Trener odpowiada

Zażywasz – przegrywasz

Wielokrotnie w telewizji i Internecie natknąłem się na wiadomości informujące o tym, iż osoby zażywające sterydy anaboliczne dopuściły się czynów karalnych – zabójstw, pobić, itp.. W jednym z wywiadów udzielonym przez oficera policji padło stwierdzenie, że bardzo częstą przyczyną agresji u młodych ludzi będących „stałymi bywalcami” siłowni są zażywane przez nich sterydy anaboliczne. Czy prawdą jest, że przyjmowanie sterydów anabolicznych może doprowadzić do tak dużych zmian w ludzkiej psychice?

Sportowe wibracje

Niedawno na siłowni, do której uczęszczam od trzech miesięcy, pojawiła się maszyna wibrująca. Początkowo sceptycznie podchodziłem do tego typu urządzeń, jednak po wielu namowach znajomych i trenera zacząłem systematycznie korzystać z tego sprzętu treningowego. „Seanse” na platformie wibracyjnej stanowiły uzupełnienie moich dotychczasowych treningów siłowych ukierunkowanych na przyrost masy i siły mięśniowej. Podczas ostatniego sprawdzianu maksymalnej siły mięśniowej zaobserwowałem znaczny wzrost tej cechy. Czy wykorzystywanie przeze mnie w treningach platformy wibracyjnej mogło przyczynić się do wzrostu siły maksymalnej?

Paliwo dla Twoich mięśni

Niedawno kupiłem karnet na siłownię i rozpocząłem systematyczne treningi. Wiem, że mięśnie do wykonywania swojej pracy potrzebują energię. Zastanawiam się z jakich substancji mięśnie w trakcie wykonywania ćwiczeń czerpią energię? Gdzie organizm je magazynuje? Czy wielkość mięśnia ma wpływ na ilość znajdujących się w nim substancji energetycznych? Czy staż treningowy warunkuje zawartość składników energetycznych w mięśniu?

Niech moc będzie z Tobą

Przeglądając w Internecie fora poświęcone kulturystyce wielokrotnie natrafiłem na zagadnienie mocy maksymalnej mięśni. Do tej pory byłem przekonany, że wyraża się ją w maksymalnej ilości podniesionych kilogramów. Jednakże niedawno natrafiłem na wartość mocy maksymalnej mięśni wyrażoną w watach. Co kryje się pod pojęciem mocy maksymalnej mięśni? Jak się ją mierzy? I co wpływa na jej wielkość?

Więcej nie znaczy lepiej! Krótki poradnik

W artykule chciałbym przedstawić wyżej wymienioną zasadę na podstawienie treningu biegowego .

Adrenalina – hormon strachu, walki i ucieczki

Jeszcze ze szkoły podstawowej, z lekcji biologii pamiętam, iż adrenalina nazywana była hormonem walki. Z moich informacji wynika, że do gwałtownego wzrostu jej wydzielania dochodzi szczególnie w sytuacjach stresowych, gdy narażone jest życie lub zdrowie. W związku z tym, że od niedawana regularnie uczęszczam na siłownię oraz biegam mam parę pytań. Czy ćwiczenia siłowe również wpływają na zmiany stężenia adrenaliny? Czy rodzaj wykonywanego treningu różnicuje zachodzące zmiany? Czy staż treningowy ma wpływ na zachodzące zmiany?

Testosteron – najbardziej męski hormon

Z lekcji biologii pamiętam, że „męskim” hormonem jest testosteron. Pamiętam również, iż jest on wytwarzany przez jądra i odpowiada za powstawanie i rozwój cech, którymi charakteryzują się mężczyźni – między innymi owłosienia na twarzy, męskich narządów płciowych, itd.. Wiem także, że to właśnie testosteron odpowiada za produkcję plemników w jądrach. Niedawno znalazłem informację, z której wynikało, iż to dzięki testosteronowi mężczyźni charakteryzują się wyższym niż kobiety wzrostem oraz większą siłą – masą mięśniową. W związku z tym, że od paru miesięcy systematycznie ćwiczę na siłowni oraz biegam nasuwa mi się pytanie. Czy ćwiczenia fizyczne mogą zmienić poziom testosteronu? Czy rodzaj i intensywność wykonywanego treningu wpływa na wielkość tych zmian?

Insulina – anaboliczny „pogromca” węglowodanów

Moja babcia cierpi na cukrzycę. Z tego względu musi codziennie kontrolować poziom cukru we krwi. Gdy się zwiększy przyjmuje insulinę. Niedawno dowiedziałem się, że poza regulacją gospodarki węglowodanowej organizmu insulina odpowiada również za wzrost mięśni – przejawia działanie anaboliczne. W związku z tym, że wysiłek fizyczny prowadzi do zmian w stężeniu węglowodanów we krwi mam parę pytań. Czy systematyczne treningi wpływają na zmiany poziomu wydzielanej przez organizm insuliny? Czy rodzaj wykonywanych ćwiczeń i ich intensywność warunkuje natężenie zachodzących zmian?

Nie zapominaj o koordynacji

Niedawno nasz nauczyciel wychowania fizycznego wprowadził na lekcjach WF-u różnego rodzaju ćwiczenia koordynacyjne. Zauważyłem, że dzięki nim znacznie podniósł się poziom mojej koordynacji ruchowej. Pozwoliło mi to na wykonywanie wielu nowych, złożonych ćwiczeń siłowych. Tymczasem zbliża się koniec roku szkolnego, a ja nie chciałbym rezygnować z systematycznego wykonywania ćwiczeń poprawiających zdolności koordynacyjne. W związku z tym mam parę pytań. Co to jest koordynacja, co się na nią składa i jak ją rozwijać?

Rodzaj ćwiczeń a hormon wzrostu

Wiem, że hormon wzrostu odpowiada między innymi za prawidłowy rozwój mięśni. Właśnie z tego względu niezwykle istotna w procesie budowania masy mięśniowej jest jego prawidłowa produkcja i wydzielanie. Na podstawie posiadanej przez siebie wiedzy wiem, że systematyczne treningi wpływają na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Stąd też moje pytania. Czy wykonywanie ćwiczeń fizycznych wpływa również na syntezę i wydzielanie hormonu wzrostu? Czy rodzaj realizowanego treningu różnicuje zachodzące zmiany? Czy intensywność treningów wpływa na natężenie tych zmian?