Spadek siły mięśniowej - najczęstsze przyczyny

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Spadek siły mięśniowej - najczęstsze przyczyny
Miewasz wrażenie, że na ostatnich treningach odczuwasz spadek siły? Niska ilość kalorii, przetrenowanie, przyczyn tego zjawiska tak naprawdę może być wiele. Sprawdź jak uniknąć spadku siły mięśniowej i niezależnie od treningowego okresu w jakim się znajdujemy.

W trakcie treningów każdego z nas zdarzają się okresy słabszej formy. Niestety zarówno progres sylwetkowy i siłowy nie jest liniowy. Oznacza to, że niekiedy musimy zmierzyć się ze spadkiem siły mięśniowej. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Przetrenowanie lub nawet choroby nerwowo - mięśniowe. To tylko dwa przykłady, które mogą powodować osłabienie mięśni.

Dlaczego mam mniej siły na siłowni?

Osłabienie mięśni i spadek siły mięśniowej, to bardzo rozległy temat, ponieważ przyczyn może być wiele. O ile osłabienie mięśni spowodowane niskokaloryczną dietą w okresie redukcji tkanki tłuszczowej jest czymś normalnym, to osłabienie siły mięśniowej w innych okresach jest stanem alarmowym.

Osłabienie mięśni jest sygnałem ostrzegawczym, wysyłanym przez nasz organizm. Prawdopodobnie nie zwracamy uwagi na bardzo ważny czynnik, przez który nasze ciało nie może się efektywnie rozwijać. Jest to oczywiście niepożądane zjawisko, ponieważ dochodzi m. in. do rozpadu tkanki mięśniowej. W skrajnych sytuacjach objawy osłabienia mięśni mogą prowadzić do występowania chorób nerwów obwodowych. W takiej sytuacji należy wykonać badanie neurologiczne, które znajdzie dokładną przyczynę związaną z osłabieniem mięśni. Poniżej zostało wymienione kilka przyczyn, przez które mogą wpływać na osłabienie siły mięśniowej.

Przyczyna 1 - Zbyt duża intensywność treningów

Więcej nie znaczy lepiej, w związku z tym osłabienie mięśni może wystąpić, gdy Twój plan treningowy jest przetrenowany. Zbyt duża objętość treningowa wpływa negatywnie na regenerację. Z tego powodu ciężko Ci będzie progresować na treningach. Co więcej, utrzymanie takiego stanu rzeczy może skutkować spadkiem siły mięśni, a w dalszym rozrachunku utratą masy mięśniowej.

Co do zasady osoby początkujące powinny zaczynać od małej intensywności, stopniowo zwiększając ją wraz z upływającym stażem treningowym.

Przyczyna 2 - Niewłaściwa dieta

Dieta ma ogromny wpływ na nasz progres treningowy. W każdym przypadku powinniśmy dobierać kaloryczność diety do ilości aktywności fizycznej w skali tygodnia. Zbyt mała podaż kalorii i głodówkowa dieta naraża nas na przewlekłe zmęczenie i osłabienie mięśni. Nasz organizm nie ma wystarczającej energii na wyzwania jakie przed nim stawiasz. Tym samym utrzymanie siły mięśniowej nie będzie możliwe w dłuższym okresie czasu.

Wyjątkiem jest proces redukcji tkanki mięśniowej. O ile na początku jesteśmy w stanie jeszcze zwiększać obciążenia, to w pewnym fazie redukcji ciężko będzie zwiększanie ciężarów, a siła zacznie stopniowo spadać.

👉Poznaj plany dietetyczno-trenignowe Trener.pl i skorzystaj z pomocy naszych specjalistów

Przyczyna 3 - Sarkopenia

Osoby starsze narażone są na różnego rodzaju choroby mięśni, a jedną z nich jest sarkopenia. Jest to mimowolna utrata masy mięśniowej, która dotyka osoby starsze. Pierwszym sygnałem świadczącym o sarkopenii może być osłabienie mięśni nóg. Skutkiem tej choroby są m. in. zaburzenia równowagi organizmu, mniejsza gęstość kości czy upośledzenie czynności ruchowych . Leczenie sarkopenii to bardzo mozolny proces. Jedną z metod jest wysiłek fizyczny jak chociażby trening siłowy. Choroby nerwów obwodowych i mięśni, oprócz wiotkiego niedowładu, cechują się również szybkim i dużym zanikiem mięśni.

Przyczyna 4 - Przetrenowanie

Układ mięśniowy stosunkowo ciężko zmęczyć w porównaniu do układu nerwowego. To właśnie on bardzo często odpowiada za osłabienie mięśni. Za przetrenowanie bardzo często odpowiada:

  • zbyt duża intensywność treningowa,

  • za duża objętość,

  • zbyt dużo serii do upadku mięśniowego.

Wystąpienie choć jednego z powyższych czynników wpływa negatywnie na poziom siły mięśni. Mając do czynienia z przetrenowaniem, w pierwszej kolejności będziemy mieli problem z progresowaniem na treningu, a w niektórych przypadkach stracimy chęć do wykonywania ćwiczeń. Wykonywanie treningu w momencie, gdy mamy do czynienia z przetrenowaniem może skutkować niechcianym urazem. Pamiętaj, że nie da się trenować cały czas na 100% możliwości.

W celu przeciwdziałania przetrenowaniu, uwzględniamy lżejsze etapy w bloku treningowym. Cechują się one innym charakterem pracy lub zmniejszeniem intensywności, jak chociażby podczas deloadu.

Sprawdź więcej: Przetrenowanie – czym jest i jak uniknąć?

Przyczyna 5 - Nieregularny trening

Ten podpunkt pomimo, że wydaje się oczywisty to jest bardzo często spotykany. Brak regularnego treningu znacznie utrudnia progresowanie, utrzymanie masy mięśniowej i tym samym wpływa na ich osłabienie. Dużo lepsze podejście to słabszy, ale regularny trening, niż perfekcyjne podejście do ćwiczeń, ale wykonywanie treningu od święta. Budowa siły mięśniowej, to adaptacja do danych warunków. Trening ma za zadanie "przyzwyczaić" do danego wysiłku, a ciało odpowiada wzrostem siły mięśniowej. Bez regularnych ćwiczeń jest to niemożliwe. Ciężko realizować plan treningowy w momencie, gdy nasz trening nie jest usystematyzowany.

Jak zwiększyć siłę mięśni?

Nie ma jednej drogi do rozwoju siły mięśni. Możemy ten cel osiągnąć na kilka sposobów. Natomiast nie każdy z nich jest tak samo efektywny. Możesz skorzystać ze wsparcia suplementacji włączając do swojej diety np. kreatyny, odżywki białkowe, gainery czy boostery testosteronu.

Jeśli chodzi o trening, trening siły różni się pod wieloma względami od treningu kulturystycznego, czyli treningu kształtującego sylwetkę. Trening, którego celem jest rozwój siły charakteryzuje się:

  • małym zakresem powtórzeń,

  • dużym obciążeniem stosowanym w trakcie serii,

  • długimi przerwami pomiędzy seriami,

  • mniejszą objętością na daną partię w porównaniu do treningu kulturystycznego.

Nie oznacza to, że jest to jedyny sposób rozwoju siły. Każdy rodzaj treningu siłowego będzie w pewnym stopniu skutkował wzrostem siły. Warunkiem jest jednak progresja ciężaru. Musisz starać się zwiększać obciążenie, ponieważ Twoje ciało musi mieć możliwość zaadaptowania się do bardziej wymagających warunków.

Osoby zaawansowane potrzebują większego bodźca, aby odnieść zamierzony efekt. Co więcej, im większy staż tym trudniej zwiększać siłę mięśniową. Z tego powodu musimy manipulować zmiennymi treningowymi, aby dołożyć choć odrobinę ciężaru do sztangi.

Sprawdź także: Czy im większe mięśnie, tym większa siła? Czy wielkość mięśni ma znaczenie?