TOP6 odżywek dla fightera

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
TOP6 odżywek dla fightera
Odpowiednia suplementacja to podstawa w diecie sportowca, także tego uprawiającego sporty walki. Sprawdź jak będzie wyglądać TOP6 odżywek dla fightera.

W trakcie treningów sportów walki należy pamiętać, że znakomite umiejętności techniczne to często za mało do wygrania walki. Należy uwypuklić wszystkie atuty fizyczne danego zawodnika, jednocześnie ukrywając jego słabości. Prócz sesji technicznych istotne są przygotowanie motoryczne oraz zadbanie o regenerację. W poprawie siły, wydolności oraz wytrzymałości przydatne będzie stosowanie odpowiedniej suplementacji.

W tym artykule przybliżę kwestie jak wygląda suplementacja w sportach walki. Suplementy pod sporty walki możemy podzielić na:

  1. poprawiające funkcjonowanie układu nerwowego;

  2. opóźniające zmęczenie;

  3. poprawiające siłę;

  4. przyśpieszające regenerację.

Jakie odżywki dla fightera są najlepsze?

Osób trenujących sporty walki jest coraz więcej. Z tego względu należy dowiedzieć się jak wygląda podstawa suplementacji. Co wpływa na efektywność ćwiczeń? Jakie stymulanty warto stosować aby wykonać intensywny trening?

Zawodnik trenujący sporty walki chce osiągnąć wzrost siły bez wzrostu masy aby zmieścić się w limicie wagowym. Należy pamiętać, że są to sporty siłowo-wytrzymałościowe, a organizm sportowca jest niczym auto o silniku zasilanym za pomocą składników odżywczych oraz związków mineralnych, które należy stale uzupełniać.

Odżywki na wzrost suchej masy mięśniowej

W celu rozwoju mięśni trzeba organizmowi dostarczyć budulca jakim będzie białko. Aby uzupełnić jego ilości w diecie można zastosować odżywki białkowe. Następnie należy dać mu bodziec w postaci treningu oporowego. Suplementem o udowodnionym badaniami działaniu w procesie budowy mięśni jest monohydrat kreatyny. Jest to substancja, która będzie nie tylko wpływać na rozwój mięśni ale także na poprawę mocy.

Istnieje wiele rodzajów kreatyny. Prócz popularnego monohydratu warto zwrócić uwagę także na jabłczan, który charakteryzuje się mniejszą retencją wody i lepszymi wizualnie efektami. Spożyta bezpośrednio po treningu odżywka białkowa przyczynia się do zahamowania katabolizmu w mięśniach.

Kolejnym suplementem cenionym za pomoc w rozwoju masy mięśni jest AAKG, które przyczynia się do powstania gazu o nazwie tlenek azotu. Arginina przyczynia się do:

  • Zahamowania rozkładu białek w organizmie;

  • Powoduje zwiększenie siły mięśni oraz ich masy;

  • Stymuluje syntezę kolagenu;

  • Poprawia jakość snu oraz nocną regenerację;

  • Wywołuje tak zwaną pompę mięśniową, odżywiając mięśnie dzięki napływowi większej ilości krwi.

Sprawdź także: Jak zacząć trenować boks? Trening bokserski w domu

Suplementy na zauważalną poprawę siły

Pierwszą substancją, którą należy wziąć pod uwagę podczas szukania suplementów zwiększających siłę organizmu jest kreatyna. Posiada ona bardzo szerokie działanie. Przyczynia się do zwiększenia poziomu energii dostępnej podczas krótkich intensywnych zrywów jakie są częste w trakcie intensywnego wysiłku jakim jest walka.

Warto również zwrócić uwagę na suplement o nazwie beta alanina. Jest ona prekursorem karnozyny, która stanowi podstawowy element tkanki mięśniowej. Beta alanina wpływa zauważalnie na poprawę wydolności oraz możliwości siłowych organizmu. Będzie zatem pośrednio przyczyniać się do rozrostu mięśni.

Suplementy z najbardziej popularnych stymulantów

Na rynku dostępnych jest wiele stymulantów, które mają pomoc wykonać trening. Najlepszym oraz najbardziej sprawdzonym jest zwykła kofeina. Blokuje ona sygnały o pojawiającym się zmęczeniu, wzmacnia koncentrację oraz przyśpiesza czynności serca. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy i przygotowuje ciało do wysiłku. Dobrym pomysłem jest wypić przed treningiem mocną kawę.

Sprawdź także: Kofeina - naturalny wspomagacz?

Inną substancją, która może być pomocna jest guarana. Wiele osób stosuje ją zamiast wspomnianej kawy. Ona również zawiera kofeinę ma jednak nieco łagodniejsze i bardziej długotrwałe działanie.

Co brać na regenerację powysiłkową?

Sporty walki charakteryzują się wysoką intensywnością. Regeneracja stanowi najważniejszy element pomiędzy sesjami treningowymi. W celu jej poprawy warto sięgnąć po aminokwasy bcaa. BCAA to inaczej aminokwasy rozgałęzione, które mogą zostać wykorzystane przez organizm w celu glukoneogenzy oraz do ochrony włókien mięśniowych przed katabolizmem. Badania wykazują, że suplementacja BCAA będzie wpływa na szybszą regenerację lekko lub średnio uszkodzonych komórek mięśniowych.

Warto również pomyśleć o zastosowaniu aminokwasów EAA, które posiadają szerszy skład niż BCAA i są przydatne podczas redukcji masy ciała. Dodatkowo na regenerację wpływa glutamina. Badania wykazują, że ten aminokwas skraca czas regeneracji oraz wpływa na odporność.

Jak opóźnić wystąpienie zmęczenia?

Opóźnienie zmęczenia będzie istotne w sportach walki. W tym celu warto stosować suplementację w postaci połączenia beta alaniny z kofeiną. Pierwsza podnosi wydolność, druga blokuje informacje o pojawiającym się zmęczeniu przed dotarciem do układu nerwowego. W efekcie możliwe będzie wykonywanie dłuższych i bardziej intensywnych treningów.

Witaminy i minerały, czyli podstawowa suplementacja

Witaminy oraz minerały powinniśmy dostarczać z diety. Zapotrzebowanie sportowców na substancje odżywcze jest jednak zdecydowanie wyższe. Z potem tracimy wiele z nich. Należy zatem uzupełnić zapotrzebowanie organizmu poprzez suplementy.

Kwasy tłuszczowe omega 3 będą konieczne do ochrony mózgu przed efektami uderzeń. Witaminy z grupy b wpłyną na regenerację. Witaminę c powinniśmy dostarczać ze względu na jej działanie antyoksydacyjne. Wiele osób decyduje się na kompleks witamin. Pozwala on dostarczyć witaminy wraz z minerałami. Takie suplementy są wygodne, lecz często lepiej jest dostarczać składniki odżywcze oddzielnie.

Odżywki dla trenujących sporty walki

Sporty walki to ciężki kawałek chleba. Zawodnicy muszą pracować na wysokiej intensywności i cały czas pozostawać w treningu. Dostarczenie niezbędnych składników z diety może okazać się ciężkie, zwłaszcza podczas redukcji. Dlatego warto aby pomyśleli o suplementacji:

Czytaj także: Jak poprawić wydolność? 5 wskazówek jak zwiększyć wydolność