Zbawcze działanie wypoczynku
Wypoczynek to stan, w którym nasilają się procesy naprawcze ciała. Owy termin - wypoczynek, połączony jest silnie z innym. Chodzi o homeostazę. Homeostaza - w skrócie- jest wewnętrznym stanem równowagi, do której ciało dąży w okresie wypoczywania. Procesy, które uaktywniają się podczas homeostazy, wpływają na naprawianie, odbudowanie, przeciwdziałanie wyczerpaniu i zmęczeniu organizmu wytworzonego po czynnościach i tych codziennych i treningowych. Innymi słowy, homeostaza to stan utrzymywania stałości wewnątrzustrojowej, mimo nieustannego oddziaływania na organizm obciążających (niestałych) elementów płynących ze środowiska zewnętrznego. W trakcie wypoczywania potęgują się wszystkie procesy anaboliczno - regeneracyjne, których zadaniem jest wyrównanie rezerw energetycznych, usuwanie z komórek materiałów toksycznych i zbędnych (odpadów), przywracanie równowagi ustrojowej. Wszystkie powyższe procesy na poziomie komórkowym są bardzo aktywne oraz obciążające energetycznie, dlatego, aby nastąpiła pełna regeneracja ciała, potrzeba i odpoczynku i dobra dieta Podział wypoczynku: Powołując się na różne funkcjonujące teorie i na zdrowy rozsądek, wypoczynek można podzielić na aktywny (czynny) oraz pasywny (bierny, bezczynny) Wypoczynek pasywny:
- zupełny: całkowita rezygnacja zarówno ze wszelkich czynności fizycznych (treningowych) jak i zwykłych (dnia codziennego) i skupieniu się na odpoczywaniu w pozycji lezącej lub na śnie.
- niezupełny: całkowita rezygnacja tylko z czynności fizycznych (treningowych) oraz częściowa rezygnacja z czynności dnia codziennego. Wykonywanie tylko czynności aktualnie niezbędnych.
Wypoczynek aktywny:
- aerobowo – rozciagający: wykonywanie ćwiczeń cardio w wolnym tempie połączone z sesją rozciągającą (rozciąganie tyczy partii mięśniowych zaangażowanych we wcześniejszym (właściwym) treningu).
- antagonistyczny: wykonywanie ćwiczeń wzmacniających na przeciwne partie mięśniowe, na te, które nie były wykorzystywane podczas treningu.
Jak wykorzystać moc wypoczynku aktywnego i biernego w czasie tygodnia treningowego? Po pierwsze, nie należy ograniczać się tylko do jednego sposobu wypoczywania, ponieważ i czynny i bierny są potrzebne dla szybszego reagowania na powstałe zmęczenie. Efektywne przeciwdziałanie powstałemu zmęczeniu to nic innego jak:
- silniejsze mięśnie
- większe mięśnie
- mniej tkanki tłuszczowej
- lepsza kondycja
- sprawniejsze ciało
Wypoczynek czynny jest elementem, który powinien być wykorzystywany podczas każdego treningu. Sposób takiego oddziaływania przeciw zmęczeniu polega na delikatnych rozruszaniu partii mięśniowych, które w danym treningu nie brały udziały w wysiłku. Innym sposobem jest krótki trening cardio wykonany z niską intensywność zakończony rozciąganiem części ciała, które są najbardziej zmęczone. Z kolei wypoczynek bezczynny zarezerwowany jest dla dni wolnych od ćwiczeń fizycznych, dla większości zazwyczaj jest to okres weekendu. W tygodniu treningowym idealna ilość pasywnych dni to dwa, trzy – minimalna (dopuszczalna) ilość wypoczynku biernego liczona w dniach do jeden. Wybór sposobu wypoczywania powinien być również zależny od stopnia zmęczenia. Jeżeli zmęczenie po treningu jest submaksymalne lub maksymalne należy bezwzględnie w ten sam dzień lub przez cały na następny zastosować wypoczynek bierny zupełny. Jeżeli stopień zmęczenia kwalifikuje się jako mały lub średni, idealnie jest poddać się wypoczynkowi czynnemu. Każdy z dwóch przedstawionych rodzajów wypoczynku oddziałuje zarówno na zmęczenie fizyczne jak i psychiczne. Dlatego rola wypoczynku w życiu aktywnej sportowo osoby jest tak ważna. Nie można być zdrowym i sprawnym bez wypoczynku, nie można być silniejszym i bardziej umięśnionym bez wypoczynku, nie można być pozbawionym tkanki tłuszczowej i wyrzeźbionym bez wypoczynku.....oczywiście w dłuższym okresie czasu.
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
13 lat, 11 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago
13 lat, 4 miesiące ago