Dieta ketogeniczna – właściwości, zasady, efekty
Dieta ketogeniczna - ketony w pigułce
Ketony to związki chemiczne, które powstają w wyniku rozkładu kwasów tłuszczowych. Obecność ketonów we krwi jest związana z głodem, ponieważ powstają w wyniku przegłodzenia. Ponadto powstają także na skutek spożywania nadmiaru węglowodanów. Ketony nie tworzą się w obecności węglowodanów, które to hamują metabolizm tłuszczy, a pod nieobecność węglowodanów i są materiałem energetycznym dla komórek.
Dieta ketogeniczna - właściwości i zasady
Dieta nie musi zawierać węglowodanów, abyś mógł je użytkować do celów energetycznych. Organizm może je syntezować, dostarczając mu dostateczną ilość białka. Podkreślić należy, że większość ludzi, który przechodzą na dietę nisko węglowodanową, skarży się na gorsze samopoczucie, a wyniki sportowe spadają. Nic w tym dziwnego, adaptacja do diety ketogenicznej może trwać od dwóch do sześciu tygodni. Możemy jednak trochę sobie pomóc stosując olej kokosowy, tłuszcze MCT oraz bulion (rosół). Wspomoże to funkcjonowaniu nerek, nadnerczy i doda nam więcej energii.
W przypadku diety ketogenicznej zaleca się, aby 30% naszego dziennego zapotrzebowania pochodziło z białka, około 10% z węglowodanów i 60% z tłuszczy. Przykładowo, osoba, która potrzebuje 2300-2500 kalorii, będzie musiała sobie dostarczyć ok. 50 g węglowodanów na dobę. W większości przypadków dieta ketogeniczna nie powinna być całoroczna, gdyż mocno ingeruje w nasz organizm.
Dieta ketogeniczna - zalety i wady
Poniżej zostały przedstawione zalety diety ketogenicznej:
- leczenie chorób: padaczka, cukrzyca, choroba Alzheimera
- szybkie obniżenie masy cała
- obniżenie glukozy we krwi
- lepsza praca mózgu
- redukcja napadów głodu
- eliminacja chęci na słodycze
- redukcja poziomu złego cholesterolu
- usunięcie opornej tkanki tłuszczowej, tzw: „ oponki”
Poniżej zostały przedstawione wady diety ketogenicznej:
- duży koszt stosowania diety
- dieta czasochłonna
- restrykcyjna, wymagająca dużej dyscypliny
- zakwaszenie organizmu
- utrata wody
- uszkodzenie naczyń krwionośnych
- uszkodzenie nerek oraz wątroby
- pogorszenie samopoczucia: rozdrażnienie, agresja
- mdłości
- zaparcia
- nie nadaje się dla osób trenujących siłowo i interwałowo
- nie przynosi efektów u osób z dużą nadwagą
- nieprzyjemny zapach z ust oraz potu
Dieta ketogeniczna - podsumowanie
Dieta ektogeniczna jest trudna i niesie ze sobą wiele skutków ubocznych m.in. może upośledzić metabolizm witaminy C. Powinna być indywidualnie dobra oraz kontrolowana pod okiem lekarza specjalisty. Jest to dieta, która powoduje spalanie kwasów tłuszczowych jako podstawowego źródła energii, poprzez zredukowanie spożycia węglowodanów do min 30g/dzień. Dieta ma ochronny wpływ na tkankę mięśniową i zalecana jest sportowcom zawodów sylwetkowych przed zawodami.
6 lat, 7 miesięcy ago
5 lat, 11 miesięcy ago
5 lat, 9 miesięcy ago
5 lat, 9 miesięcy ago
5 lat, 9 miesięcy ago
5 lat, 5 miesięcy ago
5 lat, 5 miesięcy ago