Co wpływa na siłę?
Siła jest jedną z ważniejszych zdolności motorycznych. To właśnie dzięki niej możemy utrzymywać wyprostowaną sylwetkę ciała, poruszać się, czy też wykonywać ćwiczenia fizyczne, na przykład ćwiczenia siłowe. Czym właściwie jest siła? Siła jest to zdolność organizmu (zwłaszcza układu mięśniowego i nerwowego) do pokonywania oporu zewnętrznego lub wewnętrznego, a także przeciwdziałania mu kosztem pracy mięśni.
Większy nie znaczy lepszy
Większość ludzi uważa, że im ktoś ma większe mięśnie, tym jest silniejszy. Jest to poniekąd prawda, jednak bardzo często zdarza się, iż osoba z „normalnym” umięśnieniem jest w stanie pokonać duże lub bardzo duże obciążenie, które stanowi nie lada wyzwanie dla kogoś, kto cechuje się znaczną muskulaturą. Świadczy to o tym, iż nie tylko wielkość mięśni wpływa na generowaną przez nie siłę mięśniową.
Siła generowana przez mięśnie zależy między innymi od:
Parametrów osobniczych:
- płci
- wieku
- masy ciała
- uwarunkowań genetycznych
- składu ciała (procentowego udziału mięśni w ogólnej masie ciała)
Parametrów fizjologicznych:
- pobudliwości układu nerwowego
- powierzchni przekroju poprzecznego mięśni
- rodzaju dominujących w mięśniach włókien mięśniowych (procentowego udziału czerwonych i białych włókien mięśniowych w mięśniu)
- budowy strukturalnej mięśni (stosunku elementów czynnych mięśnia (włókien mięśniowych) do jego elementów biernych (miedzy innymi naczyń krwionośnych oraz tkanki łącznej)
Parametrów biomechanicznych
- kąta zgięcia stawowego
- amplitudy ruchu w stawach
- długości kończyn
- długości brzuśca mięśniowego
Innych czynników:
- motywacji
- suplementacji
- predyspozycji dnia
- sposobu odżywiania
- temperatury otoczenia
- rodzaju i jakości odnowy
- miejsca w procesie treningowym (rodzaju aktualnej fazy)
- stylu życia (między innymi rodzaju wykonywanej pracy (fizyczna czy umysłowa), stosowanych używek, sytuacji stresowych, itp.)
Siła nie jest dla każdego
Nie u każdego, kto będzie wykonywała ćwiczenia siłowe ukierunkowane na przyrost siły mięśniowej dojdzie do jej wzrostu. Powyższa sytuacja wynika z tego, iż nie u każdego występują uwarunkowania, które pozwalają osiągnąć wysoki poziom siły mięśniowej. Właśnie z tego względu niektóre osoby charakteryzują się dużą siłą, a inne z kolei większą wytrzymałością. Oczywiście systematyczne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń siłowych może poprawić ten parametr. Pamiętajmy jednak o tym, iż nie warto jest rywalizować w tym aspekcie z osobami, które posiadają predyspozycje do generowania znacznej siły mięśniowej.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!