Czy soja obniża poziom testosteronu?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Czy soja obniża poziom testosteronu?
Produkty sojowe są coraz bardziej popularne, co wynika z pewnych tendencji ograniczania spożycia produktów przetwórstwa mięsnego. Coraz większa ilość wegetarian oraz wegan poszukując alternatywy dla wędlin i generalnie mięsa, stworzyła niszę, do której przemysł spożywczy stara się wprowadzić swoją ofertę. Co łączy soję i najpopularniejszy męski hormon? Dlaczego soja miała by wpływać na obniżenie testosteronu? Sprawdźmy!

Czy soja obniża testosteron?

Białko sojowe jest tak samo trawione do aminokwasów jak każde inne - dlaczego zatem miałoby wpływać w jakikolwiek sposób na równowagę hormonalną organizmu ludzkiego? Właśnie, samo białko co do zasady nie ma żadnego negatywnego wpływu na poziom testosteronu. Trochę inaczej wygląda sprawa w kwestii izoflawonów sojowych (będących fitoestrogenami), jednak ich ilość musiałaby być bardzo duża. Brak jednoznacznie wskazanej dawki, ale w pewnym uproszczeniu można założyć, że bezpieczna ich ilość wynosi około 100 mg, co oznaczałoby, że dodatek jednej lub nawet dwóch porcji produktów sojowych tygodniowo nie powinna mieć żadnego znaczenia dla męskości i płodności dorosłego mężczyzny.

Produkty sojowe, a poziom testosteronu.

Produkty sojowe, takie jak tofu czy nawet odżywki wysokobiałkowe na bazie izolatu sojowego (SPI), nie powinny wzbudzać żadnych obaw. Ostatecznie to pokarm jak każdy inny, który nie pojawił się "wczoraj" i funkcjonuje w kuchniach całego świata. Tak więc, jeżeli planujesz sięgnąć po odżywkę na bazie soi lub mieszanki protein roślinnych, nie musisz się obawiać nagłego skoku estrogenów i pojawienia się tzw. " ginekomastii".

Warto podkreślić, że może to być bardzo ciekawy ruch w kierunku wzmocnienia prowadzonej diety, bowiem ilość stosowanych frakcji proteinowych przekłada się w znacznym stopniu na urozmaicenie jadłospisu oraz samą poprawę aminogramu spożywanego w ciągu dnia budulca dla całego organizmu - nie tylko dla tkanki mięśniowej.

Zwykle poleca się spożycie jednej lub dwóch porcji produktów sojowych w ciągu tygodnia. Większą ich ilość natomiast zaleca się kobietom w okresie przechodzenia menopauzy. Istnieje wiele produktów zawierających duże ilości białka sojowego, wśród nich warto wspomnieć te najbardziej popularne:

  • tofu (wyjątkowo ciekawy twarożek sojowy, którego bez problemu można spożywać na surowo, lub też w formie gotowanej),
  • mleko sojowe,
  • kiełki soi (popularny dodatek do sałatek warzywnych),
  • miso (gęsta pasta roślina pozyskiwana ze specjalnie fermentowanej soi).

Wpływ soi na gospodarkę hormonalną.

Wpływ produktów sojowych na układ hormonalny, a konkretnie na poziom testosteronu nie jest jednoznaczny. Owszem, można dotrzeć do informacji, że nadmierne spożycie soi wpływa na podniesienie stężenia estrogenów w organizmie mężczyzn. Miałoby to olbrzymi wpływ na ograniczenie pożądanych przyrostów tkanki mięśniowej, mogłoby nawet w pewnym stopniu zmniejszyć płodność.

Oczywiście libido i możliwości seksualne także by ucierpiały, co chyba nie jest niczym dziwnym. Hormony płciowe, takie jak estrogen oraz testosteron, są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, jak i mężczyzny. Wszystko opiera się na delikatnej równowadze w jakiej muszą one występować. Byłoby błędem założenie, że w organizmie mężczyzny nie ma estrogenów - są, podobnie jak w organizmie kobiecym testosteron. Wszystko jednak zależy od ilości poszczególnych hormonów. Warto zatem niwelować potencjalne ryzyko zachwiania ich równowagi.

Jak podnieść testosteron?

Jak podnieść testosteron - jest to zagadnienie, którym interesuje się znaczna część sportowców, nie tylko na poziomie zawodowym, ale także bardziej amatorskim. Wynika to z faktu, ze nawet niewielkie podniesienie testosteronu może dać znaczącą poprawę względem rozwoju upragnionej tkanki mięśniowej oraz ogólnej formy fizycznej.

Jest to bowiem jeden z najbardziej anabolicznych hormonów w ciele człowieka i zarazem najbardziej męski hormon, który niejako przy okazji wywiera olbrzymi wpływ na przemiany metaboliczne (przyśpiesza je). Pozwala tym samym na jednoczesną pracę nad muskulaturą i jej sukcesywne odsłanianie i prezentację.

Rynek suplementów jest niezwykle bogaty we wszelkiej maści preparaty bazujące na jednej, kilku lub wielu substancjach aktywnych fizycznie. Każdy z nich może sprawdzić się doskonale - wszystko zależy od Twojego organizmu oraz indywidualnych uwarunkowań genetycznych.

Najważniejsze typy preparatów mogących podnieść poziom testosteronu:

  • mono preparaty (bazujące np. na ekstrakcie z owoców buzdyganka naziemnego -Tribulus terrestris), DAA (kwasie d-asparaginowym)),
  • boosterach testosteronu (złożone produkty, w składzie których znajdziesz często bardzo dużą ilość starannie dobranych substancji aktywnych - zarówno ekstraktów, wyciągów, dodatków roślinnych, jak i witamin oraz odpowiednich minerałów).
     

Produkty wspierające syntezę naturalnego testosteronu kupisz w sklepie trener.pl 🛒