Ektomorfik, endomorfik czy mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?
Zoptymalizowanie planu żywieniowego oraz treningowego powinno również uwzględnić indywidualny typ budowy ciała. Istnieje ogólny podział somatyczny na takie typy sylwetki jak: ektomorfik, mezomorfik oraz endomorfik. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami, a także wymaga innego podejścia zarówno żywieniowego jak i treningowego. Czym należy się kierować konstruując dietę oraz trening? Jak odróżnić poszczególne typy sylwetki?
Wpływ zróżnicowania sylwetki na dietę.
W zależności od tego jaki posiadamy typ sylwetki, organizm będzie różnie reagował na zastosowanie wybranej diety. Osoby w tym samym wieku, o tej samej wadze, a także tym samym wzroście lecz o innym typie budowy ciała mogą uzyskać zupełnie inne efekty podczas stosowania tego samego planu żywieniowego oraz treningowego. W zależności od typu budowy, organizm posiada zróżnicowaną szybkość metabolizmu oraz odmienną reakcje na podział makroskładników w diecie. Jedni bez problemu przybierają na wadze samami mięśniami, inni zaś mają problemy z przybraniem wagi lub z jej redukcją. Dużo zależy od tego czy sylwetka ma charakter ektomorficzny, mezomorficzny czy endomorficzny.Typy budowy sylwetki, czyli ekromorfik, endomorfik, mezomorfik
1. Ektomorfik - osoby posiadające ten ty sylwetki zaliczani są do osób smukłych. Charakterystycznymi cechami są: mały obwód kości oraz drobna budowa ciała. Ektomorficy posiadają krótki obojczyk oraz długie i chude kończyny. Organizm ektomorfika ma nieco wyższą temperaturę ciała niż w innych typach budowy oraz posiada szybszy metabolizm. Opracowując dietę dla osoby o takim typie budowy należy uwzględnić dużą ilość kalorii, ponieważ ektomorficy mają problemy z przybraniem na wadze, a także z utrzymaniem ciężko wypracowanej wagi. Pomimo dużego zapotrzebowania kalorycznego należy unikać słodyczy i fastfoodów w diecie ponieważ hamują one apetyt i nie wnoszą nic wartościowego do organizmu. Chcąc rozbudować sylwetkę ektomorfik musi jeść zdrowo, ponieważ potrzebuje odpowiednich składników (makroskładniki i mikroskładniki) do rozbudowy sylwetki. Aby umożliwić odpowiednią regeneracje, która u ektomorfików jest bardzo ważna należy unikać stresu oraz dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość snu.2. Endomorfik - osoby charakteryzujące się masywną budową ciała oraz grubymi kościami z pewnością posiadają ten typ budowy. Poprzez spowolniony metabolizm endomorficy mają skłonności do tycia. Osoby posiadające ten typ budowy posiadają tendencje do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, co w konsekwencji może przyczynić się w przyszłości do takich chorób jak cukrzyca, zespół metaboliczny oraz różnych problemów sercowych. Aby zoptymalizować efekty diety edomorfika należy skupić się na prawidłowym doborze makroskładników. Dieta powinna zawierać dużą ilość białka, sięgającą nawet do 50 procent, niską ilość węglowodanów i umiarkowaną ilość zdrowych tłuszczy. Osoby o budowie endomorficznej powinni bardziej niż inni uważać na ilość i jakość kalorii w diecie, ponieważ posiadają duże skłonności do odkładania tkanki tłuszczowej. Picie dużej ilości wody i spożywanie częściej mniejszych posiłków może wpłynąć na delikatne przyspieszenie metabolizmu.
3. Mezomorfik - osoby o tym typie budowy są tak zwanymi urodzonymi kulturystami. Nie sprawia im trudności ani nabranie wagi ani jej redukcja. Sylwetka charakteryzuje się dość rozwiniętą muskulaturą przy niskiej zawartości tkanki tłuszczowej. Mezomorficy cechują się budową w kształcie „V” dzięki silnie rozbudowanym korpusie i wąskiej tali. Jest to typ budowy ciała pomiędzy typem endomorficznym oraz ektomorficznym. Osoby o budowie mezomorficznej nie tyją tak szybko jak endomorficy lecz również powinni ograniczyć spożywanie słodyczy i fastfoodów. Dieta mezomorfika powinna być tak skonstruowana aby ograniczyć odkładanie się tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym utrzymaniu lub rozroście tkanki mięśniowej. Powinna ona składać się z naturalnych źródeł białka jak: ryby, chude mięso czy produkty mleczne, a także z węglowodanów czerpanych z owoców czy też produktów pełnoziarnistych, które sprzyjają rozwojowi masy mięśniowej. Mezomorficy powinni również uwzględnić zdrowe tłuszcze, których źródłami są orzechy, awokado, jajka oraz ryby.
6 lat, 3 miesiące ago