1.Przesadzasz z cardio
Długotrwałe, jednostajne sesje na bieżni gwarantują wzrost wytrzymałości mięśni, a nie ich przyrost. W rezultacie nogi zamiast rosnąć, stają się smukłe. Stosowany dotychczas trening aerobowy zamień na wysiłek interwałowy, który nie tylko podkręci
metabolizm i zapewni spalanie tłuszczu, ale przede wszystkim będzie aktywował białe włókna mięśniowe podczas krótkiej i intensywnej pracy. To z kolei przysporzy Ci zwiększającego się obwodu w poszczególnych częściach nogi.
2.Unikasz podstawowych ćwiczeń
Zdaje Ci się, że siady w rozmaitych kombinacjach i martwy ciąg już się przejadły? Swój trening przeprowadzasz głównie na maszynach? Chude nogi to prawdopodobnie wynik porzucenia podstawowych, ale skutecznych ruchów. Trening z wolnym ciężarem jest podstawą wysiłku, a ewentualne korzystanie z maszyn jego uzupełnieniem, nie odwrotnie!
3.Pomijasz łydki
I wcale nie chodzi o to, że nie zrobiłeś wznosów na palce, ale o to, że zrobiłeś je „na odwal się”, na końcu treningu, a ćwiczenie trwało dosłownie chwilkę. Trening łydek, który nastawiony jest na hipertrofię mięśnia powinien trwać przynajmniej 40 sekund w każdej serii. Biorąc pod uwagę czas trwania oraz szybkość, z jaką robimy wznosy – najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie robienie po 20 powtórzeń na każdą z nóg, w wybranej ilości serii. Warto zastosować zróżnicowane ułożenie stóp, by każdorazowo aktywować nieco inne włókna.
4.Zbyt mało zmian treningowych
Mamy tendencję do tego, by wykonywać nasz ulubiony, dobrze ułożony trening nóg z uporem maniaka. Tymczasem im dłużej ćwiczysz, tym ciężej będzie Ci pobudzić mięśnie do wzrostu. Z tego względu musisz stawiać na różnicowanie treningu. Mowa tu zarówno o podmienianiu ćwiczeń w treningu, jak i manipulowaniu jego intensywnością. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju drop-sety, serie gigant, powtórzenia piramidalne, a także inne.
5.Chude, ale silne
Zdecydowana większość zarzeka się, że ich nogi nie wyglądają spektakularnie, ale są silne. Oczywiście, jest to możliwe, jednak taki efekt możemy obserwować u wąskiego grona osób. Silne nogi w kulturystycznym świecie definiowane są jako te, które pozwolą nam na wykonanie siadu z dwu-krotnością naszego ciężaru ciała, a także martwego ciągu, gdy na sztandze będzie założone 2,5 naszej masy. Prawdopodobnie nie jesteś w stanie tyle dźwignąć. Czas trenować dalej!
6.Zbyt mało węglowodanów
Nie od dziś wiadomo, że kluczem do sukcesu w rozbudowie mięśni jest dieta. Ta na masę powinna obfitować w
białka i węglowodany.
Te drugie nie tylko przyśpieszają regenerację, ale przede wszystkim dają nam energię do ćwiczeń, a także umożliwiają białku pracę nad rozbudową. Z tego też względu w ciągu naszego dnia treningowego powinniśmy stawiać na
węglowodany złożone, zaś w okresie około treningowym na szybko przyswajalne węglowodany proste. Bardziej zaawansowani mogą pokusić się o spożycie shake'a z dekstrozą jeszcze w trakcie treningu.
Podczas masy powinieneś przyjąć stosunek 60 węglowodanów/30 białka/10 tłuszczu, który nieco zmodyfikuj do własnych potrzeb.
7.Mała objętość treningowa
Każdy z nas lubi, gdy na sztandze lądują coraz większe ciężary. Niestety trening rozbudowujący nogi nie może opierać się jedynie na ruchach siłowych. Niezbędna jest tutaj
hipertrofia, którą zapewni nam większa ilość powtórzeń wykonywanych z mniejszym obciążeniem. Z tego też względu polecamy zastosowanie cyklu, który ma w sobie każdy z pożądanych elementów:3 tygodnie – trening 10 x 10 powtórzeń z niskim obciążeniem1 tydzień przerwy3 tygodnie – trening 10 x 6 – 10 powtórzeń z większym obciążeniem1 tydzień przerwy3 tygodnie – trening 5 x 3 – 5 powtórzeń z dużym obciążeniemWymienione 7 powodów, przez które Twoje nogi są chude, nie wyczerpuje tematu. Być może Twoje mięśnie nie rosną z innego powodu, ale rozsądnie będzie wprowadzić najpierw te poprawki, by w późniejszym czasie, jeśli wciąż nie zaobserwujesz progresu, nadal poszukiwać przyczyny.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!