Lustro – pomocnik w ćwiczeniach
Lustra w treningu na siłowni dla przeciętnego Kowalskiego, nie odgrywają żadnej roli, a ich funkcja jest jedynie estetyczno – dekoracyjna. Jednak w rzeczywistości jest troszkę inaczej.Zgadza się, lustro bezpośrednio nie wpływa na pracę mięśniową, jednak pomaga w trzech niesamowicie ważnych aspektach:
- prawidłowa technika wykonywania ruchu/ technika ćwiczenia,
- praca mięśnia podczas ruchu/ podczas ćwiczenia,
- kontrola wizualna rozwoju zmian fizycznych.
Prawidłowa technika wykonywania ruchu/ technika ćwiczenia
Technika ćwiczenia izolowanego lub wielopłaszczyznowego jest sednem efektywnego angażowania mięśni. Bez odpowiedniej techniki, nie można atakować włókien mięśniowych silnymi i konkretnymi bodźcami treningowymi. Prawidłowy styl ćwiczenia skraca czas powstawania widocznych i odczuwalnych rezultatów oraz, co najważniejsze, przeciwdziała powstaniu ewentualnych urazów i kontuzji. Lustro jest niezastąpionym narzędziem do idealnego wykonywania ćwiczenia. Dzięki odbiciu, możemy zerkać podczas ćwiczeń na optymalne ułożenie ciała począwszy od ułożenia rąk, poprzez tułów, kończąc na nogach. Lustro umożliwia natychmiastowe wychwycenie błędów technicznych, które nie zawsze są widoczne z perspektywy samego ćwiczącego. Wykonywanie ćwiczeń przed lustrem jest dobrą metodą kontroli symetryczności ruchów rąk podczas ćwiczeń z hantlami, czy sztangą, jest dobrą metodą na kontrolę pozycji wyjściowej i ćwiczebnej. Trening przed lustrem jest zawsze bardziej techniczny.
Praca mięśnia podczas ruchu/ podczas ćwiczenia
Każde ćwiczenie izometryczne uruchamia mechanizm skurczu i rozkurczy mięśni. Ruch włókien mięśniowych podczas konkretnego ćwiczenia, można podglądać również ćwicząc przed lustrem. Dzięki treningowi przed lustrem, możemy obserwować ruch mięśni podczas ruchu, oceniać, które ćwiczenie bardziej napina włókna mięśniowe, możemy również obserwować, które części mięśnia pracują podczas danego ćwiczenia. Trening przed lustrem może stać się lekcją anatomii człowieka oraz sposobem selekcji ćwiczeń na te bardziej angażujące mięśnie i na te mniej.
Kontrola wizualna rozwoju zmian fizycznych
Lustro, obok miary krawieckiej, aparatu fotograficznego, fałdomierza, czy wagi elektronicznej (mechanicznej też), jest narzędziem do oceny i kontroli postępów uzyskiwanych na siłowni. Dzięki lustrom, możemy oceniać stopień proporcjonalności umięśnienia oraz stopień umięśnienia konkretnej grupy mięśniowej. Ponadto, możemy oceniać ogólny poziom estetyki ciała i otłuszczenia. Każde spostrzeżenie uzyskane dzięki własnemu odbiciu, może i powinno być wykorzystane w treningu. Inaczej, odbicie lustrzane jest dla nas zawsze informacją zwrotną na temat efektów ćwiczeń oraz wpływa na dalsze plany treningowe.
Jak widać, lustro to nie tylko element wystroju siłowni, ale również znaczący wspomagacz treningu. Warto ćwiczyć przed lustrem, warto kontrolować pracujące mięśnie przed lustrem i na koniec -warto oceniać się pod kątem estetyki i pod kątem zmian potreningowych w zwykłym, szarym i niedocenianym lustrze.
12 lat, 7 miesięcy ago