Jak wybrać cel treningowy?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wybór celu treningowego jest niezwykle ważny. Należy pamiętać, że to właśnie on decyduje o rodzaju dominujących w treningach ćwiczeń i ich parametrach. Ogromne znaczenie ma również to, że wizja osiągnięcia wyznaczonego celu treningowego działa niezwykle mobilizująco i zachęca do dalszego zaangażowania się w wykonywanie zaplanowanych ćwiczeń fizycznych. Z drugiej strony obranie nierealistycznego i niemożliwego do osiągnięcia w wyznaczonym czasie celu treningowego zniechęca do dalszego realizowania treningów. Stąd też wybór optymalnego celu treningowego jest bardzo ważny.
Czy wybór celu treningowego jest konieczny?
Cel treningowy powinien wyznaczyć każdy, kto planuje systematycznie ćwiczyć. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od stażu treningowego. Stąd też swój cel treningowy powinna wyznaczyć zarówna osoba, która regularnie ćwiczy od lat, jak i każdy, kto dopiero planuje rozpocząć swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną. W przypadku osób, które posiadają już znaczny staż treningowy, w sytuacji, gdy zeszłoroczny cel treningowy nie został przez nie osiągnięty, wystarczyć może jedynie jego zweryfikowanie.
Jaki cel treningowy wybrać?
Cel treningowy powinien przede wszystkim odzwierciedlać to, co chce się osiągnąć dzięki treningom. Doskonałym celem treningowym może być na przykład chęć zwiększenia siły i masy mięśniowej, poprawa wytrzymałości ogólnej lub siłowej, a także gibkości i koordynacji. Warto jednak pamiętać, że bardzo dobrym celem treningowym jest również chęć polepszenia wyglądu własnej sylwetki. Składowymi pozwalającymi na osiągnięcie tego celu treningowego jest między innymi: poprawa definicji (rzeźby) mięśni, zwiększeni ich objętości, a także redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej. Należy przy tym jednak pamiętać, że nie zawsze można je realizować jednocześnie, gdyż mogą się one nawzajem wykluczać. Taką nieprzepadającą za sobą parą jest między innymi równoczesne budowanie mięśni i redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej.
Jaki powinien być cel treningowy?
Najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać wyznaczając swój cel treningowy jest ta, która mówi, że musi on być możliwy do zrealizowania. Jeśli osiągnięcie ustalonego celu treningowego będzie niemożliwe, to z pewnością szybko się zniechęcimy do systematycznych treningów i je porzucimy. Jednak z drugiej strony zbyt łatwy do osiągnięcia cel treningowy także może się przyczynić do zaprzestania regularnego wykonywania ćwiczeń. Dlaczego? Skoro można go tak szybko i łatwo zrealizować, to po co trenować kilka razy w tygodniu, jak można rzadziej, a i tak się go osiągnie. Ponadto, wyznaczony cel treningowy w żadnym wypadku nie może kolidować ze zdrowiem – nie mogą występować żadne przeciwwskazania do jego realizowania. Nieprzestrzeganie tej zasady zamiast poprawy stanu zdrowia może się przyczynić do jego pogorszenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!