Będziesz ćwiczył – zjedz śniadanie
Mięśnie do wykonywania swojej pracy potrzebują energii. Podstawową cząsteczką energii, którą mięśnie zamieniają na ruch jest ATP (adenozynotrifosforan). Jednakże jego zapasy zgromadzone w mięśniach wystarczą jedynie na około sekundę wysiłku fizycznego. Po wyczerpaniu przez pracujące mięśnie adenozynotrifosforanu mięśniowego jest on resyntetyzowany na drodze przemian fosfokreatyny. ATP powstałe z fosfokreatyny umożliwia kontynuowanie wysiłku fizycznego przez zaledwie 5-10 sekund. Po upływie tego czasu jest ono syntetyzowane ze wszystkich dostępnych w ludzkim organizmie substancji odżywczych – węglowodanów, tłuszczy oraz białek. Na rodzaj substratów energetycznych wykorzystywanych przez pracujące mięśnie do wytwarzania energii wpływa między innymi rodzaj wysiłku fizycznego (tlenowy/beztlenowy), czas jego trwania, intensywność oraz ilości zaangażowanych w wykonywanie danego ruchu mięśni (wysiłek lokalny/globalny).
Tkanka tłuszczowa
Tkanka tłuszczowa stanowi najmniej pożądany, a jednocześnie niezwykle istotny, komponent ludzkiego organizmu. W nadmiarze prowadzi, w sposób pośredni, do powstania wielu zagrażających życiu lub zdrowiu schorzeń i chorób. Również jej niedobór jest niezwykle groźny dla zdrowia i zaburza prawidłowe funkcjonowanie ustroju. Optymalna zawartość tkanki tłuszczowej spełnia w organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Do najważniejszych z nich zalicza się funkcję metaboliczną, energetyczną, magazynującą oraz termoizolującą. Z tkanki tłuszczowej ludzki organizm syntetyzuje prawie 4 razy więcej energii niż z analogicznej ilości węglowodanów. Jednakże jest ona „niewygodnym” substratem energetycznym, gdyż do jej utleniania dochodzi podczas treningów cardio w ściśle określonych okolicznościach – warunkach tlenowych.
Niezbędne węglowodany
Wiele osób wykonuje i zaleca wykonywanie treningów na czczo, gdyż takie rozwiązanie w ich mniemaniu zwiększa skuteczność realizowanych ćwiczeń. Nic bardziej mylnego! Zastosowanie tej „porady” w praktyce jest nie tylko nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Dlaczego? Do spalania tkanki tłuszczowej dochodzi podczas treningów cardio. Jednakże zanim pracujące mięśnie zaczną czerpać energię z utleniania tłuszczów przez około 20-25 minut pozyskują energię z przemian węglowodanów. Organizm po nocy posiada niewielkie zasoby węglowodanów, które wystarczą jedynie na utrzymanie podstawowych funkcji organizmu, a nie na intensywny wysiłek fizyczny. W takiej sytuacji pracujące mięśnie pobierają energię z jedynej dostępnej dla nich w danej chwili substancji, a mianowicie z białek. W związku z tym, że ich zawartość w ustroju po nocy również jest niewielka, to praktycznie natychmiast dochodzi do reakcji katabolicznych – „spalania” własnego ciała (zawarte w białkach aminokwasy stanowią podstawowy materiał budulcowy ludzkiego ciała). Ponadto węglowodany stanowią niejako katalizator do rozpoczęcia pozyskiwania przez pracujące mięśnie energii z przemian energetycznych bazujących na utlenianiu tkanki tłuszczowej. Zbyt niska zawartość węglowodanów (glikogenu mięśniowego, glikogenu wątrobowego, glukoz) w organizmie uniemożliwia zainicjowanie procesu spalania zbędnej tkanki tłuszczowej.
Pamiętaj o śniadaniu!
Zanim rozpoczniesz poranny trening pamiętaj, by zjeść śniadanie – uzupełnić węglowodany. Dzięki temu podczas odpowiednio przeprowadzonego treningu cardio Twój organizm będzie spalał niechciana tkankę tłuszczową, a ćwiczenia siłowe będą charakteryzowały się większą efektywnością. Poranny posiłek zabiega również reakcjom katabolicznym, a także poprawia zdolności psychomotoryczne ustroju.
12 lat, 6 miesięcy ago
12 lat, 6 miesięcy ago
12 lat, 6 miesięcy ago
12 lat, 6 miesięcy ago
12 lat, 5 miesięcy ago