Dieta w trosce o stopy
Stopa jest częścią ciała, zatem wszystko to co się dzieje w organizmie oddziałuje na stopy i na odwrót. Przykładowo zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych związane z cukrzycą, mogą zaburzać krążenie krwi w stopach. Prowadzi to do odrętwienia, uczucia zimna, zasinienia stóp a przede wszystkim spowolnienia procesów gojenia. Do czynienia mamy wtedy z tzw. stopą cukrzycową.
Poniższe porady pomocne będą dla osób które chcą wziąć zdrowie swoich stop we własne ręce. Nie zwalnia to jednak z obowiązku kontrolowania stanu stóp u lekarza, jeśli to konieczne oczywiście. Zawsze gdy stan Twoich stóp niepokoi Cię, coś budzi
Twoje wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą. Poniższe wskazówki pomogą Ci przede wszystkim zadać o zdrowie stóp. Wymienione zioła mają oczywiście także inne, liczne walory zdrowotne.
GINKO BILOBA
W medycynie chińskiej zioło to używane jest w leczeniu astmy oraz odmrożeń, jego działania jest także korzystne dla serca oraz płuc. W obecnych czasach medycynie konwencjonalnej oraz tradycyjnej preparaty ginko biloba są dość powszechnie polecane przez lekarzy. Szał na ginko bilobę zaczął się w 1972 roku kiedy to stwierdzono, że substancje które zawiera oddziałują z czynnikiem aktywującym płytki krwi. Przez hamowanie czynnika aktywacji płytek krwi ma on niebywałe własności uzdrawiające, zwłaszcza w prewencji procesów starzenia się.
Wysokie dawki mogą powodować rozdrażnienie, zmęczenie, biegunki oraz nudności i wymioty. Dawki rekomendowane przez producentów uważane są za bezpieczne. Osoby przyjmujące warfarynę powinny jednak unikać preparatów z Ginko bilobom.
Z walorów Ginko biloby skorzystać mogą szczególnie osoby z następującymi dolegliwościami: chromanie przestankowe (kiedy naczynia krwionośne w kończynach dolnych zatykają się, chodzenie powoduje skurcze, ból I słabość. Badania wykazały, że zastosowanie Ginko biloby przynosi ulgę w bólu, lepszy przepływ krwi w nogach i stopach), udar(badania wskazują na poprawę krążenia w mózgu i krótszą rekonwalescencję), problem z pamięcią, zawał serca, impotencja, głuchota ślimakową, degeneracja plamki żółtej, zawroty głowy, astma, nadciśnienie tętnicze krwi, problem z nerkami, choroba alzheimera.
Pieprz cayenne
Stosowany zewnętrznie przydatny jest w przewlekłych schorzeniach mięśni i stawów. Ma też pewne własności przeciwbólowe. W pewien sposób oddziałuje z czynnikiem P, substancją przesyłającą w nerwach peryferycznych sygnały o bólu do mózgu. W jednym z badań 71 osób ze stopą cukrzycową zauważyły znaczącą poprawę w ciągu 4 tygodni stosowania preparatu na bazie pieprzu Cayenne.
Witamina C
Witamina C jest antyoksydantem niezbędnym do wzrostu I naprawy tkanek. Chroni przed infekcjami i usprawnia działanie układu immunologicznego. Jest niezbędna do tworzenia kolagenu, chroni przed zakrzepami, wybroczynami oraz usprawnia gojenie ran. Nowe dowody wskazują, że witamina C działa silniej w połączeniu z witaminą E. związki witaminy C wiążą składniki mineralne, dzięki czemu są one szybciej wchłaniane. Działanie witaminy C wspierane jest przez bioflawonoidy. Na zmniejszenie wysycenia organizmu witaminą C wpływają niektóre leki np. aspiryna, leki przeciwbólowe, antydepresyjne, antykoagulacyjne, sterydowe, pigułki antykoncepcyjne, alkohol.
Bioflanoidy
Są to najsilniejsze z antyoksydantów. Podobnie jak w przypadku witaminy C, organizm nie ma zdolności ich syntetyzowania. Najlepszym ich źródłem są cytrynie, winogronach, śliwkach, czarnej porzeczce, grejpfrutach. Chronią witaminę C przed utlenieniom. Bioflawonoidy wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Zapobiega to krwotokom I uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz tkanki łącznej. Zmniejszają guzy, stłuczenia, ból, wybroczyny, siniaki i opuchliznę. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu łagodzą stany reumatyczne, cukrzycowe a także dolegliwości naczyniowe.
Witamina E
Wspomaga cyrkulację krwi a także procesy naprawcze tkanek. Poprawia osiągi i zmniejsza częstość bolesnych skurczów mięśni nóg. Dla zachowania właściwego stężenia witaminy E, organizm potrzebuje cynku. Nie należy jednak równocześnie przyjmować suplementów witaminy E i żelaza. Osoby chore na reumatyzm, serce, cukrzycę czy też nadczynność tarczycy, powinny unikać dużych dawek witaminy E.
Witamina A
Niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania I regeneracji naskórka.
Cynk
Konieczny jest w procesie syntezy białka I kolagenu. Zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Osoby mające biegunkę, choroby nerek, marskość wątroby i cukrzycę z reguły cierpią na niedobory cynku. Nienależny jednak przekraczać dawki większej niż 1000 mg na dzień.
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 2 miesiące ago
14 lat, 2 miesiące ago
14 lat, 1 miesiąc ago
14 lat, 1 miesiąc ago
14 lat ago
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago