Poznajemy swoje ciało – mięśnie brzucha
Sportowa sylwetka, czy to męska, czy żeńska, zawsze wiąże się z dobrze wyglądającymi mięśniami brzucha. Brzuch powinien:
- mieć mały obwód - mniejszy niż obwód klatki piersiowej oraz obwód miednicy
- charakteryzować się niskim poziomem tkanki tłuszczowej - warstwa tłuszczu nie powinna być większa niż 1 cm
- posiadać dobrze ukształtowane mięśnie brzucha - widoczne cegiełki, które tworzą charakterystyczny układ "6 kostek"
Mięśnie brzucha zlokalizowane są pomiędzy miednicą, a klatką piersiową. Tworzą pas mięśni wokół kręgosłupa. Do najważniejszych funkcji zalicza się: ruchy tułowia, żeber, miednicy; stabilizacja kręgosłupa podczas chodzenia, stania; ochrona narządów wewnętrznych przed czynnikami zewnętrznymi oraz pomoc w oddychaniu.
Budowa i funkcja mięśni brzucha:
-
Mięsień prosty brzucha: przyczep początkowy to wyrostek mieczykowaty, chrząstki żeber i więzadło żebrowo-mieczykowe. Przyczep końcowy to spojenie łonowe oraz kość miednicza, dokładnie grzebień łonowy. Mięsień odpowiedzialny jest za zginanie tułowia, ruchy miednicy (unoszenie), obniżanie klatki piersiowej i żeber oraz oddychanie.
-
Mięsień skośny zewnętrzny: przyczep początkowy to żebra – powierzchnia zewnętrzna (żebra od piątego do dwunastego powierzchni żeber). Przyczep końcowy: kresa biała, wiązadło pachwinowe oraz grzebień kości biodrowej. Mięsień odpowiedzialny jest za zginanie, skręcanie, pochylanie i obracanie tułowia, ruchy miednicy (unoszenie) oraz oddychanie.
-
Mięsień skośny wewnętrzny: przyczep początkowy to powięź piersiowo-lędźwiowa, grzebień kości biodrowej oraz wiązadło pachwinowe. Przyczep końcowy to brzegi dolne żeber. Mięsień odpowiedzialny jest za skręcanie i pochylanie tułowia, współpracuje z mięśniami skośnymi zewnętrznymi.
-
Mięsień poprzeczny brzucha: przyczep początkowy to powięź piersiowo-lędźwiowa oraz wewnętrzna powierzchnia żeber (od siódmego do dwunastego). Przyczep końcowy to kresa biała i powięź piersiowo – grzebieniowa. Mięsień odpowiedzialny jest za zwężanie żeber i klatki piersiowej, dźwiganie jądra oraz oddychanie (wytwarza tłocznie brzuszną).
-
Mięsień czworoboczny lędźwi: przyczep początkowy to dwunaste żebro, trzon ostatniego kręgu piersiowego oraz wyrostek żebrowy. Przyczep końcowy to poprzeczny wyrostek żebrowy kręgów lędźwiowych oraz grzebień kości biodrowej. Mięsień odpowiedzialny jest za ruchy żeber (obniża) i zginanie tułowia.
Popularne ćwiczenia kształtujące mięśnie brzucha:
-
Skłony tułowia w leżeniu
-
Skłony tułowia z nogami powyżej 30 cm
-
Podnoszenie nóg do klatki piersiowej w zwisie
-
Skręty tułowia w leżeniu
-
Podnoszenie prostych nóg w górę w leżeniu
-
Przenoszenie nóg w bok z lewa na prawa w leżeniu
-
Rowerek
-
Nożyce poziome i pionowe
13 lat, 8 miesięcy ago
13 lat, 8 miesięcy ago
13 lat, 8 miesięcy ago
13 lat, 8 miesięcy ago
13 lat, 7 miesięcy ago
13 lat, 7 miesięcy ago
13 lat, 7 miesięcy ago
13 lat, 5 miesięcy ago
13 lat, 4 miesiące ago
13 lat, 3 miesiące ago
12 lat, 7 miesięcy ago