Co może powodować ból głowy po wysiłku?

  • Głosów: 7
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Co może powodować ból głowy po wysiłku?
Ból głowy po wysiłku fizycznym często towarzyszy wielu aktywnym osobom. Problem dotyczy zarówno początkujących, jak i tych z dłuższym stażem treningowym. Sprawdź co może powodować ból głowy po treningu, jak sobie z nim radzić i czy faktycznie jest to częsty objaw po treningu.

Dlaczego głowa może boleć po wysiłku?

Ból głowy po wysiłku fizycznym dotyka szerokiego grona osób. W niektórych przypadkach, gdy utrzymuje się powyżej doby i występuje z objawami tj.:

  • zawroty głowy,
  • podwójne widzenie,
  • mroczki,
  • niemożność wykonywania codziennych czynności.

Może być to skutkiem poważnych problemów zdrowotnych i należy się udać do lekarza. Jeśli jednak ból pojawia się po ćwiczeniach i po kilku godzinach znika – z pewnością jesteśmy w stanie wyeliminować go samodzielnie. Jakie mogą być przyczyny bólu głowy po wysiłku?

1. Odwodnienie

Nie sposób ukryć, że podczas wysiłku – zwłaszcza tego intensywnego – tracimy sporo wody. Jednym z najczęstszych powodów bólu głowy jest właśnie odwodnienie.

2. Wahania cukru we krwi

Zużycie dostępnej energii w postaci glukozy odbywa się stosunkowo szybko, a niektóre organizmy niezbyt dobrze reagują na wahania poziomu cukru we krwi. Problem może pojawiać się nie tylko wtedy, gdy cukier spada przy treningu, ale także wtedy, gdy w trakcie jego trwania uzupełniamy kalorie, np. szybko wchłanialnym batonem energetycznym.

3. Niedobór minerałów

Ogromny udział w bólu głowy mają neuroprzekaźniki. Te reagują na poziom sodu, magnezu, potasu i wapnia we krwi. Być może borykasz się z niedoborem któregoś z nich.

4. Nieodpowiednia technika ćwiczeń

W szczególności chodzi tu o ćwiczenia na obręcz barkową i plecy. Zbyt duże przeciążania w nieodpowiednich miejscach nie wpływają korzystnie na poprawne krążenie krwi.

5. Zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe

Na nie składa się zarówno wysoka intensywność treningu, jak i technika oraz stymulanty, które wzięliśmy wcześniej. Zbyt duże podniesienie ciśnienia krwi będzie skutkowało bólem głowy.

6. Osłabienie organizmu

Bóle głowy po wysiłku są częstym objawem nadmiernego zmęczenia, stresu i szeroko pojętego nieprzygotowania organizmu do planowanego wysiłku.

7. Niedotlenienie

Problemy z oddechem miewa wiele osób. W szczególności podczas najcięższych powtórzeń mamy tendencję do wstrzymywania oddechu, a co za tym idzie ograniczania dostępu tlenu do komórek, które w czasie aktywności potrzebują go naprawdę dużo.

Ból głowy podczas biegania

Ból głowy może pojawiać się podczas biegania głównie z powodu odwodnienia, braków energetycznych oraz szybkiego wzrostu ciśnienia krwi. Zazwyczaj obserwowany jest przy intensywnych biegach, gdzie w szybkim tempie zwiększamy wymagania wobec naszego ciała. Głowa może boleć także wtedy, gdy cierpimy z powodu niepoprawnej techniki biegowej i złym ułożeniem ciała (wychylenie głowy w przód, zgarbienie, krzywy kręgosłup w odcinku szyjnym).

Ból głowy przy ćwiczeniach siłowych

Ból głowy przy ćwiczeniach siłowych pojawia się zazwyczaj podczas ciężkich, wielostawowych ruchów. Często wstrzymujemy wtedy oddech, nie zwracamy większej uwagi na samą technikę, a podnoszony ciężar. W rezultacie wykonujemy ogromny wysiłek w warunkach niedogodnych dla funkcjonowania ciała i pojawia się ból głowy, któremu towarzyszy zwiększone ciśnienie krwi.

Jak sobie radzić z bólem głowy po wysiłku?

Przede wszystkim należy spróbować znaleźć przyczynę występowania bólu głowy. Warto nieco zmniejszyć tempo i intensywność ćwiczeń – tak by była odpowiednia do naszej aktualnej kondycji, zadbać o nawodnienie oraz odpowiednie dostarczanie glukozy. Kolejnym krokiem jest zrewidowanie swojej techniki ćwiczeń - co warto zrobić pod okiem trenera personalnego, który z pewnością wychwyci popełniane przez nas błędy. Jeśli wyeliminowanie wyżej wymienionych przyczyn nie pomoże, należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań i pogłębionej diagnostyki.


.

Ok