Jak poprawić wydolność? 5 wskazówek jak zwiększyć wydolność

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 5
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak poprawić wydolność? 5 wskazówek jak zwiększyć wydolność
Wiele osób szczególnie w sportach wytrzymałościowych, zastanawia się jak poprawić swoją wydolność? Sprawdź pięcć naszych wskazówek jak to zrobić i postaraj się je włączyć do swojego treningu!

Chyba nikomu nie trzeba mówić jak bardzo ważnym aspektem sportowca jest wydolność organizmu. Każdy sportowiec powinien stale dbać o wydolność swojego organizmu, co przyniesie mu nie tylko korzyści w sporcie, ale będzie miało wpływ na całe jego życie.

Jak poprawić wydolność?

Odpowiednia kondycja fizyczna to podstawa odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Zwiększenie wydolności z pewnością wpłynie pozytywnie na życie sportowców, ale także osób prowadzących siedzący tryb życia.

Na poprawę wydolności nigdy nie jest za późno, a każdy kto podejmie próbę jej poprawy z pewnością za niedługo zobaczy wiele korzyści z tego wynikających. Jeśli łapiesz zadyszkę podczas wchodzenia po schodach lub po krótkiej przebieżce, to znak, że przyszedł czas na poprawę wydolności organizmu.

Poznaj sposoby na zwiększenie wydolności

Jeśli już decydujemy się, aby poprawić wydolność organizmu to musimy wiedzieć jak to zrobić. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać. Na szczęście jest kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym uda ci się zwiększyć wydolność organizmu.

1. Tłuszcze - wydolność organizmu

W świadomości ludzi wciąż istnieje przekonanie, że tłuszcze są niezdrowe i powinniśmy ich unikać. Oczywiście wszystko w nadmiarze szkodzi, ale podobnie jest z niedoborem. Dieta odgrywa bardzo dużą rolę w życiu sportowca m.in. właśnie ze względu jej wpływu na wydolność fizyczną.

Dostarczenie do organizmu zdrowych tłuszczy pozwoli na wzmocnienie wydolności organizmu. Zdrowe tłuszcze są świetnym źródłem energii, która podniesie temperaturę naszego organizmu, a dzięki temu nasza wydolność podczas treningu ulegnie znacznej poprawie.

Musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy tłuszcz będzie odpowiedni. Najlepszymi źródłami zdrowych tłuszczy są: awokado, oliwa z oliwek oraz masło orzechowe.

Tłuszcze z fast food'ów nie będą najlepszym źródłem energii, a wręcz mogą pogorszyć wydolność fizyczną.

2. Zdrowy styl życia - zwiększenie wydolności

Palenie papierosów lub częste jedzenie śmieciowego jedzenia z pewnością nie pozwoli nam na zwiększenie wydolności organizmu. Zdrowy tryb życia jest podstawą, aby cieszyć się dobrą kondycją. Jeśli nasz styl życia jest niezbyt zdrowy, to ciężko będzie nam poprawić wydolność fizyczną.

Negatywnymi czynnikami może być wiele rzeczy np.

  • papierosy,

  • alkohol,

  • stres

  • tzw. "śmieciowe jedzenie".

Podstawą dobrej kondycji jest odpowiedni styl życia, jeśli o niego nie zadbamy, to nasza wydolność znacznie się obniży.

3. Zacznij biegać - poprawa wydolności

Jeśli zadbaliśmy już o dietę i styl życia, to teraz musimy dołączyć odpowiednie treningi, aby poprawić pracę układu oddechowego. Bieganie to jeden z najlepszych sposobów, aby poprawić wydolność organizmu.

Nie każdy trening pozwoli nam na takie samo zwiększenie wytrzymałości np. podczas dźwigania ciężarów nie poprawimy naszej wydolności tak bardzo jak podczas biegania.

Najlepiej sprawdzą się ćwiczenia cardio:

  • bieganie,

  • jazda na rowerze,

  • pływanie,

  • sporty walki,

  • taniec.

Oczywiście są to tylko przykłady a podobnych ćwiczeń jest wiele, więc każdy znajdzie odpowiadające mu ćwiczenie.

4. Sok z buraków - zwiększenie wydolności organizmu

Może się to wydawać absurdalne, ale buraki mogą pomóc nam w zwiększeniu wydolności. Dzieje się tak za sprawą związków i witamin zawartych w tych warzywach. Buraki zawierają azotany, które rozszerzają nasze naczynia krwionośne, a co za tym idzie zwiększają ilość tlenu docierającą do mięśni, dzięki czemu nasza wydolność rośnie.

Oczywiście nie są to jedyne związki zawarte w burakach, zawierają one także dużo witamin oraz minerałów. Poza poprawą wydolności, buraki opóźniają procesy starzenia oraz oczyszczają organizm. Oczywiście najlepiej jest wycisnąć sok samemu, na świeżo.

Dla wielu osób sam sok z buraka jest bardzo cierpki, więc dlatego możemy dodać np. jabłko lub marchewkę, dzięki temu smak będzie bardziej przystępny oraz dodamy do soku dodatkowe witaminy i minerały.

5. Kofeina - poprawa wydolności fizycznej

Wiele osób dostarcza sobie codziennie energię za pomocą kawy lub napoi energetyzujących, jednakże niewiele osób wie, że kofeina w nich zawarta może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie naszej wydolności oddechowej. Dzieje się tak za sprawą pobudzających właściwości kofeiny.

Uaktywnia ona mięśnie, dzięki czemu są one w stanie dłużej wytrzymać narzucone tempo. Dodatkowo kofeina poprawia naszą koncentrację i skupienie.

Z tymi wskazówkami z pewnością uda Ci się wynieść Twoją wydolność na wyżyny możliwości, dzięki czemu jakość życia poprawi się, a treningi będą coraz mniej męczące bez zmieniania intensywności.