Poznaj swój organizm (uda) – część II
Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią artykułu przedstawiającego budowę ud. W jego pierwszej części omówiona została obręcz kończyny dolnej – miednica oraz jej połączenie z udem, a więc staw biodrowy. Uważny czytelnik miał okazję dowiedzieć się, z jakich kości składa się miednica, jak wyglądają połączenia między nimi (stawy), a także, jakie więzadła je wzmacniają. Ponadto dokładnie opisany został staw biodrowy. Przy jego analizie zostały również uwzględnione wzmacniające go więzadła. W tej części artykułu skupimy się przede wszystkim na aparacie mięśniowym, czyli mięśniach znajdujących się w obrębie ud. Serdecznie zapraszam do dalszej lektury.
Aparat mięśniowy
W obrębie ud znajduje się wiele mięśni. Co ciekawe, to właśnie w tej części ciała zlokalizowane są najsilniejsze i największe mięśnie ludzkiego organizmu, a mianowicie mięśnie czworogłowe ud. Ich szczegółowy opis znajduje się poniżej, wraz z opisami pozostałych mięśni położonych w obrębie ud. Wśród mięśni występujących w udach wyróżnia się między innymi:
- Mięsień czworogłowy uda – największy i najsilniejszy mięsień ludzkiego organizmu. Znajduje się na przedniej i bocznych częściach uda. Jak sama nazwa wskazuje składa się z czterech głów, które tworzą niejako osobne mięśnie: mięsień prosty uda, mięsień obszerny boczny, mięsień obszerny pośredni, miesień obszerny przyśrodkowy. Rozciąga się od kolca biodrowego przedniego dolnego, kresy międzykrętarzowej, przegrody międzymięśniowej bocznej, przedniej i bocznej powierzchni trzonu kości udowej oraz wargi przyśrodkowej kresy chropawej kości udowej do guzowatości piszczeli. Końcowe więzadło mięśnia czworogłowego uda nazywa się więzadłem rzepki. Odpowiada on za prostowanie nogi w stawie kolanowy, a także za zginanie do przodu, odwodzenie oraz odwracanie uda w stawie biodrowym.
- Mięsień dwugłowy uda – leży powierzchownie na tylno-bocznej stronie uda. Składa się z dwóch głów, krótkiej i długiej. Rozpościera się między guzem kulszowym, środkową częścią wargi bocznej kresy chropawej kości udowej, przegrodą międzymięśniową boczną uda a głową strzałki. Mięsień dwugłowy uda jest mięśniem dwustawowym – działa zarówno na staw biodrowy, jak i na staw kolanowy. W stawie kolanowym bierze udział w zginaniu i odwracaniu. Natomiast w stawie biodrowym mięsień dwugłowy uda odpowiada za zginanie do tyłu, przywodzeni oraz odwracanie.
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy – poza ścięgnem końcowym cały znajduje się w jamie brzusznej. W jego skład wchodzą dwa mięśnie – lędźwiowy większy i biodrowy. Rozciąga się od trzonów kręgów I-IV lędźwiowego i XII piersiowego oraz XII żebra, aż do krętarza mniejszego kości udowej. Bierze udział w zginaniu do przodu, przywodzeniu oraz odwracaniu uda w stawie biodrowym.
- Mięsień krawiecki – jest najdłuższym mięśniem ludzkiego organizmu. Leży powierzchownie na przedniej i przyśrodkowej części uda. Rozpościera się między kolcem biodrowym przednim górnym, a powierzchnią kości piszczelowej przyśrodkowo od guzowatości (gęsią stopą). Mięsień krawiecki, podobnie jak mięsień dwugłowy oraz czworogłowy uda, działa na dwa stawy – biodrowy i kolanowy. W stawie biodrowym odpowiada za zginanie do przodu, odwodzenie, a także odwracanie uda. Z kolei w stawie kolanowym bierze udział w zginaniu i nawracaniu.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!