Jak przygotować się do wyjazdu na narty?
Narciarstwo stanowi aktualnie najbardziej popularny sport zimowy w Polsce. Z wyliczeń wynika, iż uprawia je od 3 do nawet 5 milionów Polaków. Warto zaznaczyć, iż systematycznie zwiększa się ilość osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Do narciarstwa zalicza się zarówno jazdę na nartach, jak i na snowboardzie. Dla zdecydowanie większości osób narciarstwo stanowi jedynie przyjemną formę spędzania wolnego czasu w górach. Takie podejście jest błędne i bardzo często kończy się bardzo poważną kontuzją, gdyż narciarstwo, wbrew obiegowej opinii, jest bardzo wymagającą formą ruchu. Dlatego też, należy pamiętać, aby przed wyjazdem w góry na narty odpowiednio przygotować swój organizm.
Jakie partie ciała wzmacniać?
Wbrew obiegowej opinii, podczas jazdy na nartach lub snowboardzie angażowane nie są tylko i wyłącznie mięśnie nóg. Owszem, w czasie szusowania po stoku, to właśnie one pracują najbardziej, jednak narciarstwo, w każdej postaci, angażuje praktycznie wszystkie mięśnie ludzkiego organizmu. Równie intensywnie pracują także mięsnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, tak zwane mięśnie posturalne (między innymi mięśnie skośne brzucha oraz mięśnie czworoboczne lędźwi). Warto również pamiętać o znacznych obciążeniach, które podczas jazdy na nartach oddziałują na stawy i więzadła.
Przede wszystkim wzmacniaj
Treningi przygotowujące do wyjazdu na narty powinny skupiać się przede wszystkim na poprawie wytrzymałości siłowej. Właśnie z tego względu powinny w nich dominować ćwiczenia siłowe. Dlaczego akurat wytrzymałość siłowa? Otóż podczas szusowania po stoku nie jest się zmuszonym do dźwigania niewiadomo jak dużych ciężarów. Maksymalne obciążenie stanowi masa ciała plus ewentualnie jakiś plecak. Dlatego też duże znaczenie ma wytrzymałość mięśni. Zachowanie prawidłowe pozycji w czasie jazdy na narach/snowboardzie wymaga stałego napięcia mięśni nóg, pośladków, grzbietu, a także wielu innych. Przy założeniu, że na stoku każdego dnia spędza się średnio od 4 do nawet 6 godzin, to wyżej wymienione mięśnie muszą wykonać ogromną pracę.
Nie tylko mięśnie
Mięśnie do wykonywania swojej pracy w czasie szusowania po stoku potrzebują energii. Pochodzi ona ze spalania substratów energetycznych, które do pracujących mięśni transportowane są siecią naczyń krwionośnych. Właśnie z tego względu niezwykle istotna jest prawidłowa praca układu krwionośnego. Także układ oddechowy w czasie pobytu w górach narażony jest na znaczne obciążenia. Są one bezpośrednim następstwem zarówno wysokiego wysiłku fizycznego (układ oddechowy odpowiada między innymi za dostarczanie tlenu, który jest niezbędny przy utlenianiu substratów energetycznych oraz za wydalanie powstałego w tym procesie dwutlenku węgla), jak i niższej niż na nizinach zawartości tlenu w powietrzu.
Jak i co trenować?
W skład treningów przygotowujących do wyjazdu na narty powinny wchodzić zarówno ćwiczenia siłowe, jak i ćwiczenia kardio. Ćwiczenia siłowe muszą skupiać się przede wszystkim na poprawie wytrzymałości siłowej. Ponadto powinny przyczyniać się one do wzmocnienia stawów i więzadeł. Z kolei ćwiczenia kardio mają na celu poprawę ogólnej wytrzymałości organizmu (lepsze działanie układu krwionośnego i oddechowego).
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!