Zbawcze działanie wypoczynku

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 14
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Zbawcze działanie wypoczynku
Jak wszyscy wiedzą aktywność fizyczna to rozsądny nawyk. Jest nieoceniona dla zdrowia, sprawności i długowieczności życia. Im więcej się ruszamy, tym ciało silniejsze, mniej podatne na urazy i dolegliwości bólowe. Nie wolno jednak zapomnieć, że „co za dużo to nie zdrowo”. Każdy, kto regularnie ćwiczy, musi wiedzieć, że w tygodniu treningowym musi znaleźć się czas na wypoczynek. Bez wypoczynku człowiek nie może być zdrowy.

Wypoczynek to stan, w którym nasilają się procesy naprawcze ciała. Owy termin - wypoczynek, połączony jest silnie z innym. Chodzi o homeostazę. Homeostaza - w skrócie- jest wewnętrznym stanem równowagi, do której ciało dąży w okresie wypoczywania. Procesy, które uaktywniają się podczas homeostazy, wpływają na naprawianie, odbudowanie, przeciwdziałanie wyczerpaniu i zmęczeniu organizmu wytworzonego po czynnościach i tych codziennych i treningowych. Innymi słowy, homeostaza to stan utrzymywania stałości wewnątrzustrojowej, mimo nieustannego oddziaływania na organizm obciążających (niestałych) elementów płynących ze środowiska zewnętrznego. W trakcie wypoczywania potęgują się wszystkie procesy anaboliczno - regeneracyjne, których zadaniem jest wyrównanie rezerw energetycznych, usuwanie z komórek materiałów toksycznych i zbędnych (odpadów), przywracanie równowagi ustrojowej. Wszystkie powyższe procesy na poziomie komórkowym są bardzo aktywne oraz obciążające energetycznie, dlatego, aby nastąpiła pełna regeneracja ciała, potrzeba i odpoczynku i dobra dieta Podział wypoczynku: Powołując się na różne funkcjonujące teorie i na zdrowy rozsądek, wypoczynek można podzielić na aktywny (czynny) oraz pasywny (bierny, bezczynny) Wypoczynek pasywny:

  • zupełny: całkowita rezygnacja zarówno ze wszelkich czynności fizycznych (treningowych) jak i zwykłych (dnia codziennego) i skupieniu się na odpoczywaniu w pozycji lezącej lub na śnie.
  • niezupełny: całkowita rezygnacja tylko z czynności fizycznych (treningowych) oraz częściowa rezygnacja z czynności dnia codziennego. Wykonywanie tylko czynności aktualnie niezbędnych.

Wypoczynek aktywny:

  • aerobowo – rozciagający: wykonywanie ćwiczeń cardio w wolnym tempie połączone z sesją rozciągającą (rozciąganie tyczy partii mięśniowych zaangażowanych we wcześniejszym (właściwym) treningu).
  • antagonistyczny: wykonywanie ćwiczeń wzmacniających na przeciwne partie mięśniowe, na te, które nie były wykorzystywane podczas treningu.

Jak wykorzystać moc wypoczynku aktywnego i biernego w czasie tygodnia treningowego? Po pierwsze, nie należy ograniczać się tylko do jednego sposobu wypoczywania, ponieważ i czynny i bierny są potrzebne dla szybszego reagowania na powstałe zmęczenie. Efektywne przeciwdziałanie powstałemu zmęczeniu to nic innego jak:

  • silniejsze mięśnie
  • większe mięśnie
  • mniej tkanki tłuszczowej
  • lepsza kondycja
  • sprawniejsze ciało

Wypoczynek czynny jest elementem, który powinien być wykorzystywany podczas każdego treningu. Sposób takiego oddziaływania przeciw zmęczeniu polega na delikatnych rozruszaniu partii mięśniowych, które w danym treningu nie brały udziały w wysiłku. Innym sposobem jest krótki trening cardio wykonany z niską intensywność zakończony rozciąganiem części ciała, które są najbardziej zmęczone. Z kolei wypoczynek bezczynny zarezerwowany jest dla dni wolnych od ćwiczeń fizycznych, dla większości zazwyczaj jest to okres weekendu. W tygodniu treningowym idealna ilość pasywnych dni to dwa, trzy – minimalna (dopuszczalna) ilość wypoczynku biernego liczona w dniach do jeden. Wybór sposobu wypoczywania powinien być również zależny od stopnia zmęczenia. Jeżeli zmęczenie po treningu jest submaksymalne lub maksymalne należy bezwzględnie w ten sam dzień lub przez cały na następny zastosować wypoczynek bierny zupełny. Jeżeli stopień zmęczenia kwalifikuje się jako mały lub średni, idealnie jest poddać się wypoczynkowi czynnemu. Każdy z dwóch przedstawionych rodzajów wypoczynku oddziałuje zarówno na zmęczenie fizyczne jak i psychiczne. Dlatego rola wypoczynku w życiu aktywnej sportowo osoby jest tak ważna. Nie można być zdrowym i sprawnym bez wypoczynku, nie można być silniejszym i bardziej umięśnionym bez wypoczynku, nie można być pozbawionym tkanki tłuszczowej i wyrzeźbionym bez wypoczynku.....oczywiście w dłuższym okresie czasu.


artykuł , warto przeczytać i zastosować te porady w życiu .

SupeR ART. Przyda sie

Bardzo dobry artykuł. Naukowo obejmuje zagadnienie odpoczynku aktywnego i biernego.

tylko nie należy nadużywać wypoczynku bo przez to się można tylko rozleniwić :D

Nie ma to jak odpoczynek. Po paru dniach ciężkiej pracy na siłowni mięśnie błagają o odpoczynek w tym czasie dobrze się jest zaopatrzyć w składniki odżywcze potrzebne do regeneracji mięśni, dobry film i towarzystwo :)

Tak odpoczynek jest bardzo ważny

Przydatne, ale szaszka21 ma rację ; D

Odpoczynek przy treningu odgrywa bardzo ważną rolę i myślę że prócz odpowiedniej diety i treningu jest on jednym z najważniejszych czynników.

odpoczynek jak najbardziej

Ciekawy artykuł

odpoczynek dobra rzecz

Spać 8 godzin w nocy i 2 w dzien i jest masa ;p