2] minerva

Uważam, że o związek, jak o wszystko co mamy, należy dbać. Kiedy przestajemy się starać nawet najpiękniejsza miłość wygasa. Oczywiście trzeba być przygotowanym na to, że miłość się zmienia i po dwóch latach nie będzie tak, jak na początku. Według mnie nawiązywanie znajomości jest fascynujące, ponieważ dopiero się poznajemy, możemy odkrywać drugą osobę. Po wielu latach związku znamy się już bardzo dobrze, nie ma więc tej aury tajemnicy, jednak mamy za to kogoś na kim możemy polegać, kto wesprze nas w kłopotach. I to właśnie jest piękne.

[fot4] chiquitica

Nie szukam związku na całe życie. Jestem jeszcze młoda i nie chcę się angażować jeśli nie przychodzi to samoistnie. Uważam, że jak znajdę tego jedynego, nie będę musiała się starać. Przecież chodzi o uczucie a nie wysiłki wkładane w to by związek przetrwał.