Na czym polega trening TRX?
Trening TRX opiera się na ćwiczenia wykonywanych w podwieszeniu. W tym celu wykorzystuje się specjalnie przygotowane do tego rodzaju aktywności fizycznej taśmy TRX. Swoim wyglądem przypominają one odwróconą literę ‘Y’. Taśmy TRX mocuje się, pojedynczym końcem, do sufitu lub innego stabilnego i wytrzymałego miejsca. Ważne jest, aby wokół zwisającej taśmy znajdowało się sporo wolnej przestrzeni. Jest ona niezbędna do bezpiecznego wykonywania ćwiczeń. Natomiast na obu krótszych końcach taśmy TRX przymocowane są specjalne uchwyty przeznaczone dla dłoni oraz stóp.
Charakterystyk treningu TRX
Treningi TRX charakteryzują się przede wszystkim tym, iż znajdujące się w nich ćwiczenia realizuje się jedynie z obciążeniem własnego ciała. Pokonywany ciężar stanowi masa całego lub części ciała ćwiczącego. W związku z tym, to jak wygląda dane ćwiczenie – sposób jego wykonania, decyduje o zastosowanym obciążeniu (intensywności ćwiczenia).
Pochodzenie treningu TRX
Pierwowzoru treningu TRX należy upatrywać przede wszystkim w gimnastyce sportowej, a zwłaszcza w ćwiczenia wykonywanych na kółkach gimnastycznych. Z tego też względu traktowanie treningu TRX jako czegoś absolutnie nowego w znacznym stopniu mija się z prawdą. Za wynalazcę taśm TRX i tego rodzaju treningu uznaje się komandosa elitarnej amerykańskiej jednostki specjalnej Navy SEALs Randy’ego Hetricka. Gdy przebywał on na misjach bojowych nie miał dostępu do siłowni. Chcąc utrzymać wysoką sprawność fizyczną stworzył sprzęt treningowy z dostępnych ‘na miejscu’ materiałów. I tak ze starego pasa od jui-jitsu oraz lin spadochronowych powstał protoplasta znajdujących się aktualnie w użyciu taśm TRX.
Efekty treningu TRX
Treningi TRX prowadzą przede wszystkim do poprawy wytrzymałości siłowej. Taśmy TRX można wykorzystać również w treningu funkcjonalnym do bodźcowania mięśni głębokich. W przypadku osób, które miały długą przerwę od systematycznej aktywności fizycznej treningi TRX mogą prowadzić do odbudowy masy mięśniowej, a co za tym idzie wzrostu siły mięśniowej. Systematyczne realizowanie treningów TRX skutkuje również poprawą koordynacji ruchowej oraz gibkości.
Trening TRX a masa mięśniowa
Czy treningi TRX można wykorzystać w procesie budowania masy mięśniowej? Z pewnością nie powinny one stanowić podstawowego narzędzia treningowego do budowania masy mięśniowej. Dlaczego? Do znacznego przyrostu masy mięśniowej dochodzi pod wpływem ćwiczeń siłowych wykonywanych z maksymalnym i submaksymalnym obciążeniem. W treningu TRX maksymalne obciążenie stanowi jedynie ciężar całego lub części ciała ćwiczącego. Powyższy ciężar rzadko kiedy stanowi optymalne do budowy masy mięśniowej obciążenie. Z tego też względu treningi TRX sprawdzają się jako narzędzie do budowania masy mięśniowej jedynie w przypadku powrotu do systematycznej aktywności fizycznej po długiej przerwie od ćwiczeń fizycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!